Kluby SBL verili do konca, ale sklamanie ide bokom. Straty zatiaľ nepočítajú

Publikované: 16.03.2020 Autor: Adam Solga Foto: Vladimír Dorňák

Inter Bratislava vs. BC Prievidza, Mário Ihring (4) (Foto: Vladimír Dorňák)

Nikdy v histórii slovenského a predtým česko-slovenského basketbalu sa nestalo, aby sa sezóna skončila bez toho, že by sme spoznali majstra.

Dokonca ani pri delení spoločného štátu v roku 1993. Vo štvrtok po jednomyseľnom rozhodnutí klubov, ktoré posvätili aj orgány Slovenskej basketbalovej asociácie, tak nastala situácia vskutku bezprecedentná. Po svojom sa s ňou vyrovnávajú jednotliví účastníci SBL, manažéri, tréneri, hráči i fanúšikovia.

KONIEC NÁDEJÍ

Na začiatku týždňa najprv prišlo prerušenie súťaže, ktorá mala za sebou 31 kôl základnej časti, pred sebou zvyšných päť a potom play-off. Aramis Naglič, tréner bratislavského Interu, veril, že sa situácia utrasie a so svojim zverencami napokon dokončí svoju misiu a obháji majstrovský titul. Žlto-čierni mali k tomu našliapnuté, s predstihom vyhrali základnú časť.

Rodák z Rijeky je strieborný olympijský medailista a dvojnásobný víťaz Euroligy. Dres slávnej Jugoplastiky Split (neskôr Pop 84 Split) si obliekal aj v čase, keď vrcholila vojna za chorvátsku nezávislosť a na jeho vlasť dopadali bomby a mínometné granáty. Vynútenú prestávku nezažil ani vtedy. „Počas vojny sme hrali, odohrali sme Euroligu aj domácu súťaž. Také niečo sa mi ešte nestalo, ale nie som kompetentný a nemôžem hodnotiť tento krok. Nemám rád paniku, ale rozhodli o tom ľudia, ktorí sa tomu rozumejú viac než my, basketbalisti. Dúfal som, že bude možné ligu normálne dohrať, pretože je to škoda pre basketbal a celý šport. Nejde tu ale len o nás, musíme rešpektovať zákony a všetky tieto opatrenia,“ zdôraznil chorvátsky kouč.

Rovnaké nádeje živili mnohí ďalší, veď v hre boli aj iné možnosti a podľa pôvodného plánu sa zástupcovia klubov mali definitívne rozhodnúť až na budúci týždeň. Všetky nádeje však zhasli po hlasovaní klubov, keď riaditeľ SBL Peter Mičuda vo štvrtok vyhlásil. „Samozrejme, je nám ľúto, že k niečomu takémuto muselo prísť, ale v prvom rade nám ide o zdravie fanúšikov, hráčov, trénerov a funkcionárov. Situáciu na Slovensku nemožno podceňovať, práve naopak, s plnou vážnosťou k nej pristupujeme. Trend z posledných dní je jasný. Po celej Európe sa predčasne ukončujú, respektíve na neurčito odkladajú súťaže, podujatia a ligové súťaže. Všetci sme hľadali riešenie, aby sme k tomuto kroku nepristúpili, no situácia s koronavírusom nabrala rýchly spád. S ťažkým srdcom, ale za jednohlasnej podpory všetkých účastníkov SBL sme sa preto k dnešnému dňu rozhodli predčasne ukončiť sezónu 2019/20.“

SKLAMANIE IDE BOKOM

Mohlo by sa zdať, že najviac sklamaní môžu byť práve interisti, veď sezónu mali výborne rozohranú. „Myslel som si, že sme v basketbale už všetko zažili, napriek tomu som vždy čakal, že sa objaví ešte čosi nové. Ale toto som naozaj nečakal. Na druhej strane, uvedomujem si vážnosť situácie a žiadne iné rozhodnutie sme prijať nemohli,“ hovorí so štipkou sarkazmu generálny manažér žlto-čiernych a dodáva: „Všetci v klube sme síce športovci a chceme víťaziť, ale tu idú všetky podobné ambície bokom. Prvoradé je zdravie hráčov, všetkých členov klubu a ich rodín. Môžeme cítiť smútok, ale vôbec to nechceme vnímať v tejto polohe, pretože žiadne iné riešenie nebolo vhodné a možné.

Levice by do play-off pravdepodobne postúpili z druhej najvýhodnejšej pozície a skúsili by zamiešať karty. Tú šancu však už nedostanú. „Bol som možno posledný veriaci a do poslednej chvíle som dúfal a apeloval na ostatné kluby, aby ešte počkali,“ hovorí generálny manažér Patriotov Ladislav Garaj, no jedným dychom pokračuje: „Lenže všetky argumenty, to, ako sa choroba šíri, ako sa vyvíja situácia, hovorili proti tomu. Vyzerá to tak, že tie dva týždne, počas ktorých sa nič nemôže diať, by nestačili. Preto, že v lige je veľa legionárov, asi nemalo zmysel čakať, naťahovať to ďalší mesiac. V konečnom dôsledku si myslím, že to rozhodnutie je racionálne. Bohužiaľ, sezóna bola dobre rozohraná, ale je za nami a už s tým nič nespravíme.“

V rovnakom duchu ako Ondruš s Garajom sa vyjadril aj ďalší manažér Marko Batina. Jeho Prievidza sa preťahovala s Lučencom o tretiu priečku, za Levicami zaostávala o jednu výhru. To je teraz už jedno. Chorvát žijúci na Slovensku vraví, že hoci sa rozhodnutie predčasne „odpískať“ sezónu 2019/20 nerodilo ľahko, nebolo možno ani tým najťažším, ktoré musel spraviť. „Nastávajú aj situácie, keď musíte ukončiť spoluprácu s trénerom či hráčom a tie sú osobnejšie. Toto je ale čosi, čo, bohužiaľ, neovplyvníte. Sami pred sebou si to ľahšie zdôvodníte, lebo viete, že ide o zdravie. Keď si máte vybrať medzi zdravím a rodinou na jednej strane a basketbalom na druhej, všetci si vyberieme to prvé.“

VŠETCI DO BEZPEČIA

K radikálnemu rozhodnutiu prispeli aj nálady medzi legionármi, ktorí chceli byť v ťažkých časoch doma, s rodinami. „Teraz je najdôležitejšie, aby sme hráčov a spolupracovníkov klubu poslali domov a ochránili ich, aby sa nenakazili a zostali zdraví. Potom treba uzavrieť sezónu. A až potom sa môžeme zaoberať novými projektmi. Všetkých nás to zaskočilo, všetci sme v šoku a riešime aktuálnu situáciu,“ hovorí Batina.

Jeho bratislavský „kolega“ Michal Ondruš poodhaľuje logistické problémy, ktoré majú v týchto dňoch zvlášť Američania. „Celý štvrtok som obetoval na to, aby som dokázal zabezpečiť letenky pre našich troch Američanov, pretože to je v tomto momente najkomplikovanejšia vec. Vyzerá to tak, že všetci traja naši Američania by mali odletieť domov v sobotu. Avšak vidíme, že situácia sa komplikuje z hodiny na hodinu. Napriek tomu, verím, že letenky budú platné, lety nebudú zrušené a že ich dokážeme dostať na letisko vo Viedni, lebo aj to sa ukazuje ako komplikovaný problém.“

STRATY ZATIAĽ NEPOČÍTAJÚ

Nik, ani riaditeľ SBL Peter Mičuda, si teraz nedovolí povedať, aké škody napácha predčasný koniec lige a jej deviatim účastníkom. Skončila sa bez odovzdania trofeje, zrejme nebude mať majstra, nik nedostane individuálne ocenenia…

Kluby však prídu aj o príjmy zo vstupného. Zvlášť to platí o Prievidzi a Leviciach. Na hornej Nitre na najatraktívnejšie duely play-off bežne chodí vyše dvetisíc priaznivcov, v Leviciach návštevy hravo prekonávajú tisícku.

Aký veľký výpadok budú mať? „Takéto čísla teraz neriešime. Je fakt, že v posledných rokoch sme mali najvyššie návštevy. V prvom rade nám a celému mestu bude chýbať basketbal – to je hlavný motív,“ odpovedá Marko Batina. Ladislav Garaj spomína ďalšie súvislosti: „Ohroziť kluby to môže. Ešte viac by nás ohrozilo, keby sa hralo bez divákov. Príjmy zo vstupného máme zahrnuté v rozpočte, ale tým, že súťaž je kratšia a s hráčmi sa pokúsime dohodnúť na predčasnom ukončení zmlúv, nebude to pre nás až také bolestivé.“

V prekérnej situácii sa ocitol aj Inter. Hrá v Eurovia aréne, hale, ktorú sám prevádzkuje, a tak mu hrozia aj straty za prenájom haly na kultúrne a športové podujatia. Manažér Ondruš však nevešia hlavu. „Ja ani nik iný z našej športovej obce netuší, ako sa to vyvinie. Za jedenásť či dvanásť rokov – za všetky tie roky, čo som v tejto pozícii v Interi, som sa stretol s neuveriteľným počtom totálne kritických situácií, ktoré sa nám napokon podarilo prekonať a prežiť. Verím, že ani toto nás nezlomí.“

Napriek neradostnej situácii, všetci traja, Ondruš, Garaj aj Batina, si uchovávajú mierny optimizmus. Fanúšikov vyzývajú k opatrnosti a sľubujú, že až zlé časy prehrmia, znova sa všetci stretnú na basketbale. Za ideálnej konštelácie možno aj skôr než pred začiatkom ligového ročníka 2020/21.

DO LETA BEZ ROBOTY?

Lučenec patril medzi najpríjemnejšie prekvapenia ročníka 2019/20. Aktuálne bojoval o tretiu priečku, časť sezóny strávil aj na druhej pozícii a v Slovenskom pohári sa prebojoval až do finále. Súčasťou úspešného príbehu bol 30-ročný reprezentačný krídelník Jaroslav Musil.

„Hovorili sme o tom, keď rovnakú otázku riešili v hokeji, vo futbale. Začali sme vážnejšie debatovať, čo ak… Asi všetci sme ale verili, kým nič nebolo oficiálne. Teraz sa náhle skončilo čosi, na čom sme pracovali od augusta. A pred nami je taká temnota. Zdravie je pre každého z náš prvoradé, ale druhé je, aby sme sa vedeli zabezpečiť. Ešte nemáme od nášho manažmentu nič oficiálne, ale reálne sa basket skončil. Uvidíme, čo a ako ďalej,“ nahlas uvažoval bezprostredne po ohlásení štvrtkovej Jóbovej zvesti bývalý hráč Interu, Levíc, Prievidze a talianskej Barletty.

Pre basketbalistov, ktorí nemali dlhodobejšie kontrakty – takých je v SBL väčšina – je situácia o to nepríjemnejšia, že im hrozí, že zostanú bez práce a príjmu. Ak aj všetko pôjde bez komplikácií, nová sezóna sa začne až na jeseň, zrejme v októbri. Predsezónne kempy odštartujú v auguste. Nevedno, koľko slovenských hráčov to dovtedy „zabalí“ a nájde si radšej „civilné“ zamestnanie.

Basketbalisti sú však v prvom rade športovci. Ťažko sa im odchádza od rozrobenej práce. Zvlášť, ak mali sezónu tak zaujímavo rozohranú ako Lučenec. Potvrdzujú to aj slová Jaroslava Musila: „Manažmentu sa podarilo získať dobrých hráčov. Urobili sme výsledok, ktorý sa od nás neočakával. Mali sme to dobre rozbehnuté a každý z nás, vrátane fanúšikov, bol zvedavý, kam až to môžeme dotiahnuť. Aj ja som sa veľmi tešil na play-off. Teraz je koniec.“

 
Denník Šport Autorské práva Denníka Šport a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Denníka Šport a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

KOM KOM 28.03.2020 ZIL ZIL
HAN HAN 28.03.2020 SNV SNV
PDA PDA 28.03.2020 SVT SVT
LUC LUC 28.03.2020 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Inter Bratislava 23/5 82,14%
2 Patrioti Levice 17/11 60,71%
3 BC Prievidza 16/12 57,14%
4 BKM Lučenec 15/13 53,57%
5 BK Slávia Žilina 14/13 51,85%
6 Iskra Svit 14/14 50,00%
7 MBK Baník Handlová 9/18 33,33%
8 BK 04 AC LB Spišská Nová Ves 9/18 33,33%
9 MBK Rieker COM-therm Komárno 7/20 25,93%

Asistencie ...

# Hráč Tím
Nottage Eric
∅ Asistencie: 6,24
SNV
2 Johnson Isaiah SVT 5,67
3 Mitrovič Stefan HAN 5,40
4 Caffey Mike LUC 4,88
5 Harris Eugene HAN 4,67

ScoreBoard ...

RBK RBK 86:31
07.03.2020
SAM SAM
SKP SKP 63:50
07.03.2020
DBA DBA
PNC PNC 80:58
07.03.2020
YAK YAK

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 MBK Ružomberok 19/0 100,00%
2 Piešťanské Čajky 14/4 77,78%
3 YOUNG ANGELS Košice 10/9 52,63%
4 ŠBK Šamorín 6/12 33,33%
5 BK ŠKP 08 Banská Bystrica 5/14 26,32%
6 Dubček Bratislava 2/17 10,53%

ScoreBoard ...

DAL DAL 29.03.2020 MIL MIL
DET DET 29.03.2020 HOU HOU
BOS BOS 29.03.2020 MIN MIN
ORL ORL 29.03.2020 NOP NOP
PHI PHI 29.03.2020 POR POR
GSW GSW 29.03.2020 SAS SAS
SAC SAC 29.03.2020 IND IND
CHA CHA 30.03.2020 MIA MIA
CLE CLE 30.03.2020 PHX PHX
TOR TOR 30.03.2020 MEM MEM
BKN BKN 30.03.2020 POR POR
MIN MIN 30.03.2020 LAL LAL
UTA UTA 30.03.2020 CHI CHI
DEN DEN 30.03.2020 OKC OKC
LAC LAC 30.03.2020 IND IND

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Milwaukee Bucks 53/12 81,54%
2 Los Angeles Lakers 48/15 76,19%
3 Toronto Raptors 46/18 71,88%
4 Los Angeles Clippers 44/20 68,75%
5 Boston Celtics 43/21 67,19%
6 Denver Nuggets 43/22 66,15%
7 Utah Jazz 41/23 64,06%
8 Miami Heat 41/24 63,08%
9 Houston Rockets 40/24 62,50%
10 Oklahoma City Thunder 40/24 62,50%
11 Philadelphia 76ers 39/26 60,00%
12 Indiana Pacers 39/26 60,00%
13 Dallas Mavericks 40/27 59,70%
14 Memphis Grizzlies 32/33 49,23%
15 Brooklyn Nets 30/34 46,88%
16 Orlando Magic 30/35 46,15%
17 Portland Trail Blazers 29/37 43,94%
18 New Orleans Pelicans 28/36 43,75%
19 Sacramento Kings 28/36 43,75%
20 San Antonio Spurs 27/36 42,86%
21 Phoenix Suns 26/39 40,00%
22 Washington Wizards 24/40 37,50%
23 Charlotte Hornets 23/42 35,38%
24 Chicago Bulls 22/43 33,85%
25 New York Knicks 21/45 31,82%
26 Detroit Pistons 20/46 30,30%
27 Atlanta Hawks 20/47 29,85%
28 Minnesota Timberwolves 19/45 29,69%
29 Cleveland Cavaliers 19/46 29,23%
30 Golden State Warriors 16/49 24,62%