Neľahký odlet Američaniek domov, Jendrichovskému je ľúto hlavne mládeže

Publikované: 14.03.2020 Autor: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

Daniel Jendrichovský, generálny manažér Young Angels Košice (Foto: Jäzva)

Po ukončení sezóny mužskej SBL bolo len otázkou času, kedy si vypočujú rovnaký verdikt aj ženy. Hracia komisia Slovenskej basketbalovej asociácie tak učinila v piatok a šíriaci sa koronavírus tak rozdal medailové kolekcie už v polovici marca. Z úspešnej obhajoby titulu sa tešia v Ružomberku, striebro putuje do Piešťan a bronz patrí tímu Young Angels Košice.

„Nie je v silách nikoho z nás zvrátiť tento vývoj,“ prijal verdikt reálnym pohľadom generálny manažér košického tímu Daniel Jendrichovský. „Nie je to bežná vec a nikto z nás sa s ničím takým nikdy nestretol. Cítime samozrejme pocity sklamania a smútku z toho, že sa neodohrá najkrajšia časť sezóny. Zdravie má však prednosť a za daných okolností by nemalo zmysel čakať na dohratie sezóny. Sami vieme veľmi dobre, čo všetko sme museli podstúpiť, aby sa nám podarilo pomôcť našim americkým hráčkam dostať sa domov. Nebolo to ľahké, ale v piatok ráno našťastie odleteli do USA.“

Súčasná situácia totiž so sebou prináša aj bezprecedentné situácie, s ktorými sa športovci nikdy predtým nestretli. Ide napríklad o uzatváranie hraníc a letísk. V košickom tíme zažili obavy o umožnenie návratu domov Američanky Bria Gossová a Channon Flukerová.

„Bolo to veľmi komplikované, pretože sme vedeli, že uzatvoria letiská. Už pred tým zákazom sme hľadali cestu pre ich odlet a prikročili sme k tomu aj za cenu, že ak by našu ligu neukončili, hrali by sme vo zvyšnej časti sezóny bez nich,“ pokračuje Daniel Jendrichovský. Tretia legionárka – Srbka Miljana Bojovičová – ostáva nateraz v metropole východu. „Cíti sa tu ako doma, je tu s rodinou a momentálne nevidí rozdiel medzi Belehradom a Košicami. Aj kvôli desaťmesačnej dcérke by teraz nebolo zmysluplné cestovať po Európe.“

Predčasné ukončenie sezóny prináša pre športové kluby finančné, no hlavne športové straty. Celosezónne úsilie bolo tradične smerované práve k play-off a v Košiciach cítili po posilnení tímu šancu na finále. Výraznou posilou bola práve Bojovičová, ktorá však napokon neodohrala v domácej Angels aréne ani jediný zápas.

Iste, cítili sme šancu na finále, ale nikde nie je napísané, že by sa nám to podarilo. Rozumiem skôr sklamaniu iných klubov, ktoré do toho vložili oveľa iné prostriedky, cítili sme šancu na finále, ale nikde nie je napísané, že by sa nám to podarilo. Rozumiem skôr sklamaniu iných klubov, ktoré do toho vložili oveľa iné prostriedky,“ upozorňuje Jendrichovský. „My sme to hrali s mladými hráčkami a náhodou sme prišli k trom kvalitným legionárkam, ktoré mohli zmeniť pomer síl v lige. Nebola to však nejaká investícia, o ktorú by sme prišli. Ďaleko ťažšie sa to bude rozdýchavať iným európskym družstvám, ktoré do toho vrazili obrovské peniaze.“

Vedenie medzinárodnej federácie FIBA už oznámilo ukončenie všetkých svojich súťaží, vrátane Euroligy i EuroCupu žien. Z pohľadu Young Angels mrzí hlavne ukončenie aktivít v dievčenskej EGBL. „Toto je určite mrzuté. Ešte minulý týždeň sme boli s dievčatami z U14 na turnaji v Rige a tento týždeň nás mal čakať posledný turnaj U19. Práve v Košiciach sme mali hostiť koncom apríla najlepšiu osmičku kategórie do 19 rokov a toto je už definitívne zrušené. Tieto veci zaboleli, ale naozaj to nemôžeme ovplyvniť a nikomu to nemôžeme vyčítať,“ konštatuje šéf Young Angels Košice.

Mládežnícke tímy „anjelok“ patrili medzi hlavných ašpirantov na domáce tituly. V tejto oblasti však ešte nie je všetko stratené.

Nejde o tie medaily, ale hlavne o skúsenosti a zážitky, ktoré by mohli tieto deti získať,“ prízvukuje D. Jendrichovský. „Vrcholná fáza sezóny dodáva mládeži tie najlepšie skúsenosti. Aj preto sme sa vo vedení SBA dohodli na tom, že v tomto prípade sa ešte stretneme okolo 15. apríla a ak to vývoj dovolí, tak by sme tieto turnaje odohrali v máji až v júni. Verme, že dovtedy bude situácia s koronavírusom vyriešená.“ Basketbalové, ale aj iné športové kluby však pomaly začínajú počítať straty.

Myslím si, že pre slovenský šport je to ďalší klinec do rakvy. Náš klub tým nebude postihnutý ako nejaké vysokorozpočtové kluby, ale pre šport celkovo je to silná rana. Neviem si predstaviť, ako sa to bude všetko opäť štartovať. Čaká nás ekonomická kríza, ktorá postihne prvý i druhý sektor. My sme až ten tretí sektor a šport bol už doposiaľ na periférii záujmu. Teraz sa dostane ešte ďalej a očakávam veľké problémy a bankroty klubov. Nie každý totiž bude môcť uzavrieť sezónu tak elegantne ako my. Chápem aj obavy samotných športovcov, ktorí sa teraz ocitnú bez kontraktov prakticky na ulici,“ zamýšľa sa Daniel Jendrichovský.

Predovšetkým z hokejového prostredia teraz počuť hlasy týkajúce sa problémov s legislatívou. Športovci nie sú zamestnancami, ale živnostníkmi a predčasné ukončenie sezóny z nich urobilo ľudí bez príjmu, ale s povinnosťou odvádzať odvody.

Nemyslím si, že ak by mali športovci zamestnanecké zmluvy, tak by to vyriešilo situáciu. V pohode by totiž boli len do chvíle, kým by nezbankrotoval ich klub. Istoty dnes jednoducho chýbajú hráčom i klubom a táto kríza situáciu ešte zhorší. Máme tu domček z kariet, ktorý sa postupne sype a doplácame na to, že tu nemáme vybudované zdravé športové prostredie,“ upozorňuje Jendrichovský.

V rámci Akadémie Young Angels Košice je napríklad potrebné platiť trinástich trénerov, pričom len ich odvody predstavujú takmer 4 tisíc eur.

„Kluby ako je ten náš, investovali veľa úsilia do vybudovania Akadémie. Máme teda zamestnaných množstvo viacerých mládežníckych trénerov a bude veľmi ťažké zháňať teraz peniaze na ich platy a odvody. V tomto by teraz mal zasiahnuť štát a odbremeniť športové kluby aspoň od tých odvodov. Minimálne po dobu, keď nemôžeme trénovať a hrať zápasy. Takto máme totiž odvádzať štátu peniaze z niečoho, čo momentálne nemá šancu pozháňať si na seba finančné zdroje,“ uzatvára neveselým tónom generálny manažér Young Angels Košice Daniel Jendrichovský.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.