Gobert nakazil ďalšiu hviezdu, kluby sú v karanténe, NBA môže prísť o miliardy

Publikované: 12.03.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: TASR/AP

Donovan Mitchell (45), UTA Jazz (NBA, USA) (Foto: TASR/AP)

Basketbalovú NBA ochromili správy z poslednej noci. Najlepší obranca súťaže Rudy Gobert najprv pred pár dňami hlúpo vtipkoval smerom k hrozbe koronavírusu, keď po tlačovke po zápase chytal všetky mikrofóny. Neskôr mu diagnostikovali vírus v tele.

Známy reportér Adrian Wojnarowski z ESPN potvrdil, že pozitívne testovali aj ďalšiu hviezdu Utahu Donovana Mitchella. Hráči Jazz povedali mimozáznam, že Gobert sa choval nerozvážne a v šatni sa dotýkal spoluhráčov a aj ich vecí, čím zrejme roznášal vírus.

Francúz sa neskôr kajal. „Chcel by som poďakovať všetkým za podporu. Prešiel som si ťažkými emóciami zo svojej diagnózy, strachom a hanbou. V prvom rade by som sa chcel ospravedlniť ľuďom, ktorých som mohol ohroziť. Nevedel som vtedy, že som nakazený. Bolo mi to jedno a nedával som pozor. Verím, že môj príbeh poslúži ako varovanie, aby všetci brali hrozbu koronavírusu vážne. Urobím všetko preto, aby som mohol pomôcť poučiť ľudí o tejto hrozbe. Som pod skvelým dohľadom a vyliečim sa. Vyzývam všetkých, aby podnikli kroky k tomu, aby ostali v bezpečí a zdraví," napísal vo svojom vyjadrení.

Vedenie NBA rieši, ako sa k situácii postaví. Zatiaľ prerušilo súťaž. Odborníci už vyčíslili, že len nedohraním základnej časti by najlepšia liga sveta prišla o 500 miliónov dolárov, ak by sa nehralo aj play-off, tak by sa suma navýšila do miliardových rozmerov. Určite by to ovplyvnilo aj platový strop pre nasledujúci ročník.

Ročník prerušili na neurčito

Pôvodne plánovali hrať tímy bez divákov, ale nakoniec sa rozhodlo vedenie súťaže prerušiť ročník na neurčito. Magazín Sports Illustrated už včera pripustil, že by liga mala zvážiť ukončenie sezóny. Všetko sa však točí okolo obrovských čiastok, ktorými operuje len zopár najväčších líg sveta naprieč športami.

Gobertova nákaza, ktorú nasledoval Mitchell, môže sezónu odpískať. Celý tím Utahu musí ísť do povinnej minimálnej štrnásťdennej karantény. Podobne karanténu odporučili aj hráčom New York Knicks, Bostonu Celtics, Toronta Raptors a Detroitu Pistons, keďže boli súpermi Utahu v poslednom čase.

„Budem počúvať lekárov a verím, že sa dáme všetci dokopy. Musíme tu byť jeden pre druhého a pre susedov, ktorí potrebujú pomoc,“ uviedol Mitchell.

NBA ostáva možnosť čakať a predĺžiť ročník do leta, ale nikto nevie dnes povedať, či sa pandémiu koronavírusu podarí dovtedy zmierniť a zastaviť. Bleacher Report citovalo nemenovaného zástupcu jedného z tímov, ktorý povedal, že by sa sezóna mohla obnoviť o mesiac v polovici apríla a išlo by sa rovno od play-off.

Smutná sezóna

Smutný koniec ročníka v športovom svete potvrdil aj Vince Carter. Štyridsaťtriročná legenda odohrala zrejme posledný zápas v NBA, čo po dueli v drese Atlanty Hawks aj priznala.

Už teraz je jasné, že je to jedna z najťažších sezón v histórii, ktorú podčiarkla tragická smrť Kobeho Bryanta, úmrtie niekdajšieho komisára NBA Davida Sterna a terajšia hrozba koronavírusu.

„Toto nie je o mne, vás, o Dallase Mavericks, NBA, ale o globálnej pandémii. Viac sa bojím o svoje deti a 82-ročnú mamu, ktorá nechcem, aby vychádzala z domu. Až potom sa budem obávať, kedy hráme ďalší zápas,“ povedal majiteľ Mavericks Mark Cuban.

„Ľudia, rušia sa športové podujatia, zatvárajú školy i pracoviská. To čo, naozaj potrebujeme, je zrušiť celý tento rok. Boli to poriadne tvrdé tri mesiace. Boh vás žehnaj a zostaňte zdraví," napísal LeBron James.

„Basketbal je druhoradý. Postarajte sa o seba a rodiny. Umývajte si poriadne ruky,“ pridal sa najväčší kandidát na cenu MVP Giannis Antetokounmpo, ktorý v poslednom čase pauzoval pre menšie zranenie kolena. S Milwaukee Bucks sú na prvom mieste v NBA.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.