Slovenky hrajúce v Taliansku: Nevieme čo bude, no zatiaľ tu zostávame

Publikované: 13.03.2020 Autor: Marta Brliťová Foto: Roberto Liberi a Marco Brioschi

Ivana Jakubcová (3) a Sabína Oroszová (10) (Foto: Roberto Liberi a Marco Brioschi)

Reprezentantky Sabina Oroszová a Ivana Jakubcová hrajú v Taliansku, kde si koronavírus vyžiadal už viac ako 1000 ľudských životov.

Taliansko včera hlásilo vyše 15-tisíc potvrdených nakazených novým vírusom COVID-19, pričom za deň pribudlo rekordných 2650 nových prípadov. Z nich 1 258 pacientov sa už vyliečilo. Talianska vláda na to reagovala tak, že okrem lekární a potravín zatvorila v podstate všetko. Športové podujatia sú zakázané už dávnejšie.

Oroszová tak uviazla na predmestí Milána, Jakubcová v toskánskom meste Lucca. Zostať v krajine, kde smrtnosť vírusu dosiahla 6,6%, čo je najviac na svete, nie je nič príjemné. ,,Snažím sa vnímať situáciu racionálne. Je to nové pre všetkých a všetci sa snažia robiť čo najviac preto, aby sa to zastavilo. V klube sú ľudia veľmi ohľaduplní a dbajú hlavne na naše zdravie. Ja osobne dodržiavam pravidlá, nepodlieham panike a zostávam pozitívne naladená. Nie je to ľahké, ale nič iné mi nezostáva,” uviedla reprezentačná pivotka Oroszová.

Sabína Oroszová (10), Allianz Geas Sesto San Giovanni (Serie A1, ITA) (Foto: Marco Brioschi)

,,Od vlády sme dostali prísne nariadenia a mesto Lucca ich berie zodpovedne. Napríklad keď som išla do obchodu, vonku boli dlhé rady. Medzi ľuďmi treba uchovávať metrový odstup a do potravín púšťajú ľudí postupne, aby bol odstup dodržaný. Stanovené pravidlá sa tu zodpovedne dodržiavajú. Ja ich samozrejme dodržiavam a taktiež si udržiavam pokoj,” doplnila takmer dvojmetrová pivotka Jakubcová.

Zápasy talianskej ženskej série A sa po odohratom 20. kole prerušili až do 3. apríla, rovnako ako všetky ďalšie talianske športové súťaže a podujatia. ,,Ohľadom ligy zatiaľ nemáme žiadne informácie a tak čakáme, čo bude. Uvidíme, či nám dovolia trénovať a či sa vôbec bude sezóna dohrávať. Ak áno, tak v akom formáte. Momentálne nevieme nič,” pokračuje 25-ročná Jakubcová.

Ivana Jakubcová (3), Gesam Gas Le Mura Lucca (Serie A1, ITA) (Foto: Roberto Liberi)

Opatrenia na predmestí Milána, kde Oroszová pôsobí, spočiatku hráčkam povoľovali pohyb po meste. Neskôr prišiel aj zákaz tréningov. ,,Miláno je vyľudnené, ale pokojné. Kým sme ešte trénovali, museli sme mať pri sebe povolenie ktoré dokazovalo, že ideme na tréning. Ak by nás zastavili policajti a zisťovali kam ideme, museli sme sa preukázať. Funguje tu totiž pokutovanie za bezcieľne vychádzanie z domu. Teraz už môžeme ísť nanajvýš do lekárne a do potravín,” vysvetľuje 26-ročná Oroszová.

Obe sympatické basketbalistky sa zhodli na tom, že ich lákalo vrátiť sa z ťažko skúšaného Talianska domov za rodinami. ,,Keď nám oznámili, že sa do 3. apríla nebude hrať, chcela som ísť na tú chvíľu domov. Avšak tam by ma čakala 14-dňová karanténa a tak som sa rozhodla zostať tu a čakať, čo sa bude diať,” uviedla Oroszová.

Sabína Oroszová (10), Allianz Geas Sesto San Giovanni (Serie A1, ITA) (Foto: Marco Brioschi)

,,Určite mi napadlo vrátiť sa domov. Viacero zahraničných hráčok sa tak rozhodlo a odcestovalo. Ja počkám na rozhodnutie federácie ohľadom sezóny a potom uvidím. Bude sa riešiť čo so zmluvami a za akých okolností bude možné dostať sa domov. Zatiaľ musíme zostať pozitívne naladené a dodržiavať bezpečnostné pokyny,” uzatvára Jakubcová.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.