Striedačka Petra Tordu: Žilina by mohla viac využívať Slovákov

Publikované: 11.03.2020 Autor: Peter Torda

Iskra Svit vs. BK Slávia Žilina, Isaiah Johnson (5) vs. Róbert Rožánek (8) (Foto: Daniel Faix)

Koniec základnej časti je blízko (článok som písal pred 14 dňovým zákazom) a čoraz viac sa začína stupňovať nervozita funkcionárov a predpokladám, že aj trénerov jednotlivých družstiev bojujúcich o čo najlepšie umiestnenie pred play-off. Zostáva nám záverečných päť kôl základnej časti, ktoré určia dvojice (pokiaľ ich nezrušia).

Pomaly sa začínajú rysovať predpokladané dvojice, tréneri niektorých družstiev môžu začať „taktizovať“, kto bude alebo nebude pre nich prijateľným súperom. Tímy, ktoré nemôžu stratiť pozíciu, sú uvoľnenejšie. Z môjho pohľadu bude veľmi zaujímavý boj o tretie, štvrté a piate miesto. Úmyselne nehovorím o druhom mieste, pretože pre mňa sú Levice jasný adept (čomu nahráva aj ich vyžrebovanie do konca základnej časti), čo aj potvrdili víťazstvom v poslednom kole v Žiline. A tu sa dostávame k tomu, o čo chcem písať, tým je momentálne umiestnenie Žiliny.

Už pred sezónou som pozorne sledoval situáciu v jednotlivých družstvách, pohyby v kádroch, príchody a odchody hráčov. O Žiline sa hovorilo ako o jednom z favoritov na horné priečky tabuľky a potvrdzovali to aj príchody basketbalistov so skúsenosťami z lepších líg ako je naša. Potvrdili to výborným vstupom do sezóny a z ich pohľadu skvelou prvou štvrtinou ročníka, ktorú zakončili šiestimi víťazstvami a len dvoma prehrami, čím sa dostali na druhé miesto. Treba však povedať, že až šesť zápasov odohrali na domácej palubovke.

V článku pred druhou štvrtinou som upozorňoval na to, že Žilina odohrá v druhej štvrtine súťaže šesť stretnutí na palubovkách súperov a výsledkom toho bola zápasová bilancia, ale v opačnom poradí (dve víťazstvá a šesť prehier) a z toho bolo všetkých šesť prehier v sérii za sebou. V tomto období prišla prvá hráčska výmena, keď Špaletu nahradil Woods. Tretia štvrtina súťaže bola ako cez kopirák prvej štvrtiny a Žilina dokázala šesťkrát zvíťaziť a len dvakrát prehrala. V priebehu tejto štvrtiny súťaže prišlo k ďalšiemu zásahu do družstva príchodom Basabeho. Zostava si zasa musela zvykať na spoluprácu s novým hráčom či už basketbalovo alebo ľudsky, prispôsobovať útočné systémy ako aj v neposlednom rade prerozdeliť minúty hráčom. Pre mňa osobne bol príchod Basabeho prekvapením. Priznám sa, že neviem povedať, či pozitívnym alebo negatívnym. Prvé, na čo som hneď myslel bolo, že Hoferica bude mať problém s minutážou a dúfal som, že jeho príchod neuberie minúty Mereššovi. Na druhej strane vznikla v družstve konkurencia, ktorá mohla zvýšiť nasadenie hráčov v tréningoch v boji o minúty. Začiatok poslednej časti sezóny opäť kopíruje druhú štvrtinu súťaže, keď prvé tri zápasy a jeden pohárový prehrali. Krátko pred koncom prestupového obdobia prišlo k poslednej výmene v hráčskom kádri, keď zraneného Sappa nahradil Hurtt, čím vzniká rovnaká situácia ako po príchode Basabeho.

Vždy, keď mám trochu času, snažím sa vidieť čo najviac zápasov jednotlivých kôl. Priznám sa, že v poslednej dobe sa mi stalo, že som zápasy Žiliny nedopozeral. Jednoducho ma basketbal v ich podaní nebavil. Chýbala mi tam spolupráca, nasadenie a hlavne chuť bojovať. Viem, mali problémy zdravotného rázu (zápas vo Svite) a s tým spojené komplikácie s rotáciou hráčov. Samozrejme je to len môj osobný názor, ale keď nevidím nasadenie hráčov, chuť bojovať za svoje družstvo a podriadiť osobné ciele tímovým výsledkom, vzniká z toho prístup, ako sme mohli vidieť v pohárovom zápase proti Prievidzi. Radšej si potom pozriem zápas, kde tieto veci uvidím. Pritom podľa mňa ani sami Prievidžania „neverili“, že v Žiline môžu vyhrať.

Každopádne na jednej strane treba povedať, že mnoho zápasov bolo ovplyvnených zraneniami hráčov, ktorí boli v rotácii, ale na druhej strane si myslím, že Žilina má každý post zdvojený rovnako kvalitným hráčom a nemal by byť problém chýbajúceho basketbalistu nahradiť. Ďalšou vecou, ktorá mi chýba v hre družstva, je väčšie využitie Roba Rožánka ako strelca, možno nejaký set, ktorý vytvorí izoláciu pre Jakuba Merešša, ktorý je extrémne atletický hráč. Na tejto pozícii nie je v lige veľa obrancov, ktorí ho dokážu ubrániť. Poprípade mi chýba izolácia v dolnom postavení na najvyššieho rozohrávača v lige Tota. Úmyselne píšem len o slovenských hráčoch, pretože u nich je predpoklad, že tu budú hrať aj naďalej a môžu pomôcť reprezentácii. Cudzinci väčšinou len prídu a po sezóne odídu. Od nich sa očakáva, že budú tí, ktorí majú zápasy rozhodovať. Možno sa mýlim, ale nevidel som útočný systém, ktorý by sa odohral viackrát v zápase s cieľom vytvoriť Rožánkovi otvorenú streleckú pozíciu. Možno útočné systémy aj sú, ale nie vždy sú dohrané tak ako majú.

Možno je to len môj osobný názor, ale neviem či problémom družstva nie ja aj vzájomná komunikácia medzi hráčmi a trénerom a to v zmysle, či hráči chápu trénerove požiadavky a pokyny pred, ako aj počas zápasu. Často mi to totiž pripadá, akoby si hráči robili čo chcú a nerešpektujú pokyny, ktoré buď nedostali, alebo ich nepochopili, alebo nechceli pochopiť.

Sám som zvedavý na to, ako sa tréner spolu s hráčmi vyrovná so situáciou, ktorá sa pre nich začína komplikovať v zmysle čo najlepšieho umiestnenia družstva po skončení základnej časti. Posledná domáca prehra, aj keď len o bod, určite nahlodá sebavedomie a zvlášť v situácii, keď Žilina minimálne v podobe kádra mala podľa môjho názoru konkurovať Leviciam v boji o druhé miesto. Proti Žiline v posledných piatich kolách hrá aj vyžrebovanie súťaže, ktoré jej postaví do cesty súperov v boji o tretie respektíve štvrté miesto v podobe Lučenca, Prievidze. Čaká ju aj ťažký zápas na Interi a doma s Handlovou, ktorá bude bojovať o siedme miesto až do posledného kola a na záver zápas v Komárne.

V Žiline investovali do kádra veľa energie a financií, ciele majú určite vysoké a aj výborní diváci by si zaslúžili čo najdlhšie účinkovanie v play-off.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.