Bystričanky si vlastnou iniciatívou skomplikovali víťazstvo, Striešová: Musíme zlepšiť koncentráciu

Publikované: 09.03.2020 Autor: Karolína Vrabcová Foto: Ivan Golembiovský

BK ŠKP 08 Banská Bystrica vs. Dubček Bratislava, Lucia Striešová (11) (Foto: Ivan Golembiovský)

Predposledné kolo základnej časti ženskej extraligy ponúklo aj súboj dvoch posledných tímov tabuľky. Domáca Banská Bystrica, ktorá je na piatom mieste, zdolala šiesty Dubček Bratislava 63:50. Bystrické pumy tak zvládli aj štvrtý tohtosezónny súboj s týmto súperom. Cesta k víťazstvu však bola kľukatá. Zverenky trénera Miloslava Michálika o svojom triumfe rozhodli až výbornou záverečnou desaťminútovkou.

Bystričanky po polčase sobotného zápasu 19. kola viedli nad Dubčekom 39:29. Po ďalšej desaťminútovke však rozdiel medzi oboma tímami bol len jediný bod – 49:48. Domáce basketbalistky sa do štvrtej štvrtiny skoncentrovali a súperkám dovolili len dva body. Víťazstvo 63:50 pre nás hodnotila Lucia Striešová: „V priebehu posledných zápasov, či už proti Piešťanom alebo Košiciam, sme mali veľmi veľké výkyvy a tak to bolo aj proti Dubčeku. Striedali sme veľmi dobré pasáže, v ktorých sme si vytvorili náskok, s výpadkami, keď sa Dubček vždy vrátil do hry. Do ďalších zápasov musíme zlepšiť koncentráciu počas celých štyridsať minút.“

Tréner Miloslav Michálik karhal svoje zverenky v pozápasovom vyjadrení najmä kvôli tomu, že si na palubovke vytvorili vlastný obranný systém. Aj preto sa podarilo Bratislavčankám takmer zrovnať bodový stav. „Na ihrisku si to neuvedomujeme, ale prestali sme dodržiavať náš obranný koncept. Neboli sme ako tím na jednej vlne, z čoho premenilo množstvo chýb,“ vysvetľovala Striešová.

BK ŠKP 08 Banská Bystrica vs. Dubček Bratislava, Lucia Striešová (11) (Foto: Ivan Golembiovský)

Piate miesto je adekvátne

Triumf Bystrice nad Dubčekom mal viacero významov. „Určite bolo víťazstvo veľmi dôležité. Predsa len, bol to istý psychologický moment pred play-off, kde sa s Dubčekom pravdepodobne stretneme znovu,“ myslí si Lucia Striešová.

Dvadsaťdvaročná rodáka z Banskej Bystrice sa obhliadla už aj za končiacou sa dlhodobou fázou súťaže. „Do sezóny sme šli s vedomím, že máme mladý tím, ktorý bude skôr získavať skúsenosti a budeme sa pohybovať niekde v druhej polovici tabuľky. Hneď v úvode ročníka sa nám podarilo nečakané víťazstvo nad Piešťanmi, ktoré bolo našim najväčším vrcholom. Zvyšok sezóny bol ako na hojdačke. Striedali sme lepšie výkony s horšími, ale od zápasu k zápasu sa snažíme zlepšovať.“

Lucii Striešovej sme sa spýtali aj to, či piate miesto odzrkadľuje výkony počas základnej časti. „Myslím si, že áno. V kľúčových momentoch, keď sme mohli poskočiť na štvrtú pozíciu, tak sme proti Šamorínu neodohrali vôbec dobrý zápas. Piate miesto je teda na mieste,“ konštatovala 183 cm vysoká hráčka.

BK ŠKP 08 Banská Bystrica vs. Dubček Bratislava, Lucia Striešová (11) (Foto: Ivan Golembiovský)

Viac než vlastné štatistiky by ju potešila vyššia pozícia v tabuľke

Lucia Striešová figuruje v celkovom počte nazbieraných bodov v celej extralige na piatom mieste. Dovedna zabezpečila Bystrici 215 bodov. Ako je sympatická hráčka spokojná so svojimi individuálnymi výkonmi? „Ťažko mi je hodnotiť samú seba. Najlepšie by to vedel zhodnotiť asi môj tréner. Ako kapitánka a jedna z najstarších v tíme sa snažím byť lídrom a odohrať každý zápas, čo najlepšie,“ odvetila nám Striešová, ktorá na drese nosí číslo jedenásť.

Aj keď sú jej čísla produktivity výborné, skôr by mala radosť z kolektívnych úspechov. „Individuálne štatistiky sú jedna vec, ale určite by ma viac potešilo, keby sme ako tím figurovali v tabuľke vyššie. Za piate miesto v hodnotení produktivity však určite vďačím aj mojim spoluhráčkam,“ nezabudla Striešová spomenúť svoje tímové kolegyne.

BK ŠKP 08 Banská Bystrica vs. Dubček Bratislava, Lucia Striešová (11) (Foto: Ivan Golembiovský)

Hrať v „cudzích“ halách môže byť aj nevýhoda

Bystričanky v tejto sezóne neodohrali všetky domáce zápasy v ich zvyčajnej Športovej hale Dukla na Štiavničkách. Nedávno súperili s Piešťanskými Čajkami v prievidzskej Niké aréne. „Bola to pre nás nová skúsenosť, že sme cestovali na ,domáci‘ zápas do iného mesta. Všetko bolo veľmi dobre zorganizované, sprevádzané dokonca aj kultúrnou vložkou, čo bolo pre nás takisto niečo nové. Dúfam, že sme spolu s Čajkami v Prievidzi oživili záujem o ženský basketbal,“ nádeja sa Lucia Striešová.

Ani sobotné záverečné kolo ženskej extraligy neodohrajú Bystričanky doma. Domovom sa pre ne stane neďaleká Športová hala Rates vo Zvolene. „Možno by to oproti zápasu doma mohla byť pre nás aj mierna nevýhoda, keďže v tejto hale netrénujeme. Bude to o trochu iný pocit ako v domácom prostredí, no budeme sa snažiť podať dobrý výkon.“

Nuž a aké ciele si Bystričanky dávajú do blížiaceho sa play-off? „Chceme si udržať piate miesto, no pri veľmi dobrých výkonoch by sme mohli pomýšľať aj na vyššie umiestnenie,“ dodala Lucia Striešová.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.