VIDEO: Minulý zápas nedostal ani minútu, teraz predviedol výkon ako James Harden

Publikované: 07.03.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: Bleacher Report

Aron Baynes (46), PHX Suns a James Harden (13), HOU Rockets (NBA, USA) (Foto: Bleacher Report)

Arona Baynesa poznajú fanúšikovia ako pivota, ktorý je výborný v obrane a súperom nič nedaruje. Predurčuje ho k tomu aj austrálska nátura. V poslednom čase však pridal k obrane a hre pod košom aj trojbodovú streľbu.

V stretnutí jeho Phoenixu s Portlandom pomohol k výhre 127:117 životným výkonom. Nastrieľal 37 bodov, keď premenil 9 zo 14 trojbodových pokusov a doskočil 16 lôpt. V histórii NBA sa takýto výkon podaril len Jamesovi Hardenovi.

V prvej štvrtine súboja vyzeral Baynes ako Steph Curry, keď sa ľahkosťou premenil päť trojbodových pokusov. Paradox je, že v roku 2020 dal austrálsky basketbalista dokopy 9 trojok, teraz mu na to stačil jeden zápas!

Pritom Baynes to má v dnešnej NBA ťažké. V minulom zápase Suns sa ani nevošiel do zostavy, ktorá vybehla na palubovku. Duel presedel len na lavičke náhradníkov, keďže jeho tím hral proti Torontu. Obhajcovia titulu radi používajú v dueloch „small ball“, čo vôbec nevyhovuje menej pohyblivým hráčom ako je pivot tímu z Arizony.

Domovský stánok hráčov Suns Talking Stick Resort Arena si mohutne užíval trojbodovú smršť nečakaného ostrostrelca domáceho tímu. Predsa len podobné zápasy sa čakajú najmä od najväčšej hviezdy zostavy Devina Bookra.

Vo februári priemer ani nie 6 bodov na zápas

Zaujímavé je aj to, že v novom roku nastrieľal Baynes len raz dvadsať bodov a vo februári mu dokonca klesol priemer na 5,8 bodov a 3,7 doskokov. „Toto je na NBA zábavné. Jeden večer o vás nemusí súper ani tušiť a ďalší môžete byť hrdinom,“ zabával sa tridsaťtriročný podkošový hráč pre The Athletic. „Systém nášho trénera Montyho Williamsa predurčuje hráčov, aby zažiarili a o to sa presne snažím.“

37 bodmi zlepšil rekord austrálskeho basketbalistu v NBA. Baynes dokonale využil absenciu pivota DeAndre Aytona, ktorého nahradil v základnej päťke Suns. „Nikdy sa nesústredím na trojbodovú streľbu, ale vedel som, že proti Portlandu, ktorý výborne bráni podkošový priestor, na to bude šanca,“ pokračoval.

Fanúšikova Baynes najviac pobavil, keď premenil step back trojku cez ostrostrelca súpera Damiana Lillarda. „Aron presne vycítil, čo má robiť, začali sme postupne na neho hrať a on premieňal svoje pokusy. Podal výborný výkon,“ uviedol kouč Phoenixu.

Obľúbený spoluhráč

Austrálčan začal premieňať trojky až po príchode do Bostonu v roku 2017. Predtým dal za päť rokov len sedem trojok! Tréner Williams vyzdvihol Baynesov prístup, keď mu povedal, že proti Torontu nebude hrať, ale v ďalšom zápase sa posnaží nájsť pre neho priestor. „Ako sa rozhodnete tréner, tak bude. Nemám s ničím problém,“ reagoval pivot.

„Aron je skvelý človek a líder. Výrazne tímu pomáha, keďže zažil víťazné zostavy v Bostone a San Antoniu,“ povedal na adresu spoluhráča Booker.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.