Spoluhráčov občas prekvapím aj dobrou obranou či smečom, vtipkuje Jankovič

Publikované: 05.03.2020 Autor: Marta Brliťová

BC Prievidza vs. MBK Baník Handlová, Saša Jankovič (23) a Aleksandar Radukič (0) (Foto: Ladislav Szibilla)

Na Slovensko prišiel ako 22-ročný Chorvát ešte v roku 2006. Odvtedy hral za desať slovenských klubov, získal slovenské občianstvo, extraligový titul a za ženu si zobral krásnu Slovensku. Saša Jankovič, najdlhšie hrajúci pôvodom cudzinec v slovenskej basketbalovej extralige.

Rodák z chorvátskej Rijeky nepochádza zo športovej rodiny, no už odmalička mu pohyb učaroval. ,,V rodine sme jedinými športovcami ja a moja sestra, ktorá robila atletiku. Ako malý som sa hneď zamiloval do všetkých možných športov. Keď som mal 7 rokov, začal som sa venovať karate, v 9 futbalu a v 13 si ma našiel jeden basketbalový tréner. Keďže som bol už vtedy celkom vysoký, neváhal som vyskúšať aj basket. Samozrejme, tri športy robiť naraz sa v tom veku už nedalo a tak som ako prvý vypustil futbal,” začal rozprávanie Saša, o ktorom len málokto vie, že v karate to napokon dotiahol až na čierny opasok. Ako 17-ročný sa rozhodol, že svoj život zasvätí profesionálnemu basketbalu.

Saša Jankovič (Foto: Vladimír Dorňák)

Mal 22 rokov a hrával v chorvátskej súťaži, keď si ho všimol agent Dušan Kolarić, ktorý mal v tej dobe na Slovensku už viacero hráčov. ,,Ponúkol mi, či nechcem ísť na skúšku do Levíc. Keďže vtedy ešte nebola doba internetu, ani som si nemal ako zistiť, kam to idem a čo je to za klub. Jednoducho som počúvol svoj vnútorný inštinkt a vykročil do neznáma. Do dnes som to nikdy neľutoval,” spomína na začiatky na Slovensku 205 centimetrov vysoký pivot.

,,Prvá sezóna v zahraničí bola pre mňa náročná, ale veľmi zaujímavá. Prišiel som ako posila a tak mali ľudia v klube vysoké očakávania. V príprave sa mi však vôbec nedarilo, pretože predtým som hrával na pozícii pivota a v Leviciach som zrazu nastupoval na krídle. Potreboval som dlhší čas na prispôsobenie sa, ale vedenie tú trpezlivosť malo a to sa im napokon vyplatilo. Hneď v prvom zápase sezóny som proti obhajcovi titulu nastrieľal 28 bodov a potom to už išlo lepšie. Samozrejme, bolo mi smutno za rodinou a všetky tieto veci, keďže som bol prvý krát v živote z domu na 10 mesiacov. Teraz to už po tých rokoch zvládam s prehľadom,” smeje sa 35-ročný basketbalista.

Svit - Handlová (Bridgewaters, Saša Jankovič) (Foto: Tomáš Razga)

Zlákala ho chorátska súťaž, no napokon sa vrátil na Slovensko

Po nováčikovskej sezóne v Leviciach obliekal ešte dresy Dolného Kubína a Nitry. Po dvoch sezónach na Slovensku sa však rozhodol pre návrat domov a prikývol na ponuku chorvátskeho klubu KK Zabok. ,,Bola to finančne zaujímavá ponuka a zároveň bola pre mňa bola výzva hrávať proti špičkovým tímom ako euroligová Cibona Záhreb, Zadar či Split. Doteraz si pamätám, ako šťastný som bol, keď sme vo vypredanej hale hrali štvrťfinále pohára proti Cibone a ja som zrazu bránil hráčov, ktorých som poznal len z televízie. Navyše som prihodil 23 bodov, takže to bolo pre mňa naozaj veľké,” s úsmevom si zaspomínal večne dobre naladený ostrostrelec. Po ďalších dvoch sezónach v drese rodnej Rijeky však prišiel zlom. ,,Doma bolo super, ale opäť sa prejavila chuť vyskúšať niečo v zahraničí a tak som sa rozhodol vrátiť naspäť na Slovensko.”

Jankovič tak podpísal zmluvu s extraligovou Banskou Bystricou. Už vtedy tušil, že Slovensko sa mu stane osudným. ,,Táto krajina mi hneď sadla. Mentalita ľudí, jedlo či zvyky, všetko sa mi páčilo, a tak sa Slovensko stalo mojim druhým domovom,” vyhlásil milovník tradičnej slovenskej kuchyne. Veľmi rád spomína na nasledovnú sezónu, kedy sa presunul spod Urpína pod Tatry, kde so Svitom vyhral Slovenský pohár.

Saša Jankovič so spoluhráčmi v drese Svitu (Foto: archív SJ)

,,Vo Svite sme mali výbornú tímovú chémiu a navyše sme bojovali o najvyššie priečky. Napokon sme získali bronzové medaily a mňa vybrali do All stars zápasu, kde sa mi podarilo vyhrať trojkovú streleckú súťaž. Bola to výborná sezóna z výsledkového hľadiska, ale aj z toho životného. Spoznal som veľa dobrých ľudí, s ktorými som doteraz v kontakte.”

Vysnívaný titul a tímová chémia

Po prelomovej sezóne pod Tatrami sa Jankovič presunul do Komárna, kde podľa vlastných slov zažil najlepšiu sezónu v kariére. ,,Prvýkrát v histórii klubu sme vyhrali majstrovský titul a taktiež sme hrali finále Slovenského pohára. Dostal som sa medzi 5 najlepších hráčov sezóny a navyše sme mali výborný kolektív s skvelého trénera Miljana Čuroviča. Všetko sa v jednom tíme stretlo tak, ako malo. Hráči s veľkým charakterom držali spolu aj vtedy, keď sa nedarilo. Ale hlavne, hrali sme pred plnou halou tímový basketbal a nikto neriešil individuálne štatistiky. Som naozaj šťastný, že som toto mohol zažiť,” dodal s vďačnosťou v hlase Saša.

Komárno titul (Foto: TASR)

Počas majstrovskej sezóny však nezískal len cennú medailu. Zoznámil sa so svojou manželkou Soňou. ,,Všimol som si ju pár krát v meste, ale kľúčový moment nastal, keď sa prišla pozrieť na zápas. Občianstvo som získal ešte niekoľko mesiacov pred svadbou, takže nikto nemôže povedať, že som si ju zobral len kvôli tomu. (smiech) Navždy budem srdcom Chorvát, ale potom mám najbližšie k Slovensku a vždy to tak bude. Mám tu lásku svojho života,” hrdo vyhlásil Jankovič, ktorý si známu kaderníčku Soňu zobral v lete 2019.

Saša Jankovič s nevestou

,,Manželka má výborne nastavenú prácu. Jeden týždeň v mesiaci pracuje v Bratislave a zvyšný čas trávi so mnou. Má teda dosť voľného čas a to radi využívajú moji spoluhráči, ktorých často strihá. Tak to bolo v Košiciach, Bratislave, vo Svite aj teraz v Handlovej. Berú ju už pomaly ako súčasť tímu. Takže ak je nejaký môj spoluhráč za fešáka, tak viete, kto ho strihal,” smeje sa známy vtipkár. ,,Humor je pre mňa na prvom mieste. Neviem si predstaviť deň bez srandovania. Manželka má na to už niekedy aj nervy a čaká, kedy dospejem. Ale toho sa asi nedočká. Ja som proste veselá kopa a humor ma robí šťastným. Život bez neho si neviem predstaviť.”

Kapitánska páska v Handlovej

Aktuálne oblieka Jankovič dres Handlovej, kde je aj kapitánom. ,,Vždy som zastával názor, že kapitánom by mal byť niekto z domácich hráčov. Ale o to väčšia pocta bola, keď som predtým vo Svite aj teraz v Handlovej bol za kapitána vybraný ja. Snažím sa ísť najmä mladých hráčom príkladom a ak sa odo mňa niečo naučia, budem len rád. Nie som ten kapitán, čo im bude skákať po hlave. Skôr sa im snažím pomôcť priateľským spôsobom, či už na ihrisku alebo mimo neho. Mám 35 rokov a tak je veľká šanca, že som si už podobnú situáciu zažil a môžem pomôcť.”

Saša Jankovič s partnerkou

Jankovič je obávaným strelcom z dlhých vzdialeností, no prekvapiť vie aj efektným smečom. ,,Keď som bol mladší, mal som pocit, že môžem všetko. Teraz už viem, že mám svoje limity. Viac sa spolieham na strelu za tri body a snažím sa byť na ihrisku tým rozumným. Ale niekedy spoluhráčov a trénerov prekvapím aj nejakou dobrou obranou či smečom,” smeje sa Saša. Hoci patrí Jankovič k najstarším hráčom extraligy, zatiaľ sa do basketbalového dôchodku nechystá. ,,Uvidíme, ako to pôjde. Ale chcem hrávať kým mi to zdravie dovolí, bude ma basket baviť, budú chodiť zaujímavé ponuky a bude ma to vnútorne napĺňať,” vymenoval Saša najdôležitejšie faktory jeho zotrvania pri profesionálnom športe.

Dlhoročné pôsobenie v slovenskej najvyššej súťaži mu dalo naozaj veľa. A to nielen po profesijnej stránke. ,,V prvom rade mi hranie na Slovensku dalo krásnu manželku, ktorá mi je spolu s jej rodinou najväčšou oporou. Získal som skvelých kamarátov na celý život a spoznal kopec dobrých ľudí. Mal som možnosť vybudovať si meno a za to všetko som basketbalu veľmi vďačný.”

Saša Jankovič (34), MBK Baník Handlová (Foto: Ladislav Szibilla)

Chcel by byť generálnym manažérom

Jankovič si na neustále presuny a sťahovania sa počas kariéry zvykol. Kde sa však plánuje usadiť po kariére? ,,Život športovca nie je ľahký. Posledných 10 rokov som veľa menil pôsobiská. Hráč nikdy nevie, čo mu budúcnosť prinesie. Kúpili sme si byt v Komárne, odkiaľ pochádza manželka, ale zatiaľ žijeme na Slovensku tam, kde hrám. Leto potom trávime v Chorvátsku s mojou rodinou. Budúcnosť určite plánujeme na Slovensku, ale veľa bude záležať od môjho ďalšieho pôsobiska. Či už hráčskeho alebo následne pracovného.”

Najviac by to veselého pivota ťahalo k pozícii generálneho manažéra. ,,Je prirodzené, že hráči po dlhých kariérach zostávajú pri športe. Ja hrám basketbal profesionálne už 18 rokov a neviem si predstaviť, že by som tento šport po kariére odstrihol. Myslím, že mám veľa skúseností a entuziazmu, takže by som mohol pokračovať ako funkcionár. Najviac by ma lákala funkcia generálneho manažéra, pri ktorej by som sa venoval skladbe tímu a bol spojkou medzi hráčmi a vedením. Nechám sa prekvapiť, čo prinesie budúcnosť,” dodáva s úsmevom Jankovič.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

KOM KOM 28.03.2020 ZIL ZIL
HAN HAN 28.03.2020 SNV SNV
PDA PDA 28.03.2020 SVT SVT
LUC LUC 28.03.2020 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Inter Bratislava 23/5 82,14%
2 Patrioti Levice 17/11 60,71%
3 BC Prievidza 16/12 57,14%
4 BKM Lučenec 15/13 53,57%
5 BK Slávia Žilina 14/13 51,85%
6 Iskra Svit 14/14 50,00%
7 MBK Baník Handlová 9/18 33,33%
8 BK 04 AC LB Spišská Nová Ves 9/18 33,33%
9 MBK Rieker COM-therm Komárno 7/20 25,93%

Asistencie ...

# Hráč Tím
Nottage Eric
∅ Asistencie: 6,24
SNV
2 Johnson Isaiah SVT 5,67
3 Mitrovič Stefan HAN 5,40
4 Caffey Mike LUC 4,88
5 Harris Eugene HAN 4,67

ScoreBoard ...

RBK RBK 86:31
07.03.2020
SAM SAM
SKP SKP 63:50
07.03.2020
DBA DBA
PNC PNC 80:58
07.03.2020
YAK YAK

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 MBK Ružomberok 19/0 100,00%
2 Piešťanské Čajky 14/4 77,78%
3 YOUNG ANGELS Košice 10/9 52,63%
4 ŠBK Šamorín 6/12 33,33%
5 BK ŠKP 08 Banská Bystrica 5/14 26,32%
6 Dubček Bratislava 2/17 10,53%

ScoreBoard ...

LAL LAL 01.06.2020 LAC LAC
OKC OKC 01.07.2020 UTA UTA
SAC SAC 01.07.2020 NOP NOP

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Milwaukee Bucks 53/12 81,54%
2 Los Angeles Lakers 48/15 76,19%
3 Toronto Raptors 46/18 71,88%
4 Los Angeles Clippers 44/20 68,75%
5 Boston Celtics 43/21 67,19%
6 Denver Nuggets 43/22 66,15%
7 Utah Jazz 41/23 64,06%
8 Miami Heat 41/24 63,08%
9 Houston Rockets 40/24 62,50%
10 Oklahoma City Thunder 40/24 62,50%
11 Philadelphia 76ers 39/26 60,00%
12 Indiana Pacers 39/26 60,00%
13 Dallas Mavericks 40/27 59,70%
14 Memphis Grizzlies 32/33 49,23%
15 Brooklyn Nets 30/34 46,88%
16 Orlando Magic 30/35 46,15%
17 Portland Trail Blazers 29/37 43,94%
18 New Orleans Pelicans 28/36 43,75%
19 Sacramento Kings 28/36 43,75%
20 San Antonio Spurs 27/36 42,86%
21 Phoenix Suns 26/39 40,00%
22 Washington Wizards 24/40 37,50%
23 Charlotte Hornets 23/42 35,38%
24 Chicago Bulls 22/43 33,85%
25 New York Knicks 21/45 31,82%
26 Detroit Pistons 20/46 30,30%
27 Atlanta Hawks 20/47 29,85%
28 Minnesota Timberwolves 19/45 29,69%
29 Cleveland Cavaliers 19/46 29,23%
30 Golden State Warriors 16/49 24,62%