V gréckom derby sa smečovalo ako v NBA, Olympiakosu pomohol k výhre Shaq

Publikované: 04.03.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: olympiacosbc.gr

Olympiakos Pireus (GRE) vs. Panatinaikos OPAP Atéeny (GRE), Shaquielle McKissic (77) (Foto: olympiacosbc.gr)

Súboje Olympiakosu s Panathinaikosom patria každú sezónu medzi highlighty Euroligy. V prvom vzájomnom zápase, ktorý sa hral začiatkom decembra, triumfoval Panathinaikos na domácej pôde 99:93. Vo včerajšej odvete mu to Olympiakos odplatil výsledkom 81:78.

Tentokrát síce padlo menej bodov ako naposledy, ale stretnutie bolo jednoznačne atraktívnejšie. Postaral sa o to najmä Shaq. Nie Shaquille O’Neal, ale basketbalista s podobným krstným menom Shaquielle McKissic. Tento 29-ročný Američan, ktorý nastupuje na pozíciách dva a tri, prišiel do Olympiakosu 10. februára a derby duel proti Panathinaikosu bol pre neho len druhým vystúpením v Eurolige. Tento dôležitý zápas sa mu náramne vydaril, keďže nastrieľal 22 bodov, pričom predviedol niekoľko krásnych smečov, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani slávnejší hráči v NBA.

Aké pocity prežíval po víťazstve nad najväčším rivalom? „Je to tak trochu šialené, v tejto chvíli je toho na mňa veľa. Printezis, Papanikolaou či Spanoulis, toto sú hráči, s ktorými som kedysi zvykol hrávať na počítačovej hre NBA2K. Prešlo osem alebo deväť rokov a stal som sa ich spoluhráčom. Hrať basketbal v takejto atmosfére naozaj niečo neuveriteľné. Bolo to senzačné. Podľa mňa máme dobrý tím a kvalitných trénerov, musíme sa len držať nášho plánu a ísť od zápasu k zápasu,“ vyjadril sa Shaquielle McKissic, ktorého doplnil tréner mužstva Georgios Bartzokas. „V úvode sme boli dosť nervózni, čo je pochopiteľné, keďže máme v tíme niekoľko nových hráčov. Stratili sme 17 lôpt, čo je na vyrovnaný zápas veľmi veľa. No aj tak sa nám podarilo vyhrať, čím sme potešili našich fanúšikov,“ skonštatoval Bartzokas, ktorý v roku 2013 vyhral s Olympiakosom európsky pohár číslo jeden.

Panathinaikos prehral len o tri body, čo je v podstate zázrak, keďže v zápase premenil len jednu trojku z dvadsiatich pokusov. Najviac sa trápil skúsený rozohrávač Tyrese Rice, ktorý to mal spoza oblúka 0/9. Ako jediný spomedzi hráčov Panathinaikosu uspel Nick Calathes, ktorý zápas zakončil s 18 bodmi, 6 doskokmi, 5 asistenciami a 3 získanými loptami.

Krídelník Olympiakosu Kostas Papanikolaou bol pri trojkovej streľbe úspešný na 50 percent, keďže zo štyroch pokusov dvakrát uspel. Celkovo si na svoje konto pripísal v derby 12 bodov a navyše sa opäť prezentoval svojou výbornou obranou. „V týchto zápasoch rozhodujú vždy detaily a kľúčové je to, ktorý z tímov to chce viac. V závere stretnutia sme premenili dôležité koše a to je dôvod, prečo sme vyhrali. Bol to však veľmi vyrovnaný zápas. Dobre vieme, čo znamená derby pre náš klub a pre našich fanúšikov, a preto sme chceli predviesť čo najlepší výkon. Sme veľmi radi, že sme to zvládli,“ vyhlásil Papanikolaou, ktorý si okrem Olympiakosu zahral za Barcelonu, Houston Rockets a Denver Nuggets.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.