Striedačka Petra Tordu: Zdravá Prievidza nepotrebuje posily, Handlovú nikto nebude chcieť v play-off

Publikované: 03.03.2020 Autor: Peter Torda Foto: Ladislav Szibilla

Inter Bratislava vs. BC Prievidza, Nikola Gačeša (15) (Foto: Ladislav Szibilla)

Tak, ako každú sezónu, je dátum 28. február „magický“. V mnohých prípadoch sa k nemu upriamujú zraky väčšiny manažérov a trénerov, ktorí myslia na záverečné posilnenie kádra pred poslednou časťou sezóny a play-off s úmyslom urobiť hráčske zmeny, ktoré im zaručia lepšiu pozíciu pred play-off a v neposlednom rade s úmyslom zisku medaile. Zmeny sú často výsledkom nespokojnosti s tým-ktorým hráčom, v niektorých prípadoch sú to vynútené kroky z dôvodu zranení hráčov, alebo iné problémy (finančné, vzťahové), ktoré majú vplyv na chod družstiev.

Poďme sa bližšie pozrieť na posilnenia jednotlivých družstiev v práve skončenom prestupovom termíne a čo tieto zmeny môžu priniesť družstvám pred záverom základnej časti.

Inter Bratislava

Zmena, ktorú družstvo Interu urobilo, nebola síce v posledných dňoch prestupového termínu, ale je potrebné tiež o nej napísať. Inter sa posilnil o Aleksandra Vlahoviča. Priniesol overenú kvalitu na pozíciu rozohrávača a ešte viac posilnil tento post, ktorý je v Interi už tak veľmi kvalitný a zároveň do družstva pribudli skúsenosti z ťažkých zápasov play-off.

Patrioti Levice

Rovnako ako Inter nerobili zmeny v poslednom možnom čase, svoje družstvo doplnili v priebehu dvoch mesiacov o Harrisa a Flemmingsa, ktorý nahradil ďalšieho Američana Hilla. Na konci januára sa ešte rozhodli uvoľniť Kirvesa, ktorý nebol spokojný so svojou rolou a minutážou v družstve. Aj nová filozofia, s ktorou išlo vedenie Levíc do sezóny, mala vplyv na výber legionárov pred sezónou. Hráči, ktorí odišli, možno neboli zlí chlapci, ale basketbalovo boli fanúšikovia Levíc zvyknutí na inú kvalitu legionárov. Mňa osobne zatiaľ nepresvedčili ani noví hráči, ktorí ich nahradili. Aj napriek tomu pre mňa stále Levice zostávajú hlavný favorit na druhé miesto po základnej časti.

BKM Lučenec

BKM urobil zmeny v priebehu februára a otázkou je, čo sa stalo v družstve, ktoré od začiatku sezóny fungovalo veľmi dobre. Môj osobný názor je, že spolu s víťazstvami prišlo aj vyššie ego niektorých hráčov, ktoré v konečnom dôsledku mohlo mať vplyv na tímovú chémiu. Hovorilo sa o konflikte Basabeho s trénerom a jeho nutnom odchode. Otázkou zostáva odchod jedného z najlepších rozohrávačov ligy Caffeyho. Príchody Agusiho, Woodsa a Anikienka síce nahradili kus za kus, ale kvalita bola u hráčov, ktorí Lučenec opustili. Môj odhad na umiestenie Lučenca po základnej časti je 5. miesto.

BC Prievidza

Po prvýkrát za posledné sezóny Prievidza nesiahla po novom hráčovi pred koncom prestupového obdobia. Otázkou je, či to bol zámer, alebo nemožnosť meniť hráčov na základe platných zmlúv. Nedoplnenie hráčov bola dobrá voľba vedenia, nakoľko Prievidza ukázala, že pokiaľ ostanú zdraví, budú nepríjemným súperom čo potvrdili ziskom Slovenského pohára. Vidím ich na treťom mieste po základnej časti.

BK Slávia Žilina

Žilina doplnila v poslednom období súpisku o dvojicu zahraničných hráčov Basabe – Hurtt, keď tréner Kurilla využil možnosť angažovať Basabeho po jeho odchode z Lučenca. Výmena TJ Sapp – Justin Hurtt bola vynútená z dôvodu zranenia. Družstvo Žiliny je veľkým otáznikom a podľa mňa proti lepšiemu umiestneniu po skončení základnej časti sezóny hrá aj väčší počet zápasov na ihrisku súperov. Ak sa trénerovi podarí nasmerovať tím jedným smerom, môžu byť výsledky Žiliny v play-off veľmi zaujímavé. Zatiaľ je to na môj vkus príliš individualistické a miestami bez chuti zabojovať za tím. Môj tip je štvrté miesto po základnej časti.

BK Iskra Svit

Svit doplnil súpisku v priebehu februára o veľmi zaujímavého hráča Andrewsa, ktorý má čiastočne nahradiť Johnsona. Ten je síce výborný obranca, ale v útoku je to skôr trápenie, ktoré má vplyv na hru družstva. Je úžasné sledovať Phila Carra v posledných zápasoch, s akým pokojom a sebavedomím hrá. Je to najlepší hráč na pozícii štyri v lige. Spolu so skúsenosťou Sašu Avramoviča je družstvo Svitu vyrovnané na každej pozícii. Jediným problémom môžu byť zranenia hráčov, s ktorými sa Svit trápi počas celej sezóny. Môj názor je šieste miesto.

MBK Handlová

Patrí k družstvám, ktoré každoročne vymenia najviac hráčov a nebolo tomu inak ani v tejto sezóne. Treba však pochváliť manažment za príchod tria Allen, Harris a Bowman (o ktorého sa zaujímala Spišská Nová Ves a aj Žilina) spolu s trénerom Bujanom, ktorý pozná ligu, urobil dobrý krok pred play-off. Dovolím si tvrdiť, že nikto nebude chcieť nastúpiť proti Handlovej v play-off. Jediným cieľom do konca základnej časti je nájsť spoločnú reč medzi novými hráčmi a zvyškom tímu ,ako aj pochopiť trénerskú filozofiu trénera Bujana. Posledné príchody umožňujú Handlovej veľkú variabilitu a zároveň kvalitu na každom poste. Siedme miesto bude maximum, nakoľko strata na Svit je veľká.

BK 04 AC LB Spišská Nová Ves

Bez výmien na poslednú chvíľu zostali aj na Spiši. Družstvo doplnili po novom roku Kušnirov a Newton, ktorý nahradil mladého Poliaka Sewiola. Hra Spišiakov je konsolidovaná a myslím si, že do play-off pôjdu z ôsmeho miesta. Aj napriek dobrej forme pred reprezentačnou prestávkou a poslednej výhre proti zdá sa rezignovanému Komárnu, nemajú potrebnú kvalitu na to, aby sa dokázali dostať vyššie ako na ôsme miesto.

MBK Rieker COM-therm Komárno

Bez úvodzoviek môžeme povedať, že toto je asi najhoršia sezóna Komárna v jeho histórii. Družstvo, ktoré pred pár rokmi oslavovalo titul, hralo v európskych pohároch, je teraz úplne na dne. Niektorí hráči využili koniec prestupového obdobia na odchod a tým pádom sa družstvo výrazne oslabilo. Vyzerá to, že vedenie už iba dohrá sezónu a otázkou zostáva, čo bude ďalej.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LEV LEV 93:79
17.10.2020
HAN HAN
SNV SNV 97:71
17.10.2020
PDA PDA
INT INT 102:89
17.10.2020
SVT SVT
HAN HAN 74:73
21.10.2020
LUC LUC
PDA PDA 75:72
21.10.2020
INT INT
SVT SVT 94:74
21.10.2020
LEV LEV
SVT SVT 24.10.2020 LUC LUC
PDA PDA 24.10.2020 LEV LEV
SNV SNV 24.10.2020 INT INT
HAN HAN 28.10.2020 SNV SNV
LUC LUC 28.10.2020 PDA PDA
LEV LEV 28.10.2020 INT INT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 5/1 83,33%
2 BKM Lučenec 4/2 66,67%
3 Patrioti Levice 3/3 50,00%
4 Iskra Svit 3/3 50,00%
5 Inter Bratislava 2/4 33,33%
6 MBK Baník Handlová 2/4 33,33%
7 BC Prievidza 2/4 33,33%