Favorizovali ich na titul, potom ich pochovávali, v NBA sa ich aj tak všetci boja

Publikované: 03.03.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Kawhi Leonard (2) a Paul George (13), LA Clippers (NBA, USA) (Foto: TASR/AP)

Klub Los Angeles Clippers zažil najdivokejšie leto v histórii. Najprv sa podarilo vedeniu okolo excentrického majiteľa Steva Ballmera presvedčiť Kawhiho Leonarda, aby vymenil majstrovské Toronto za slnečnú Kaliforniu.

Prvýkrát v histórii sa stalo, že úradujúci MVP finále NBA zmenil po sezóne klub. O Leonarda mali obrovský záujem aj v Los Angeles Lakers, ale podľa vlastných slov nechcel robiť druhé husle LeBronovi Jamesovi.

Clippers obetovali kompletne svoju budúcnosť v podobe mladých hráčov a výberov v budúcich draftoch, aby priviedli Leonardovi Paula Georga. Po spojení oboch superhviezd a dvoch supernáhradníkov Loua Williamsa s Montrezlom Harrellom ich množstvo odborníkov začalo favorizovať ako hlavných kandidátov na titul.

Menej známy tím z LA hrá od začiatku ročníka slušne, drží sa v popredí, ale nie je ani z ďaleka tak výrazný ako sa očakávalo. Zatiaľ je v tieni rivala z Lakers, aj keď vzájomné zápasy vyhral. Nervozitu priniesli najmä nečakane prehry od tímov ako Memphis, Atlanta, Sacramento či Minnesota. Na konci februára ťahali Clippers dokonca sériu troch prehier. Objavili sa vtedy aj hlasy, ktoré začali pochybovať o ich šanciach na titul.

S výkonnosťou klubu z LA však súvisí mnoho zranení a „load managment“ Kawhiho Leonarda. Clippers hrali minimum zápasov v plnej sile. Obzvlášť pri spojení Leonarda s Georgom vyzerá kalifornský tím dominantne.

V plnej zostave majú bilanciu 8/0

V kompletnej zdravej zostave sa reálne Clippers nemusia obávať nikoho a môžu to dotiahnuť až na vrchol. Svoju silu ukázali v zápase proti Denveru, s ktorým bojujú u druhé miesto v Západnej konferencii. Zdolali ho dominantne 132:103. Potom sa síce trápili s oslabenou Philadelphiou, ale keď potrebovali zapnúť, tak predviedli obranu šampiónov.

„Strašne nám nakopali zadok. Nemôžeme hrať tak mäkko,“ rozčuľoval sa po prehre tréner Nuggets Mike Malone.

V plnej zostave to majú Clippers v sezóne 8/0. „V poslednom čase vyzeráme tak, ako si predstavujeme našu hru. Všetci sú odhodlaní uspieť,“ povedal pre The Athletic tréner Doc Rivers. Aj pri ňom sa jedná o záruku kvality. Minulý rok všetkým dokázal, že aj bez superhviezd vie nabudiť tím. Niekdajší víťaz NBA s Bostonom Celtics postúpil vlani s Clippers do play-off navzdory tomu, že tím za ostatné roky vymenil hviezdnych Chrisa Paula s Blakom Griffinom.

„V prvom rade musíme ostať konzistentný. Nemôžeme vyhrávať len proti favoritom, treba zdolávať všetkých, aby sme si vytvorili momentum. Potrebujeme byť stopercentní každý večer,“ zdôraznil Paul George.

Obavu trošku vyvoláva, že LA môžu chýbať centimetre pod košom. Nemajú elitného centra ani pre obrannú, ani pre defenzívnu časť. Druhou vecou je, aby hral tím kolektívne. Posledné posily v podobe Marcusa Morrisa s Reggieho Jacksona sú dobré v podobe streľby, ale obaja mávajú problém s lepším pohybom lopty v ofenzíve.

Zrejme najsilnejšia lavička v NBA

Dôležité sú ukazovatele v defenzíve. Obrana Clippers patrí medzi top päť v NBA. „Našou obrovskou výhodou je, že si môžeme meniť obrany. Kawhi Leonard vie stopnúť krídelníkov, ale aj rozohrávačov. Máme v tom obrovskú silu,“ povedal pre ESPN Morris. „Myslím si, že hráme v obrane jeden pre druhého. Vieme si hráčov prebrať, ale aj sa zastúpiť,“ doplnil Harrell.

Výhodou Clippers je, že náhradníci vedia udržať tempo hry. V tom je rozdiel medzi nimi a Lakers. V slávnom klube zo Staples Centre platí, že sa vie len ťažko vysporiadať v minútach, keď je LeBron James na lavičke. Clippers takto s lavičkou netrpia. Príchodom Reggieho Jacksona ako back up rozohrávača sa ich kvalita ešte zvýšila.

„Ak sa porozhliadnem po lige, tak nikto nemá tak silnú lavičku ako my,“ dodal Marcus Morris.

Ak ostatnú Clippers zdraví a budú napredovať ako doteraz, majú neobmedzené možnosti. Veľa napovie o ich forme tento týždeň. V utorok v noci privítajú nebezpečnú Oklahomu a potom ich čaká Houston a v nedeľu derby s Lakers.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LEV LEV 93:79
17.10.2020
HAN HAN
SNV SNV 97:71
17.10.2020
PDA PDA
INT INT 102:89
17.10.2020
SVT SVT
HAN HAN 74:73
21.10.2020
LUC LUC
PDA PDA 75:72
21.10.2020
INT INT
SVT SVT 94:74
21.10.2020
LEV LEV
SVT SVT 24.10.2020 LUC LUC
PDA PDA 24.10.2020 LEV LEV
SNV SNV 24.10.2020 INT INT
HAN HAN 28.10.2020 SNV SNV
LUC LUC 28.10.2020 PDA PDA
LEV LEV 28.10.2020 INT INT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 5/1 83,33%
2 BKM Lučenec 4/2 66,67%
3 Patrioti Levice 3/3 50,00%
4 Iskra Svit 3/3 50,00%
5 Inter Bratislava 2/4 33,33%
6 MBK Baník Handlová 2/4 33,33%
7 BC Prievidza 2/4 33,33%