V NBA sa nepresadil, z Číny ho vyhnal koronavírus. Veľký francúzsky talent sa vracia domov

Publikované: 27.02.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: nba.com

Guerschon Yabusele (30), BOS Celtics (NBA, USA) (Foto: nba.com)

V aktuálnej sezóne Euroligy sú tri tímy, ktoré v nej hrajú na základe divokej karty. Zenit Petrohrad dostal „vstupku“ na rok, pretože Eurocup vyhral španielsky tím (Valencia), čím sa zaplnil maximálny počet miest pre jednu krajinu (4). Miestenka, ktorú mal dostať najvyššie umiestnený tím španielskej ligy, tak prepadla a vedenie súťaže ju premenilo na divokú kartu pre Zenit.

Bayern Mníchov a ASVEL Basket dostali iný typ divokej karty. Keďže si Euroliga odhlasovala rozšírenie zo 16 tímov na 18, nemecký a francúzsky klub dostali divokú kartu na dve sezóny. Bayern, ASVEL a vonkoncom aj Zenit pred sezónou deklarovali, že chcú postaviť silné tímy, ktoré sa budú uchádzať o postup do play-off. To však nie je jednoduché. Ak sa teraz pozrieme na tabuľku európskeho pohára číslo jeden, ktorý má za sebou 25 kôl, spomínané kluby nájdeme na posledných troch miestach. Bayern a Zenit sa medzi najlepšiu osmičku pravdepodobne nedostanú, pretože majú na konte len sedem výhier.

ASVEL Basket však šancu ešte má, keďže má bilanciu 9–16. V tejto súvislosti dodávame, že Chimki Moskva, tím, ktorý je momentálne na ôsmom mieste, vyhral iba o dva zápasy viac. Aj preto si Tony Parker a spol. povedali, že do ASVEL-u skúsia priniesť na poslednú chvíľu hráčske posily, s ktorými by sa tím mohol priblížiť ôsmemu miestu. Tak trochu im pomohla situácia ohľadom koronavírusu, ktorý spôsobil, že v čínskej lige už niektorí hráči nechcú pôsobiť. Jedným z nich je aj 24-ročný Guerschon Yabusele, ktorý doteraz hrával za tím Nan-ťing Monkey Kings.

Tento veľký talent francúzskeho basketbalu bol v roku 2016 považovaný za jedného z najzaujímavejších európskych hráčov pred draftom do NBA. Podľa očakávania počul Yabusele svoje meno už v prvom kole, keďže zo 16. miesta si ho vybral Boston Celtics. V sezóne 2016/17 mu však nedal miesto na súpiske, a tak francúzsky power forward podpísal ročný kontrakt v Číne s klubom Šang-chaj Sharks. V čínskej lige, kde ho veľa hráčov nemalo šancu ubrániť, sa mu darilo výborne a do sýtosti si zahral. Keďže Yabuseleho tím vypadol v prvom kole play-off, Francúz sa mohol vrátiť do USA, kde sa pripojil k farmárskemu tímu Maine Red Claws.

V lete 2017 potom podpísal zmluvu so Celtics, no v nasledujúcich dvoch sezónach sa nepresadil. Síce si zahral dovedna v 100 zápasoch, na ihrisku netrávil veľa času. Minulé leto ho Boston Celtics zaradil na waiver listinu, čím sa s ním definitívne rozlúčil. Teraz si premiérovo zahrá v Eurolige. „V prvom rade sa chcem poďakovať všetkým ľuďom z ASVEL-u, ktorí mi dali šancu byť s tímom do konca tejto sezóny. Hrať v Eurolige a navyše za francúzsky klub je pre mňa veľká vec. Zároveň sa vraciam do regiónu, kde som začínal s profesionálnym basketbalom. Veď Roanne je odtiaľto naozaj len kúsok. V minulosti tu bola viackrát šanca podpísať kontrakt s ASVEL-om, ale nikdy sa to nedotiahlo, preto som rád, že teraz je všetko vybavené. Očakávania sú vysoké, a preto sa budem snažiť dať tímu všetko, čo vo mne je. Keď sa tréner rozhodne, že ma pošle na palubovku, budem sa snažiť zo všetkých síl. Dúfam, že sa nám podarí vyhrať čo najviac zápasov,“ povedal Guerschon Yabusele na úvodnej tlačovej konferencii.

Tancujúci medveď, ako ľudia prezývajú Yabuseleho, nie je jediná nová posila tímu ASVEL Basket. Do mužstva pribudol aj 28-ročný Američan Davion Berry, ktorý hrá na pozícii číslo dva. „V minulosti som hral v Rusku a Grécku, kde sú kvalitné ligy, ale myslím si, že tá vo Francúzsku je z fyzického hľadiska ešte náročnejšia. Budem len plniť to, čo odo mňa bude chcieť tréner a pokúsim sa čo najviac pomôcť v domácej súťaži aj v Eurolige,“ skonštatoval Berry. Obaja noví hráči môžu zažiť debut už zajtra, keď sa ASVEL predstaví na palubovke spomínaného ôsmeho družstsva tabuľky Chimki Moskva.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK