Striedačka Petra Tordu: Nastal čas na zmenu mládežníckych súťaží na Slovensku

Publikované: 25.02.2020 Autor: Peter Torda Foto: Ladislav Szibilla

mládež, ilustračné foto (Foto: Ladislav Szibilla)

Viem, že som o tomto probléme už prednedávnom písal. Myslím si, že po polovici odohraných zápasov vo väčšine súťaží organizovaných Slovenskou basketbalovou asociáciou, sa môžeme zhodnúť, že voľba systému súťaží v kategóriách minibasketbalistov, mladších žiakov a žiakov v práve prebiehajúcej sezóne bola jedna veľká blamáž.

Je mi jedno, kto tento systém navrhol, z čoho vychádzal a aj ho nakoniec schválil. Je však potrebné sa poučiť z chýb, ktoré sme my tréneri našli a do budúcich sezón nastaviť systém, ktorý kopírujú fyziologické osobitosti v danej vekovej kategórii v zmysle použitia lôpt, výšky košov, hracieho času a podobne.

Môžem písať iba o kategóriách, v ktorých pôsobím ako tréner a vidím nedostatky, ktoré sa vyskytli. Naozaj nie je jednoduché pre desať – jedenásťročných hráčov odohrať dvakrát dva zápasy s hodinovou prestávkou, keď v poslednom stretnutí už ani nereagujú na vaše pokyny a ste radi, že duel vôbec dohrajú. Na rovinu treba priznať, že ani ja ako tréner som sa nestretol s tým, aby som musel v tak krátkom čase riadiť štyri viac-menej po sebe nasledujúce zápasy. Ani pre nás nie je jednoduché stáť na lavičke a reagovať, keď sám cítite únavu. A to sa nebavme o tom, že väčšina z nás veľmi často v rámci šetrenia nákladov klubu, býva aj šoférmi klubu. Aj vy ako tréner musíte reagovať na bodylanguage vašich hráčov a rešpektovať ich fyzické možnosti a nájsť v sebe sily, aby ste šťastlivo doviezli hráčov domov.

Už som písal aj o nezmyselnom systéme v kategórii žiakov, kde po rozdelení súťaží na skupiny, družstvá v skupine o 1. až 8. miesto odohrajú o 12 zápasov viac ako družstvá, ktoré do tejto skupiny nepostúpili. Ako tréneri sme schopní tento nedostatok riešiť napríklad turnajmi, prípravnými zápasmi.

Čo však nepochopím je to, čo som videl po prečítaní si mailu s vyžrebovaním druhej časti súťaží starších žiakov. Celú dobu rozprávame, že je potrebné umožniť konfrontáciu najlepších hráčov, hoc aj sú mladší, ale majú na to, aby vo vyšších kategóriách mohli nastupovať a hlavne sa konfrontovať s lepšími hráčmi. Toto všetko sme im však zobrali práve týmto systémom. V predchádzajúcich sezónach sa nestávalo, aby dve po sebe nasledujúce kategórie hrali v rovnakom termíne. Všetky nadstavbové zápasy v regióne stred sú v rovnakých termínoch, ako sú zápasy ligy starších žiakov. Nám trénerom zostávajú dve možnosti ako túto situáciu vyriešiť. Buď obetujeme duely žiackej súťaže a odohráme ich bez hráčov, ktorí nastupujú aj za staršie družstvo, alebo musíme požiadať súperov o predohrávku – dohrávku a hľadať termíny. Musím povedať, že toto sa mi už stalo a zároveň dodávam, že vďaka kolegom trénerom sa nám darí nájsť riešenie a vychádzame si v ústrety.

Možno práve teraz nastal ten čas, aby si vedenie mužskej zložky SBA určilo priority a určilo smer mládežníckeho basketbalu v zmysle nastavenia súťaží do ďalších sezón. Podľa môjho názoru je momentálne priorita riadenie SBL a mládežnícke súťaže idú bokom. Sme v stave, kedy je potrebné určiť skupinu ľudí dlhodobejšie pracujúcich v mládežníckom basketbale, ktorá dopodrobna pozná problematiku súťaží, aby dostala mandát na návrh systému súťaží a niesla by za to zodpovednosť.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.