Timeout: V priezvisku má hlinu, ale na palubovke je ako skala. Slovákov zatienil dlháň z ovčej farmy

Publikované: 24.02.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: fiba.basketball

Island - Slovensko, Tryggvi Hlinason (32) (Foto: fiba.basketball)

V pondelňajšej rubrike Timeout sa bežne zaoberáme dianím na ligových palubovkách, ale keďže liga má momentálne prestávku kvôli asociačnému termínu, vrátime sa k vystúpeniu slovenského národného tímu. Ten má za sebou už dve stretnutia v rámci predkvalifikácie na svetový šampionát v roku 2023.

Zverenci chorvátskeho trénera Žana Tabaka najprv vo štvrtok zvíťazili v Bratislave nad Luxemburskom 73:65 a v nedeľu potom nestačili na Island, s ktorým v Reykjavíku prehrali 74:83. Kľúčovou postavou druhého súboja bol podkošový basketbalista domácich Tryggvi Hlinason, ktorého sme vám predstavili na našom webe ešte v júni 2018 pred draftom do NBA. Islanďan sa vtedy do najkvalitnejšej ligy sveta napokon nedostal, no svet aspoň spoznal jeho unikátny príbeh. S basketbalom začal až ako 16-ročný, keď začal navštevovať strednú školu. Dovtedy žil s rodinou na izolovanej farme v severovýchodnej časti Islandu, kde vypomáhal pri chove oviec.

Pred draftom do NBA v roku 2018 bol Tryggvi Hlinason ešte kmeňový hráč Valencie, minulé leto však prestúpil do Zaragozy. Aj preto mohol teraz prísť reprezentovať svoju rodnú krajinu v zápasoch s Kosovom (78:80) a Slovenskom. Proti našim reprezentantom predviedol naozaj vynikajúci výkon: k 26 bodom pridal aj 17 doskokov a 8 zablokovaných striel. Pre tých, ktorí zápas nevideli, treba zdôrazniť, že ani raz nestrieľal spoza trojkového oblúka. Hlinason nazbieral body strelami spod koša a z trestných hodov, čím všetkým pripomenul časy dávno minulé, keď sa podkošoví basketbalisti ešte nepretekali v počte nastrieľaných trojok.

Dvestošestnásť centimetrov vysoký Islanďan hral naozaj výborne a veľmi dobre sa pozeralo na jeho pivotmanskú hru. Škoda len, že takto hral proti slovenskému národnému tímu, ktorý kvôli nemu prehral. Pokojne môžeme napísať, že Tryggvi Hlinason bol ten, kto rozhodol o výsledku nedeľňajšieho stretnutia. Jeho vplyv bolo cítiť na jednom aj druhom konci hracej plochy. Ako sme už spomenuli, v obrane zablokoval 8 pokusov, ale okrem nich zaznamenal niekoľko ďalších obranných akcií, ktoré sa síce blokom neskončili, no viedli k nepresnému streleckému pokusu. V útoku hral Hlinason jednoducho: keď dostal loptu, dlho s ňou nešpekuloval a snažil sa ju čo najrýchlejšie dostať k obruči.

No a robil to tak dobre, že naši reprezentanti na Islande napokon prehrali. Po každom prehranom zápase sa kladie otázka, či mohol zdolaný tím spraviť niečo lepšie, aby sa prehre vyhol, prípadne prehral o menší počet bodov, čo môže byť v kvalifikácii tohto typu dôležité. Chceme upozorniť najmä na jedno číslo, a to číslo je JEDEN. Iba jeden osobný faul zaznamenal Tryggvi Hlinason v zápase proti Slovensku. A to bol veľký problém. Keďže vysokánsky Islanďan fauloval len raz, na palubovke vydržal neuveriteľných 37 minút a 31 sekúnd. Aj vďaka tomu sa dostal k 15 strelám z poľa a k 12 trestným ho­dom.

Počas stretnutia sa stalo iba raz, aby si slovenský basketbalista vypýtal od Hlinasona faul. Bolo to v prvej štvrtine, keď Viktor Juríček naskočil do blokujúceho pivota a donútil ho ku kontaktu. Okrem tejto situácie Islanďan skrátka nebol nútený ísť do faulu. Ani v obrane pod košom, ani pri clonách a dokonca ani v útoku, kde sa naši basketbalisti nepokúsili o prerážku, ktorým by ťarbavému Tryggvimu Hlinasonovi pridali nejaký ten ofenzívny faul. Nikde nie je napísané, že aj keby sa ho Slováci cielene snažili dostať v rámci fair-play z palubovky, že by sa im to podarilo. Islanďan sa nemusel vyfaulovať, no mohol mať aspoň tri či štyri fauly, ktoré by pivota dostali pod tlak a súperovho kouča zas donútili posadiť ho na lavičku, kde by pre náš národný tím nebol nebezpečný.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK