Doležaj sa polčas trápil a potom predviedol ďalší fantastický výkon

Publikované: 23.02.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Marek Doležaj (Foto: syracuse.com)

V sobotňajšom zápase proti Georgii Tech potrebovali basketbalisti Syracuse vyhrať. Pred 26-tisíc divákmi to však nevyzeralo najprv dobre. Trápili sa, prehrávali. Rovnako ako celý tím sa nedarilo Marekovi Doležajovi.

Slovenský univerzál sa trápil s faulami a takmer polovicu prvého polčasu presedel na lavičke. „Veľmi som chcel byť na ihrisku. Myslím si, že by som tímu pomohol, ale mal som tri fauly,“ hovoril pre syracuse.com odchovanec bratislavskej Karlovky.

Cez prestávku ho namotivoval asistent trénera Adrian Autry. „Ostaň pozitívny, druhý polčas príde tvoj čas,“ povedal mu kouč a tak aj bolo. V prvej dvadsaťminútovke mal Slovák len štyri body, ale po zmene strán pridal ďalších šestnásť.

„Bolo skvelé ako sa otriasol po prvom polčase. Bol výborný v rozhodujúcich chvíľach,“ zhodnotil najlepší strelec newyorskej univerzity Elijah Hughes.

Na Doležajovi dlhodobo obdivujú v Amerike jeho odvahu. Naplno ju ukázal vlani, keď sa postavil na prerážku Zionovi Williamsonovi. Proti Georgie Tech zas vnikal cez jedného najlepších blokárov NCAA Jamesovi Banksovi. „Na Marekovi je cenné, ako vie vnikať do koša a vypýtať si fauly,“ pokračoval Autry.

Slovenský hráč previedol, že vie na seba zobrať zodpovednosť aj v zakončení. Nastrieľal 14 z posledných 25 bodov svojho tímu.

„Marek sa vie prispôsobiť a má skvelý pohyb. Vymenili sa na ňom tri aj štyrikrát obrancovia a aj tak to vedel potrestať vnikom do koša,“ doplnil rozohrávač Buddy Boeheim.

„V závere sme sa rozhodli, že budeme hrať cez Mareka a bol skvelý. Zakončil štyrikrát po sebe a vypýtal si fauly,“ dodal tréner Boeheim.

Dvadsať bodov je pre Doležaja druhým najlepším streleckým výkonom v trojročnej kariére v NCAA. Vo februári si spravil rekord 22 bodmi proti Duke.

„Takto musí hrať Marek stále. Nemusí dať vždy dvadsať bodov, ale musí využívať výškovú či pohybovú výhodu proti obrancom,“ zakončil dlhoročný kouč Syracuse.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK