Bystričanky budú doma v Prievidzi, chcú pomôcť rozbehnúť dievčenský basketbal

Publikované: 23.02.2020 Autor: Marta Brliťová Foto: Ivan Golembiovský

BK ŠKP 08 Banská Bystrica (Foto: Ivan Golembiovský)

Dnešný zápas 17. kola EXZ prinesie ženský basketbal netradične do Prievidze. Ako domovský stánok si Niké arénu vybral tím BK ŠKP 08 Banská Bystrica, ktorý v nej privíta Piešťanské Čajky.

Ženská extraliga sa do Prievidze vráti po dlhých 23 rokoch. Hoci na Hornej Nitre je basketbal športom číslo jedna, ženský basketbal sa z Prievidze vytratil už dávno. Partia miestnych basketbalových nadšencov sa to však chystá zmeniť. ,,Cieľom je, aby sa do sezóny 2020/21 prihlásilo družstvo mladších mini dievčat. Uvidíme, či bude záujem aj zo strany rodičov a samotných detí, ale myslím si, že v Prievidzi je v dievčenskom basketbale obrovský potenciál. Stačí sa pozrieť na fakt, odkiaľ pochádzajú najväčšie ikony ženského basketu,” začal rozprávanie Milan Špiner, asistent trénera banskobystrického extraligového celku, pochádzajúci z Prievidze.

Špiner hovorí najmä o legendárnej hráčke Zuzane Žirkovej, ktorá sa po kariére stala trénerkou a aktuálne vedie tím Young Angels Košice a reprezentačný výber dievčat do 18 rokov. Z Prievidze však pochádza aj aktuálne najlepšia hráčka extraligy a reprezentantka Miroslava Mištinová. Tá je v drese majstrovského Ružomberku so 17,2 bodmi na zápas najlepšou strelkyňou súťaže a len minulý víkend dvíhala práve v Niké aréne nad hlavu Slovenský pohár. Prievidžankou bola aj mimoriadne talentovaná basketbalistka Barbora Gatialová, ktorá v začiatkoch sľubnej profesionálnej kariéry v roku 2007 tragicky zahynula pri autonehode.

Prievidzské basketbalistky - Barbora Gatialová, Miroslava Mišťinová a Zuzana Žirková (Foto: Basket.sk)

Myšlienka extraligového zápasu v Prievidzi vznikla v hlave Milana Špinera už dávnejšie. ,,Naša hala na Štiavničkách bola obsadená a preto mi napadlo, že by bolo skvelé podporiť touto cestou obrodu prievidzského dievčenského basketbalu. Tréneri Milo Michalík aj Rišo Kucsa túto iniciatívu okamžite privítali a tak sme sa pustili do organizácie. S tou mi pomáhali Maťo Blaho, ktorý robí asistenta vo Svitavách a Žanet Nikmonová, prievidzská učiteľka a trénerka,” pokračuje rodák z Bojníc, ktorý pri dievčenskom basketbale pod Urpínom pôsobí už 8 rokov.

Klub ŠKP 08 Banská Bystrica realizoval v Prievidzi koncom minulého roka dva ukážkové tréningy. Špiner oslovil ďalšieho basketbalového nadšenca, riaditeľa ZŠ Sama Chalupku, Juraja Pasovského a veci sa dali do pohybu.

,,Dohodli sme sa s Ďurim Pasovským a telocvikárkou Žanet Nikmonovou, že prídeme aj s hráčkami a ukážeme im, aký vie byť ženský basketbal atraktívny. Prievidzské školáčky sme navštívili s trénerom Milom Michalíkom a kadetkami Simonou Neuschlovou a Emmou Droppovou. Teraz na to chceme nadviazať extraligovým duelom,” dodáva Špiner, pre ktorého je basketbal v jeho rodnom meste stále veľmi dôležitý.

Milan Špiner, asistent trénera BK ŠKP 08 Banská Bystrica (Foto: Ivan Golembiovský)

Blížiaci sa zápas medzi piatou Bystricou a vicemajsterkami z Piešťan sa podľa slov Špinera stal jeho srdcovou záležitosťou. ,,V ženskom a dievčenskom basketbale sa pohybujem 13 rokov a tak dobre viem, že našim hlavným problémom je nedostatok klubov, ktoré by robili s dievčatami. Možno práve niekde na základnej škole v Prievidzi drieme neobjavená nová hviezdička slovenského basketbalu, len zatiaľ nemá možnosť hrať túto krásnu hru,“ zamýšľa sa Milan Špiner.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.