Pohľad Branka Maksimoviča: Kluby v SBL potrebujú väčšiu profesionalitu

Publikované: 22.02.2020 Autor: Branko Maksimovič

MBK Baník Handlová vs. BK Slávia Žilina, tréner Branko Maksimovič (Foto: Ladislav Szibilla)

V prvom rade si myslím, že štvorkolová súťaž nie je dobrým riešením, pretože je príliš veľa zápasov na úkor ich kvality. Nemáte dosť času na prípravu a tréning. Podobný systém je najvhodnejší pre tímy ako Inter Bratislava a Levice, pretože majú najviac kvalitných hráčov a znižujú šance pre menšie kluby. Iný systém by priniesol omnoho kvalitnejšiu hru. Dal by mladým slovenským hráčom šancu zlepšovať sa. V kalendári je dosť času, veď slovenská liga končí v Európe najskôr.

Potom sa aj v play-off stáva, že čas medzi zápasmi je na zotavenie hráčov krátky. Stretnutia sú nasekané po sebe, najmä, keď sa hrajú rozhodujúce duely o postup pri vyrovnaných sériách. Je to veľmi zlé. Mám pocit, že sa všetko končí skôr, aby tímy ušetrili mesiac na hráčoch a tréneroch.

SBL sa musí aktualizovať aj po stránke videa, aby sa dali analyzovať sporné situácie, čo majú všetky ligy na okolo. Povedie to k zlepšeniu kvality zápasov a znížia sa chyby v rozhodujúcich momentoch.

Zmeny sú potrebné aj preto, aby sa podporili kluby, ktoré pôsobia v európskych súťažiach. Tímy ako Inter Bratislava a Levice treba podporiť, lebo zvyšujú rating celej lige.

Rád by som dodal aj pár vecí ku klubom všeobecne. Existuje výrazný rozdiel v profesionalite a organizácii jednotlivých tímov.

Kluby ako Inter Bratislava, Levice a Prievidza majú profesionálov na pozícii generálnych manažérov, čo je veľmi dôležité. K tomu majú štruktúry. U ostatných to neplatí. Ak však pracuje podobne aj niekto iný, tak sa mu vopred ospravedlňujem.

Je veľmi dôležité, aby mal každý klub profesionála na dôležitom poste manažéra. Musí zvládať všetky potrebné tréningové situácie, vytvoriť podmienky pre hráčov, vybaviť víza pre cudzincov, udržiavať kontakty s vedením ligy, agentmi a mať 24-hodinový kontakt s trénerom, hráčmi, aby prišli vždy reakcie v čo najkratšej dobe. Každé oneskorenie narúša ďalší proces práce.

Rovnako je dôležité, aby bol v klube k dispozícii lekár a fyzioterapeut. K tomu treba lekársku miestnosť s prístrojmi na rehabilitáciu. Zápasov je veľa a zranenia sa vyskytnú. Urýchľuje sa tým zotavenie, aby čo najskôr pomohli po zdravotných problémoch v tíme.

Lekársky tím by mal podrobne preveriť stav hráča po príchode do zostavy, znížiť tým možnosť podpísať zraneného basketbalistu. V každej zmluve by mal byť sedemdňový lekársky test, ktorý chráni klub.

V súčasnosti existuje možnosť zapožičania prístrojov a zariadení. Podobné veci pozitívne ovplyvnia výsledok klubu.

Tímy by mali mať aj kondičných trénerov. Ich úloha je veľmi dôležitá pri príprave hráčov a testovaní nových posíl, respektíve, keď sa vracia basketbalista po zranení.

Hlavný tréner by takisto mal mať asistenta a videoanalytika, ktorí sú všade vo svete dôležitou súčasťou profesionálneho personálu, pretože basketbal je tímový šport na všetkých úrovniach.

Všetky tieto investície sa napokon do klubu vrátia v podobe výsledkov, keď pracujete na profesionálnej úrovni. Slovenská liga má veľký potenciál, aby stúpala vyššie a mala lepšiu úroveň.

Je potrebné zmeniť organizáciu ligy a aby sa kluby viac sprofesionali­zovali. Je tu dostatok priestoru na pokrok.

Aj týmto textom by som rád pomohol aspoň myšlienkami k zlepšeniu slovenského basketbalu.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.