Lokomotíva Zion sa rozbieha, NBA sa teší z hviezdneho nováčika

Publikované: 22.02.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: nba.com

Zion Williamson (1), New Orleans Pelicans (NBA, USA) (Foto: nba.com)

Od tínedžerského veku sa o ňom hovorí ako o budúcej superhviezde najlepšej basketbalovej ligy sveta. Nezvyčajná stavba tela a k tomu výnimočné atletické schopnosti robia zo Ziona Williamsona jedinečného hráča.

Po sezóne na univerzite Duke, kedy sa stal očakávanou draftovou jednotkou, však prišli problémy s kolenom, ktorý oddialili jeho debut v NBA. Ešte viac sa začali ozývať hlasy, že ani nie pri dvoch metroch je 130 kilogramov živej váhy obrovskou záťažou na kolená. Devätnásťročný mladík sa dal dokopy a momentálne naplno potvrdzuje, prečo sa do neho vkladá toľko očakávaní.

Miestami vyzerá doslova ako nezastaviteľná lokomotíva. Zatiaľ odohral desať stretnutí, v ktorých má priemer 22,1 bodov a 7,5 doskokov, pritom stále hráva v priemere pod tridsať minút. Vedenie New Orleans sa stále nerozhodlo, či bude mladý univerzál hrávať back to back zápasy.

Úžasný pohyb pod košom

Úžasné je sledovať jeho pohyb pod košom. Výborne vniká a má unikátny cit na útočný doskok, keď vie na viackrát zakončiť svoje pokusy. Jeho výskok po strele je parádny, na čom sa rozplýva viacero odborníkov na čele s uznávanými odborníkmi Zachom Lowom z ESPN či Billom Simmonsom z The Ringer.

„Momentálne je pre mňa prioritné, aby som vrátil Pelicans do boja o play-off,“ zdôrazňuje Williamson. Zámorské médiá špekulujú, či ešte môže zasiahnuť do bojov o nováčika roka. Aj napriek tomu, že do sezóny zasiahol až po Novom roku. Hlavným favoritom bol doteraz líder Memphisu Ja Morant. „Jasné, že by som chcel cenu získať, ale vynechal som polovicu ročníka a Ja hrá skvele,“ doplnil Zion.

Veľa bude záležať na tom, či sa mu podarí vrátiť New Orleans do boja o play-off. Na ôsmom mieste Západnej konferencie je práve Memphis, na ktorý strácajú Pelicans štyri výhry. Pelicans zdolali v piatok v noci priameho konkurenta z Portlandu. Ich hviezdny univerzál nastrieľal 25 bodov, pridal štyri doskoky, tri asistencie. Tímu pomohol k štvrtej výhre z ostatných piatich zápasov.

Výkony Williamsona nenechávajú v úžase len fanúšikov, ale aj analytikov. „Jediné, čo ho môže zastaviť, je zdravie. Jeho výskok a atletické schopnosti sú neskutočné. Pritom nepotrebuje ani loptu. Je skvelý aj bez nej. K tomu sa zabúda, akú má výbornú prihrávku. Pod košom je nezastaviteľný. To sú veci, ktoré nenaučíte. K tomu smečuje, behá do rýchlych protiútokov, bráni, prihráva. Ak bude takto napredovať, súperi sa ho budú báť,“ povedal analytik ESPN a niekdajší hráč NBA Jay Williams. Legendárny Paul Pierce, ktorý tiež dnes pracuje pre televíziu dodal, že ak bude takto líder New Orleans pokračovať do konca základnej časti, nevidí dôvod, aby nezabojoval o cenu pre nováčika roka.

Aký post?

Naposledy podobne nadchol NBA Joel Embiid. Ten vo svojej nováčikovskej sezóne odohral len 31 zápasov, ale zanechal v nich skvelý dojem. Nováčikom sa napokon nestal, keď ho predčil vtedajší rozohrávač Milwaukee Malcolm Brogdon.

Zaujímavé je sledovať aj vývoj Williamsona z toho dôvodu, na akom poste vlastne hrá. Viackrát sme sa presvedčili, že v modernom ponímaní basketbalu už nie je až tak dôležité, kde presne hráč hrá. Viac sa zdôrazňuje univerzalita.

Aj preto sú dnes najcennejšie krídla, ktoré môžu zaskočiť na viacerých postoch ako Kawhi Leonard, LeBron James či Kevin Durant. Zion nastupuje najviac na mieste power forwarda. Z NBA však už skoro vymizli klasickí centri, cennejší sú tí, ktorí majú pohyb a vedia aj vystreliť z diaľky. Streľbu za tri ešte nováčik Pelicans toľko nemá, ale zlepšuje sa. Okrem toho to vyzerá, že jeho pozícia by mohla byť práve na centri, keďže sa fantasticky pohybuje okolo koša. Naznačil už aj v defenzíve, že vďaka obrovskej sile a kilogramom mu nerobí problém brániť aj oveľa vyšších protihráčov.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 7/1 87,50%
2 BKM Lučenec 6/2 75,00%
3 Patrioti Levice 4/4 50,00%
4 Iskra Svit 3/4 42,86%
5 BC Prievidza 3/5 37,50%
6 MBK Baník Handlová 2/5 28,57%
7 Inter Bratislava 2/6 25,00%