Maďari začali výborne, na úvod kvalifikácie zdolali úradujúceho európskeho šampióna

Publikované: 21.02.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: fiba.basketball

Maďarsko vs. Slovinsko, hráči Maďarska (Foto: fiba.basketball)

V septembri 2021 sú na programe majstrovstvá Európy v basketbale a zatiaľ poznáme len štyroch istých účastníkov. Sú to Česká republika, Gruzínsko, Taliansko a Nemecko. Tieto štyri krajiny budú totiž organizovať turnaj, a tak nemuseli bojovať o miestenku v kvalifikácii. Tá sa začala vo štvrtok a hneď v prvý deň sa zrodilo jedno veľké prekvapenie.

Postarali sa oň reprezentanti Maďarska, ktorí na domácej pôde v Szombathely vyhrali nad Slovinskom, úradujúcim európskym šampiónom. Keď Slovinci triumfovali na majstrovstvách Európy v roku 2017, v kádri mali také mená ako Goran Dragič, Luka Dončič či Anthony Randolph. No keďže NBA a Euroliga neberú ohľad na kvalifikačné termíny FIBA, slovinský národný tím si musí poradiť bez nich. Aj napriek tomu prišiel do Maďarska solídny tím, v ktorom boli takí hráči ako Jaka Blažič, Edo Murič, Klemen Prepelič, Aleksej Nikolič či naturalizovaný Jordan Morgan. Ani títo skúsení basketbalisti však nedokázali pomôcť svojej reprezentácii k víťazstvu.

A treba povedať, že Slovinci boli k výhre naozaj blízko. V závere stretnutia totiž vyhrávali o päť bodov, ale toto vedenie stratili a napokon prehrali 75:77. Posledné sekundy sa niesli v znamení trestných hodov. Za stavu 74:73 pre Maďarsko šiel hádzať dve šestky Klemen Prepelič a obidve premenil, čím poslal svoj tím do vedenia 75:74. Päť sekúnd pred koncom však 24-ročný rozohrávač Zoltán Perl vybojoval faul a rovnako tak premenil oba trestné hody. Vďaka nim sa Maďari dostali do vedenia 76:75. Ako posledný sa do streleckej listiny zapísal Szilard Benke, ktorý pridal ešte jeden trestný hod a stanovil na konečných 77:75.

Je to pre nás ťažká prehra. Mali sme šancu vyhrať, ale dopustili sme sa viacerých školáckych chýb v obrane. Toto nás v konečnom dôsledku stálo víťazstvo. Musíme sa teraz vzchopiť, pretože čoskoro je tu druhý zápas. Toto musíme hodiť za hlavu a začať sa koncentrovať na domáci duel s Rakúskom,“ povedal na tlačovej konferencii Luka Rupnik, ktorý nastrieľal 11 bodov pri streľbe z poľa 4/7. Jeho známejší spoluhráči neboli takí úspešní, teda najmä čo sa týka trojkovej streľby. Prepelič to mal 0/8, Murič 0/4 a Blažič 1/8. Najefektívnejší bol 28-ročný podkošový basketbalista Jordan Morgan, ktorý k 16 bodom pridal 9 doskokov.

Maďarov strelecky potiahol rodák z Budapešti Rosco Allen (16), krídelník Dávid Vojvoda (15) a už spomínaný Zoltán Perl (15). „Sme veľmi šťastní, že sme dokázali zvíťaziť. Bolo to víťazstvo, ktoré sme si museli tvrdo vybojovať, pretože sme prakticky stále prehrávali. Ako som už povedal, nebolo to jednoduché, ale sme nesmierne radi, že sme do kvalifikácie vstúpili víťazne,“ skonštatoval 26-ročný Rosco Allen, absolvent Stanford University. „Gratulujem chlapcom a chcem sa poďakovať všetkým, ktorí nás prišli povzbudiť. Môžete byť hrdí na tento tím. Keď naši chlapci začali na palubovke tvrdo pracovať, vedel som, že v tomto zápase zvíťazíme. Na hracej ploche nechali svoje srdcia a toto je výsledok,“ dodal tréner maďarského národného tímu Stojan Ivkovič.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.