Vrátila som sa domov, usmieva sa žlto-modrá legenda Bojovičová

Publikované: 21.02.2020 Autor: Jozef Cyprián Foto: Jakub Ruman, Jozef Perháč, Ľubomíra Ištoňová, Jäzva

Piešťanské Čajky vs. YOUNG ANGELS Košice, Miljana Bojovič (22) (Foto: Jakub Ruman)

Nestáva sa to často, no aj z jasnej oblohy môže udrieť blesk. Práve takýto raritný úkaz zažili diváci v Prievidzi počas Slovenského pohára. V drese tímu Young Angels Košice vybehla na palubovku 32-ročná hviezda európskych paluboviek Miljana Bojovičová.

Opora srbskej reprezentácie, ktorá si v posledných sezónach zahrala za tímy ako Fenerbahce, Bourges, Partizán či Polkovice, sa zrazu ocitla po boku mladučkých košických odchovankýň. Nie, Daniel Jendrichovský nevyhral prvú cenu v lotérii a nejde ani o následok nečakanej štedrej dotácie zo strany mesta či štátu. Hviezdna rozohrávačka sa ponúkla do služieb pätnásťnásobného slovenského majstra sama a bez nároku na plat.

Miljana Bojovič a Sára Majorošová (Foto: Ľubomíra Ištoňová)
Miljana Bojovičová, Daniel Jendrichovský (Foto: Jozef Perháč)

Kapor vplával do rybníka sám

„Prečo nie?“ rozosmiala sa rodáčka z Kosovskej Mitrovice na úvod nášho rozhovoru. „Je to klub, v ktorom som vyrástla ako hráčka i človek. Akonáhle som teda ukončila kontrakt v Polkoviciach, mala som v tom jasno. Košice boli pre mňa jedinou voľbou a Dano na to zareagoval veľmi kladne. Som teda späť.

Košický klub tak prišiel k špičkovej rozohrávačke ako slepé kura k zrnu. Daniel Jendrichovský netají, že sa musel dvakrát uštipnúť, kým uveril, aká možnosť sa jeho tímu naskytla. „My sme ju nedostali späť, pretože to by sme sa o to museli usilovať. Nám vplával tento kapor do rybníka sám,“ pousmial sa šéf Young Angels Košice.

K spojeniu Anjelok s Miljanou Bojovičovou by pochopiteľne nedošlo bez vzájomných väzieb z minulosti. Srbská hráčka pôsobila v Angels aréne celkovo päť sezón a v roku 2014 si ju na východe Slovenska vyhliadol bohatý Fenerbahce Istanbul. „Nemusíme otvárať vzťahy z minulosti, pretože je jasné, že Mili tu odviedla fantastickú prácu a z Košíc odchádzala v pozícii legendy Good Angels,“ zdôraznil Jendrichovský.

Výraznú rolu pri tomto návrate zohrala názorová nekompatibilita, ktorá nastala medzi Bojovičovou a trénerom Polkovíc Marošom Kováčikom. „Momentálne je už matkou desaťmesačnej dcéry a musí svoj život a kariéru prispôsobovať aj tomu. Ak preto nemá tréner pochopenie, tak dochádza k disproporcii a tá napokon priviedla Miljanu k nám. U nás sa môže venovať dcérke a pripravovať sa na olympiádu. My sme v nej získali rozohrávačku európskych kvalít a ak by sme aj mali balík peňazí, tak by sme lepšiu hráčku nenašli,“ pokračuje Jendrichovský.

Čo konkrétne však Miljane v Polkoviciach prekážalo? „Nepovedala by som, že sme mali nejaký problém. Išlo skôr o rozličné pohľady na spôsob fungovania. Netreba z toho robiť nejakú tragédiu, naše cesty sa jednoducho rozišli,“ usmieva sa sympatická Srbka.

Miljana Bojovičová (Foto: Jozef Perháč)
Miljana Bojovič (Foto: jäzva)

Akoby nikdy neodišla

Po návrate do starej známej Angels aréne sa z hlboka nadýchla a pohľadom si ju celú prebehla. „Úprimne hovorím, že sa cítim, ako keby som z Košíc nikdy neodišla,“ vyznáva sa z pocitov Bojovičová. „Keď som vstúpila do haly, udreli mi do očí tie majstrovské plagáty na stenách a majstrovské vlajky pod stropom. Okamžite vo mne ožili krásne spomienky. Boli to krásne časy a môžem povedať, že v Košiciach som strávila najviac sezón a zažila som tu najkrajšie obdobie kariéry. A to hlavne vďaka ľuďom, ktorých som tu stretla. Dano a viacerí ďalší činovníci klubu sa mi dostali do srdca a práve preto som sa teraz vrátila na miesto, kde sa cítim ako doma.“

Pravda, doba sa medzitým zmenila. Z Good Angels, klubu európskeho formátu, je teraz Young Angels, klub založený na mladých hráčkach. „Určite to bude iné,“ uvedomuje si M. Bojovičová. „Všetko sa mení a zmenil sa celý slovenský basketbal. Bohužiaľ, vnímam, že úroveň vášho basketbalu nie je tam, kde bola pred piatimi rokmi. Ako profesionálka však túžim vyhrať každý zápas a na tom sa nič nemení. S Košicami by som teda chcela získať ďalší majstrovský titul. To, či to bude reálne, uvidíme na ihrisku.“

Good Angels - Kayseri (Nuna Martinez, Miljana Bojovič) (Foto: jäzva)
Good Angels - Kayseri (Nuna Martinez, Miljana Bojovič) (Foto: jäzva)

Slovo titul nie je tabu

Hru v tíme prešpikovanom mladými hráčkami vníma ako novú kariérnu výzvu. „Teším sa na to, ako budú dievčatá napredovať a sama som zvedavá, čo sa nám podarí v priebehu pár mesiacov,“ vraví 32-ročná rozohrávačka s potmehúdskym úsmevom. „Keď som z Košíc odchádzala, tak to boli kadetky, ktoré nám fandili z tribúny. A teraz si s nimi zahrám. Bude to veľmi zaujímavé a bolo by krásne, ak by sme sa spoločne dostali do bojov o majstrovský titul.

Okrem Daniela Jendrichovského ju privítala na tréningu Young Angels ešte jedna veľmi známa tvár. „Som naozaj rada, že trénerkou tímu je moja bývalá spoluhráčka „Žiro“. Tím je plný energie a mladosti. Iste, v zápasoch Slovenského pohára to bolo všetko čerstvé a potrebujeme si na seba zvyknúť a zladiť to. Pracujeme na tom v tréningu, ale tento tím má určite veľký potenciál,“ zdôrazňuje hráčka, ktorá je zvyknutá na boj o popredné priečky. Aj preto sa vôbec nevyhýba slovíčku „titul“.

Daniel Jendrichovský je však v tomto smere opatrnejší. „Ak by som povedal, že nie sme väčšími optimistami, tak by som klamal. Ružomberok i Piešťany nás momentálne musia brať trošku inak ako doposiaľ. Do play-off pôjdeme z tretej priečky, ale ja verím, že tá tretia pozícia bude pre tento káder minimum. Chceme poškuľovať po finále, ale ak by to nevyšlo, tak sa nič nestane. Žiadny tlak tu v tomto smere necítime, realitou však je, že Mili nás posúva výkonnostne vyššie.“

Miljana Bojovič (Foto: jäzva)
Miljana Bojovič (Foto: jäzva)

Bez nároku na plat

Najcennejší na zisku cennej posily je jej prístup. O úprimnom vzťahu ku klubu najlepšie svedčí fakt, že od Young Angels nepožaduje žiadny plat. „Nie je to samozrejme úplne zadarmo, ale pravdou je, že plat poberať nebudem. Neprišla som sem po peniaze, prišla som sem odovzdať svoje skúsenosti a basketbalovú dušu. Dana vnímam ako skvelého šéfa klubu a svojho osobného priateľa. Preto som mu prišla pomôcť s mladými hráčkami Young Angels,“ vysvetľuje Miljana Bojovičová, ktorú košický klub odbremení aspoň od klasických „prevádzkových“ nákladov.

Bolo by už asi veľmi zlé, ak by sme jej nezaplatili ubytovanie pre celú rodinu a stravu. To však nie je nič v porovnaní s tým, čo by si taká hráčka zaslúžila,“ upozorňuje D. Jendrichovský, ktorý sa ešte stále spamätáva zo šoku, ktorý mu táto hráčka spôsobila. „Už v Prievidzi boli šokovaní všetci. Ľudia v hale, súperky i naše hráčky. Ľudia mi písali, či ide o nejakú mladú hráčku a nechceli veriť, že ide o tú Miljanu Bojovič. Do tímu naskočila za horúca a v tom zápase proti Piešťanom nepredviedli maximum ani naše Američanky.“

Miljana Bojovič (Foto: jäzva)
Miljana Bojovič (Foto: jäzva)

Chvíľu to bude vybíjaná

Výkony tímu by mali pochopiteľne stúpať úmerne s časom, ktorý spoločne strávi. Hlavne mladé hráčky si musia zvyknúť na prihrávky od rozohrávačky európskej úrovne. „Musia si zvyknúť na pasy, ktoré doposiaľ nedostávali,“ usmieva sa Jendrichovský. „Miestami to možno bude vyzerať ako na vybíjanej, ale potom si dievčatá zvyknú, že takáto hráčka dokáže vyslať veľmi prekvapivú prihrávku. Miljane som už navyše hovoril, že si môže dovoliť aj to, čo v iných tímoch nie a to by sa mohlo prejaviť na jej streleckých číslach. Prináša však hlavne to, čo nám nepriniesla ani jedna z amerických hráčok a čo je v súčasnom basketbale najcennejšie – kreativitu.

Good Angels Košice - Jekaterinburg (Miljana Bojovič - Silvia Dominguez) (Foto: jäzva)
Miljana Bojovič  (Foto: jäzva)

Košice predstaví najbližším

K rýchlemu opätovnému udomácneniu sa v metropole východu pomôže Miljane aj prítomnosť najbližších rodinných príslušníkov. Do Košíc neprišla iba s dcérkou a manželkom (známym hudobníkom ska kapely), ale aj so svojim psom.

Už sa teším ako im postupne poukazujem všetky miesta, ktoré som v Košiciach milovala. Keď som teraz prišla na Hlavnú ulicu, tak som tam videla množstvo nových kaviarní a reštaurácií. Inak to však bolo veľmi podobné ako keď som tu bola naposledy. Žila som tu päť rokov a som šťastná, že som späť. Teším sa teda na to, ako si to tu spoločne užijeme,“ uzatvára čerstvá posila Young Angels Košice Miljana Bojovičová.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LUC LUC 93:70
16.10.2021
HAN HAN
INT INT 87:73
16.10.2021
KOM KOM
LEV LEV 82:60
16.10.2021
SVT SVT
SNV SNV 92:86
16.10.2021
PDA PDA
SVT SVT 20.10.2021 SNV SNV
KOM KOM 23.10.2021 LUC LUC
HAN HAN 23.10.2021 SNV SNV
PDA PDA 23.10.2021 LEV LEV
SVT SVT 23.10.2021 INT INT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 BKM Lučenec 4/0 100,00%
2 Patrioti Levice 3/1 75,00%
3 Spišskí Rytieri 2/1 66,67%
4 Inter Bratislava 2/2 50,00%
5 MBK Baník Handlová 2/2 50,00%
6 Iskra Svit 1/2 33,33%
7 BC Komárno 1/3 25,00%
8 BC Prievidza 0/4 0,00%

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Young Angels U19 Košice 4/0 100,00%
2 MBK Stará Turá 3/0 100,00%
3 BKM Junior UKF Nitra 3/1 75,00%
4 Young Angels U23 Košice 3/1 75,00%
5 ŠKBD Spišská Nová Ves 3/1 75,00%
6 CBK Košice 2/2 50,00%
7 TYDAM UPJŠ Košice 2/2 50,00%
8 Dubček Bratislava 1/2 33,33%
9 BK Lokomotíva Sereď 1/2 33,33%
10 BK ZŠ Zvolen 1/3 25,00%
11 BK ŠKP 08 Banská Bystrica 1/3 25,00%
12 MBK Ružomberok 1/3 25,00%
13 ŽBK Rožňava 1/3 25,00%
14 BK AŠK Slávia Trnava 0/3 0,00%