Slováci štartujú predkvalifikáciu. Čaká nás nebezpečný súper, varuje Tabak

Publikované: 20.02.2020 Autor: Michal Bakaj / redaktor denníka Pravda Foto: TASR

Trénin reprezentácie Slovenska (Foto: TASR)

Basketbalistov Slovenska dnes čaká štart v predkvalifikácii MS 2023. Od 18.00 nastúpia na Pasienkoch proti Luxembursku.

Hlavný tréner Žan Tabak spolu s asistentmi Albertom Blancom Vilom a Michalom Madzinom nominovali na reprezentačný blok 19 hráčov. Z rôznych dôvodov vypadla šestica Jašš, Bojanovský, Žiak, Mrviš, Baldovský a Antoni.

Sú tu najlepší hráči, akých má Slovensko k dispozícii. Nepočítam, samozrejme, tých, ktorí sú zranení a ktorí nemohli prísť. Základ mužstva sme vybudovali v lete. Pokiaľ budem trénerom Slovenska, budeme pracovať predovšetkým s touto skupinou hráčov,“ povedal nám k nominácii Tabak.

Na stredajšom tréningu mal k dispozícii 13 hráčov, proti Luxembursku nezasiahne do hry Bachan.

Vybratá dvanástka platí pre tento zápas. Pre potreby duelu na Islande sa jej zloženie môže zmeniť,“ pokračoval chorvátsky kouč.

Žan Tabak, tréner reprezentácie Slovenska (Foto: TASR)

Neortodoxný súper

Slovákov čaká v úvode predkvalifikácie netypický súper. Luxemburčania hrajú neortodoxný basketbal s nízkymi hráčmi.

Majú skutočne zvláštne mužstvo. Hrajú po obvode, do koša sa moc netlačia. Bude to fyzicky náročný duel, niečo podobné ako vlaňajší zápas proti Cypru. Pre nás to nie je ideálny súper, pretože máme vysokých a technických hráčov. Musíme sa s tým vysporiadať,“ zdôraznil Tabak.

Luxemburčania vytiahli do predkvalifikácie aj novú zbraň. Je ňou naturalizovaný Američan Clancy Rugg. S priemermi cez 30 bodov a 15 doskokov je hviezdou domácej súťaže.

Hral za nich len v zápase proti Iraku. Je to kvalitný hráč, dvojmetrový forvard, ktorý má slušnú podkošovú hru. Skautovali sme ho tak, že sme si pozerali jeho zápasy v luxemburskej súťaži. Budeme na neho pripravení,“ potvrdil kouč SR.

Tabak počas sezóny sedí na dvoch stoličkách, keďže od leta sa stal trénerom poľského klubu Zielona Góra. O tom, že sa mu na klubovej úrovni darí, svedčí prvé miesto mužstva v tabuľke silnej poľskej ligy.

Takéto výsledky a postavenie v tabuľke od nás nikto nečakal. Po minulej sezóne sa v klube udiali viaceré zmeny, vedenie znížilo rozpočet. Napriek tomu sa nám podarilo podpísať zaujímavých hráčov a zatiaľ sa nám darí,“ pochvaľoval si Tabak.

Uznávaného odborníka sme sa spýtali aj na otázku, či schvaľuje voľbu Vladimíra Brodzianskeho za najlepšieho basketbalistu Slovenska 2019.

Samozrejme, že áno. Zároveň sa pýtam, ako je možné, že nevyhral aj rok predtým…,“ pripomenul Tabak vlaňajšiu fušérsky odhlasovanú anketu.

Nominácia SR

Martin Bachan, Viktor Juríček, Šimon Krajčovič (všetci Patrioti Levice), David Abrhám, Michael Fusek, Mário Ihring, Richard Körner (všetci Inter Bratislava), Jakub Merešš, Róbert Rožánek, Oliver Tot (všetci BK Slávia Žilina), Jaroslav Musil (BKM Lučenec), Vladimír Brodziansky (Monbus Obradoiro/Šp.), Andre Jones (Szolnok Olaj/Maď.)

Realizačný tím: Žan Tabak – hlavný tréner, Michal Madzin – asistent trénera, Alberto Blanco Vila – asistent trénera, Jakub Chudý – kondičný tréner, Juraj Sluka – fyzioterapeut, Richard Demovič – lekár, Miroslav Páleník – vedúci družstva

Program Slovenska v predkvalifikácii MS 2023

  • 20. februára 2020 o 18.00 h: Slovensko – Luxembursko (Eurovia aréna/Bratislava)
  • 23. februára 2020 o 21.00 h: Island – Slovensko (Reykjavík)
  • 26. novembra 2020: Slovensko – Kosovo
  • 29. novembra 2020 o 17.00 h: Luxembursko – Slovensko
  • 18. februára 2021: Slovensko – Island
  • 21. februára 2021: Kosovo – Slovensko
 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK