Striedačka Petra Tordu: Verím, že reprezentácia prinesie konečne spokojnosť

Publikované: 19.02.2020 Autor: Peter Torda Foto: Vladimír Dorňák

Slovensko - Kosovo, Andre Jones (9) a Viktor Juríček (21) (Foto: Vladimír Dorňák)

Posledné kvalifikácie som mal možnosť byť súčasťou reprezentačného družstva mužov, ktoré absolvovalo kvalifikácie a predkvalifikácie na majstrovstvá Európy, alebo majstrovstvá sve­ta.

Pred každou kvalifikáciou sa vo virtuálnom priestore zjavilo množstvo negatívnych, ale aj pozitívnych reakcií na našich súperov ako aj na naše prípadné šance proti daným tímom od ľudí, ktorí možno vôbec nerobili vrcholový šport, alebo ak áno, tak len do určitej kategórie. Veľmi veľa reakcií bolo negatívnych v zmysle, čo tam chceme robiť? Nižšie sa už nedá padnúť a podobne. Treba na rovinu povedať, že toto je slovenská mentalita. Namiesto toho, aby sme slovenských športovcov podporili, väčšinou všetko iba negujeme a vo veľkej časti sme iba fanúšikmi úspechu. Vtedy sa vieme nadchnúť, podporiť a povzbudiť. Pre tých, ktorí sú aspoň trochu znalí pomerov v basketbale, bolo jasné, že každý jeden úspech, víťazstvo v kvalifikácii bude úspechom a motiváciou pre hráčov. Mnoho ľudí kritizovalo federáciu za výber trénerov, ktorí boli alebo sú zodpovední za výsledky.

Poďme si zrekapitulovať proti komu sme vôbec nastupovali a aj to čo nás čaká v práve začínajúcej predkvalifikácii.

V prvej kvalifikácii sme nastupovali proti dvom favoritom – Gruzínsku a Čiernej Hore. Tímy s hráčmi hrajúcimi NBA a vrcholové súťaže v Európe. Posledným súperom bolo Albánsko. V tejto kvalifikácii sme nastupovali so značne obmeneným družstvo, plnom mladých hráčov ako Bojanovský, Belavý, Krajčovič a podobne. Treba priznať, že pre nás všetkých to bola obrovská skúsenosť do budúcnosti.

Druhá kvalifikácia proti Bosne a Hercegovine, Arménsku a Švédsku bola možno pre niektorých jednoduchou skupinou. Pravda bola, že aj my sami sme očakávali viac ako jedno víťazstvo, ale bohužiaľ nemohli sme sa rovnať okrem Arménska s nikým. Všetky družstvá majú basketbalistov hrajúcich úplne iný level, pričom my sme stále nastupovali len s hráčmi pôsobiacimi v našej lige, ktorá ich veľmi nepripravila na medzinárodnú úroveň. Do tretej kvalifikácie sme zapojili po prvýkrát aj Kyla Kurica, ale proti družstvu Macedónska to nestačilo, smolná prehra po predĺžení spolu so zranením Mária Ihringa nám znemožnila pomýšľať na lepší výsledok.

Posledná kvalifikácia proti družstvám Cypru a Rumunska bola poznačená vysokou prehrou v prvom zápase v Rumunsku. Každý mal tento bodový rozdiel v hlave, aj keď si myslel, že nie. Napriek tomu sme išli do zápasu s tým, že ho chceme vyhrať. Bohužiaľ všetci vieme, ako to dopadlo.

Počas všetkých spomínaných medzinárodných zápasov sme všetci z realizačného tímu sledovali aj ostatné skupiny a družstvá. Pozeral som zápasy Luxemburska, pretože hrali zápasy s Cyprom. Je to družstvo, ktorého basketbalisti hrajú prevažne v domácej súťaži, predvádzajú rýchly basketbal s agresívnou hrou do koša a dobrou streľbou z dlhých vzdialeností. V poslednej kvalifikácii dokázali doma zdolať Kosovo, ale treba povedať, že aj oni aj balkánsky súper boli outsidermi v skupine, v ktorej jasne dominovalo družstvo Veľkej Británie.

Družstvo Islandu sa do predkvalifikácie dostalo len zhodou okolností, keď ho nešťastná prehra v prvom zápase v Portugalsku stála viac-menej postup priamo do kvalifikácie, o ktorú bojovalo do posledného zápasu so Švajčiarskom s NBA pivotom Clintom Capelom. Ostrovný štát má družstvo, ktoré pár rokov pravidelne nastupovalo na majstrovstvách Európy v rokoch 2015 a 2017. Lídrami sú Tryggvi Hlinason zo Zaragozy hrajúci ACB a Martin Hermannsson pôsobiaci v nemeckej bundeslige za euroligovú Albu Berlín.

Verím, že v tejto kvalifikácii sa nájde ešte viac pozitívnych podporovateľov nášho reprezentačného družstva, tak aby to cítili hráči aj celý realizačný tím. Verím, že v každom zápase budem hrdý na to, koho podporujeme a po skončení kvalifikácie budeme konečne šťastný a spokojný basketbalový národ.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LEV LEV 93:79
17.10.2020
HAN HAN
SNV SNV 97:71
17.10.2020
PDA PDA
INT INT 102:89
17.10.2020
SVT SVT
HAN HAN 74:73
21.10.2020
LUC LUC
PDA PDA 75:72
21.10.2020
INT INT
SVT SVT 94:74
21.10.2020
LEV LEV
SVT SVT 24.10.2020 LUC LUC
PDA PDA 24.10.2020 LEV LEV
SNV SNV 24.10.2020 INT INT
HAN HAN 28.10.2020 SNV SNV
LUC LUC 28.10.2020 PDA PDA
LEV LEV 28.10.2020 INT INT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 5/1 83,33%
2 BKM Lučenec 4/2 66,67%
3 Patrioti Levice 3/3 50,00%
4 Iskra Svit 3/3 50,00%
5 Inter Bratislava 2/4 33,33%
6 MBK Baník Handlová 2/4 33,33%
7 BC Prievidza 2/4 33,33%