Trénerský mág Prievidze Krajnovič: Vyhrali sme vo veľkom štýle, ale ešte nie je hotovo

Publikované: 18.02.2020 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: Vladimír Dorňák, Jäzva, TASR, Martin Šopinec

Krunoslav Krajnovič (Foto: Vladimír Dorňák)

V tíme je necelý mesiac, pod jeho vedením prekonala Prievidza zopár rekordov. Chorvátsky tréner BC Krunoslav Krajnovič má po príchode do tímu zápasovú bilanciu 5–1. Tím začal hrať atraktívnejšie, čerešničkou na torte bol historický zisk Slovenského pohára.

Charizmatický kouč počas štyroch týždňov naštartoval Prievidzu k veľkému príbehu. Tím vyhral v ostatných štyroch súťažných zápasoch nad štyrmi tímami, ktoré sú pred ním z hľadiska tabuľkového umiestnenia a výsledkov.

V semifinále Slovenského pohára triumfovala Prievidza nad Interom Bratislava, s ktorým ťahala sériu dvadsiatich prehier po sebe. Vo finále Krajnovičov tím zdolal Lučenec, s ktorým mal v sezóne dovtedy negatívnu bilanciu 0–3.

Navyše, pre Krajnoviča to bola tretia trofej v kariére. Tú poslednú získal pred trinástimi rokmi, paradoxne s Lučencom. Takisto to bol Slovenský pohár a zatiaľ posledná trofej, ktorú Lučenec získal.

V exkluzívnom rozhovore priblížil emócie zo Slovenského pohára. Porozprával aj o ligovej kvalite, pocitoch zo slovenskej reprezentácie či živote v Prievidzi.

Doviedli ste Prievidzu k historicky prvému klubovému zisku Slovenského pohára. To je pekný príbeh, čo pre vás znamená?

„Každá trofej znamená veľa. Či je dosiahnutá z prípravného turnaja, či je to majstrovský titul alebo, v tomto prípade, domáci pohár. Je to odmena za každodennú prácu.

Reakcie divákov boli výborné. Chceli sme im vrátiť stratenú dôveru, pretože ich podporu budeme v ďalšom priebehu sezóny potrebovať.

Toto je prvý Slovenský pohár pre Prievidzu, o to je cennejší. Pre mňa to bolo tretie finále s klubom, predtým som dvakrát neuspel v ligovom finále. Pred piatim rokmi som z Prievidze odišiel s tým, že som nedokončil prácu. Teraz som sa vrátil a nechcel som prehrať. Vyhrali sme vo veľkom štýle.“

V semifinále ste pokorili Inter a zvládli ste finále proti Lučencu. Čo bolo X-faktorom?

„Definitívne kľúčový bol štvrťfinálový zápas v Žiline, ktorý bol náročný psychicky. Stáli sme proti silnému súperovi. Nechceli sme však chýbať na Final Four, ktorého hostiteľom bola hala v Prievidzi.

Ďalšou kľúčovou vecou bola naša disciplína a koncentrácia počas celej doby v oboch zápasoch vo Final Four. Ak k tomu pridáme energiu, môžem povedať, že sme sa predviedli v dobrom svetle.“

KB Košice vs. MBK Handlová, tréner MBK Krunoslav Krajnovič (Foto: Jäzva)

Nedávno ste vystriedali v pozícii trénera Tihomira Bujana, ktorý teraz vedie Handlovú. Potrebovali hráči zmenu, aby trochu ožili?

„Každý tréner má svoju filozofiu. Som si istý, že kolega Bujan urobil všetko, aby hral tím čo najlepšie. Je to výborný tréner i človek.

Mal som obavy ako dopadne môj príchod na lavičku. Preberáte družstvo, ktoré ste neposkladali. Hneď na úvod hráte tri zápasy u súperov. Navyše štvrťfinále pohára v Žiline, s ktorou Prievidza v poslednom vzájomnom zápase prehrala hoci viedla o 19 bodov. Napriek obavám som do toho šiel odvážne. Nastavil som pravidlá. Hráči to prijali. Bez ich chcenia by to nešlo.“

Ktorí tréneri váš inšpirujú, a o aký štýl sa usilujete?

„Od každého trénera sa môžete niečo naučiť. Či už od tých, ktorí sú v najlepších súťažiach na svete po trénerov, ktorí pracujú s mládežou. Podstatné je, aby ste si nemysleli, že viete všetko, a že sa nemusíte vzdelávať.

Moja filozofia basketbalu vychádza z obrany. Dobrá a agresívna defenzíva otvára dvere k lepším výsledkom. Som prísny, ale snažím sa byť spravodlivý. U mňa platia pravidlá pre všetkých rovnako. Nezáleží na tom, kto sa ako volá, koľko má rokov, odkiaľ pochádza. Sme tím, a takto musíme fungovať.“

Zmenili sa po triumfe v pohári klubové ciele v lige?

„Máme ešte veľa vecí, na ktorých musíme pracovať a zlepšiť ich. Po zisku pohára určite nebudeme rozmýšľať tak, že je hotovo a máme po sezóne. Chceme vybojovať najlepšiu pozíciu po základnej časti a v play-off skúsiť bitku o medailu.“

V tíme pôsobia hráči ako Nikola Gačeša, Nenad Delič a Andrew Guillory. V minulej sezóne boli oporami iných klubov. V tomto ročníku sa trochu hľadali. Čo pre nich znamená účinkovanie v Prievidzi?

„Sú to výborní chlapci. Sú veľmi skúsení a skúsenosti odovzdávajú mladým spoluhráčom. Čo pre nich znamená Prievidza a víťazstvo v pohári bolo vidieť vo Final Four pri preberaní trofeje.“

Bosniansky krídelník Ibrahim Durmo je výnimočný hráč. Pre Prievidzu kľúčový v sezóne. Navyše v decembri na All-Star Game bol MVP, a takisto za najužitočnejšieho hráča ho vyhlásili i v pohári. Kam siaha jeho potenciál?

„Individuálne ocenenia mu patria úplne zaslúžene. Ibrahim hrá s neskutočnou bojovnosťou a energiou. Niečo podobné som videl len v mojom nedávnom pôsobisku v Širokom, kde som mal niekoľko takýchto hráčov. Má veľký potenciál a veľký priestor pre svoj rozvoj a rast. Môže urobiť pokroky v každom elemente hry. Samozrejme, musí ďalej poctivo pracovať a dotiahne to ďaleko.“

Úprimne, akú kvalitu majú v SBL oproti legionárom slovenskí hráč?

„V lige je čoraz menej kvalitných Slovákov. Dôvodov je viac a je to na dlhú debatu. Myslím si, že pravidlo o jednom slovenskom hráčovi na palubovke počas celého zápasu neprispelo k rozvoju slovenských hráčov.

Samozrejme, že v súťaži sú i legionári, ktorí nezodpovedajú kvalite, akú má mať zahraničný hráč. To už je vec každého klubu. Čo mi prekáža viac ako kvalita, je neprofesionálne správanie niektorých legionárov voči povinnostiam.“

Kruno Krajnovič (PD Prievidza) (Foto: TASR)

V minulosti ste boli dosť výbušný. Generálnym manažérom je Marko Batina, ktorý je takisto temperamentný. Často gestikuluje a intenzívne prežíva zápasy. Nemieša sa do vašej práce?

„Marko je presne taký, ako ľudia z Balkánu. Do práce sa mi nemieša. Trénoval som ho a vie, že takéto veci nemám rád. Samozrejme, bavíme sa o všetkom. Je profesionál vo svojej funkcii. Obaja presne vieme, čo máme robiť.“

Čo chýba slovenským tímom, aby hrali častejšie a aj sa presadili v Európe?

„Aby ste boli v Európe úspešní, nepotrebujete len dobrý káder. Je veľa faktorov, ktoré sa musia spojiť. Kluby zo Slovenska však musia hrať na tejto scéne, aby mali lepšie konfrontácie a učili sa od lepších. Nielen hráči, ale i tréneri, funkcionári, fanúšikovia…

Z toho môže zbierať plody slovenská reprezentácia. Ťažko teraz môžeme očakávať dobré výsledky, ak domáce kluby nehrajú v Európe.“

Aké šance má Slovensko v predkvalifikácii majstrovstiev sveta 2023?

„Veľkú. Najmä ak prídu hráči, s ktorými tréner Žan Tabak počíta. Je to človek, ktorý v kariére prešiel veľa, a to v pozícii hráča i trénera. Má čo odovzdať reprezentácii. Verím, že postup cez predkvalifikáciu bude prvým dôležitým bodom. Tomu by mali veriť všetci, ktorým záleží na slovenskom basketbale a pracujú v ňom.“

Vladimír Brodziansky je najlepší basketbalista Slovenska za rok 2019. Pôsobí v kvalitnej lige v Španielsku. Kedy bude mať Slovensko podobných opôr viacej?

„Brodzy je zaslúžene najlepším hráčom Slovenska. Všetko, čo v kariére spravil, bolo s vytrvalosťou a odhodlaním pracovať. Nič nedostal zadarmo.

Ak k tomu pridáte jeho ľudské kvality a výchovu, ktoré dostal doma, nečudujte sa, že sa dostal na vysokú úroveň. Vidím ho ešte vyššie.

On je príkladom cesty, ktorou sa majú uberať mladší hráči. Ak budú mať takéto myslenie, potom im pomôže klub, tréneri i slovenský basketbal. Bez ich ochoty na sebe dennodenne pracovať im však nepomôže nikto.“

Krunoslav Krajnovič (BC Prievidza) (Foto: Martin Šopinec)

Mimochodom, Prievidza má európske ambície?

„Osobne mám zakaždým takéto ciele. Čo sa týka klubu, je to otázka na ľudí z vedenia. Účinkovanie v európskych súťažiach je dobré, pokiaľ sa do toho ide s reálnymi očakávaniami. Musí to byť v kontinuite, a to nielen jeden či dva roky."

V Prievidzi žijete niekoľko rokov. Ovládate náš jazyk. Ako sa vám žije na Slovensku?

„Veľmi dobre. Mám tu rodinu a priateľov, čo je základ. Slovensko je môj druhý domov. Dosiahol som tu svoje najväčšie úspechy v kariére. Verím, že ešte nejaké pribudnú.

Teraz zažívam najkrajšie obdobie života. Priateľka porodila našu krásnu dcérku Miu. Užívam si s ňou každú chvíľu. Keď prídem z tréningu či zápasu smutný alebo nahnevaný, stačí pohľad na jej úsmev, chytím ju do rúk a všetko zlé je preč. Je to moja najväčšia radosť v živote.“

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LUC LUC 93:70
16.10.2021
HAN HAN
INT INT 87:73
16.10.2021
KOM KOM
LEV LEV 82:60
16.10.2021
SVT SVT
SNV SNV 92:86
16.10.2021
PDA PDA
SVT SVT 20.10.2021 SNV SNV
KOM KOM 23.10.2021 LUC LUC
HAN HAN 23.10.2021 SNV SNV
PDA PDA 23.10.2021 LEV LEV
SVT SVT 23.10.2021 INT INT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 BKM Lučenec 4/0 100,00%
2 Patrioti Levice 3/1 75,00%
3 Spišskí Rytieri 2/1 66,67%
4 Inter Bratislava 2/2 50,00%
5 MBK Baník Handlová 2/2 50,00%
6 Iskra Svit 1/2 33,33%
7 BC Komárno 1/3 25,00%
8 BC Prievidza 0/4 0,00%

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Young Angels U19 Košice 4/0 100,00%
2 MBK Stará Turá 3/0 100,00%
3 BKM Junior UKF Nitra 3/1 75,00%
4 Young Angels U23 Košice 3/1 75,00%
5 ŠKBD Spišská Nová Ves 3/1 75,00%
6 CBK Košice 2/2 50,00%
7 TYDAM UPJŠ Košice 2/2 50,00%
8 Dubček Bratislava 1/2 33,33%
9 BK Lokomotíva Sereď 1/2 33,33%
10 BK ZŠ Zvolen 1/3 25,00%
11 BK ŠKP 08 Banská Bystrica 1/3 25,00%
12 MBK Ružomberok 1/3 25,00%
13 ŽBK Rožňava 1/3 25,00%
14 BK AŠK Slávia Trnava 0/3 0,00%