Poznatky z pohára: Obrana a doskok Prievidze, rešpekt doráňanému Lučencu, pád favoritov

Publikované: 15.02.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: TASR

BC Prievidza, radosť po víťazstve (Foto: TASR)

Kto si stavil pred začiatkom pohára, že vo finále nebude ani jeden z dvojice Inter Bratislava – Patrioti Levice, si zaslúži rešpekt. Väčšina takto určite neuvažovala. Oba tímy boli favoritmi na zisk druhej najcennejšej trofeje. Zlyhali a nakoniec sme boli svedkami najnečakanejšej finálovej dvojice za dlhé roky.

Veď zoberme si to len čisto štatisticky. Posledných šesť rokov sa nestalo, že by vo finále nehral aspoň jeden z prvých dvoch tímov v tabuľke. Naposledy takto uspel ešte v sezóne 2013/14 Svit. Dali sme dokopy zopár poznatkov, ktoré nás zaujali na Final Four v Prievidzi.

Defenzíva a doskok Prievidze

S piatym tímom tabuľky SBL sa toľko nepočítalo. Nielen preto, že domáca palubovka skôr vytvára väčší tlak, ale aj pre nevyrovnané výkony v sezóne a náročný žreb od štvrťfinále. Zverenci Krunoslava Krajnoviča už v Žiline naznačili, že sú odhodlaní doma prekvapiť. Základ ich triumfu hľadajme v obrane. Žilinu, Inter Bratislava a Lučenec udržali v priemere na 63 bodoch, čo je skvelá vizitka. Chorvátsky kouč zvolil dobrú taktiku, keď zagresívnil prejav svojho tímu, ktorý zastavil súperov. Prievidžania skvele bránili trojkový oblúk. Súperi premenili len 12 zo 61 pokusov, čo im dáva ani nie 20% úspešnosť. K tomu mali hráči BC istý doskok. So Žilinou to ešte bolo vyrovnané 28:28, ale Inter preskákali jasne 47:24 a uspeli aj nad Lučencom, pomerom 37:33.

Prievidza hrala kolektívne, ale mohla sa oprieť o najväčšiu hviezdu svojej zostavy Nikolu Gačešu a atletického Ibrahima Durma. Prvý menovaný dával v priemere 16 bodov a pripísal si 6 doskokov, pričom najlepší výkon si nechal na finále. Bosniacky krídelník mal zas fantastický priemer takmer 14 doskokov na stretnutie!

Víťazi pohára predviedli, že v závere základnej časti chcú zabojovať o druhú priečku v tabuľke, ktorá by im vytvorila lepšie šance pred play-off.

Lučenec sa skvele vzchopil

Rešpekt za uplynulý víkend si zaslúžia aj basketbalisti Lučenca. Tí za posledné týždne stratili dvoch lídrov v podobe Melsahna Basabeho a najmä Mikea Caffeyho. Strata možno najlepšieho rozohrávača v lige sa zdala fatálna. Zdalo sa, že pre tím to môže mať obrovské následky. Opak bol však pravdou. Tréner Peter Jankovič dal zostavu dokopy. Tá najprv v pohode zvládla štvrťfinále s Handlovou, aby prekvapila v semifinále Levice. Vo finále už Novohradčania nestačili na Prievidzu, ale finálovou účasťou si odniesli najväčší úspech za dlhé roky.

Najmä na semifinále s Patriotmi môže Lučenec nadviazať v rozhodujúcej časti sezóny. Podobne ako Prievidza výborne bránil trojkový oblúk a napriek zbabranému záveru uhájil v defenzíve cenné víťazstvo. Jankovičov tím zdolal druhé Levice tretíkrát zo štyroch vzájomných duelov v sezóne.

Zlyhania favoritov

Tým najväčším je určite vypadnutie Interu Bratislava v semifinále. Ako sme písali už v predchádzajúcom komentári. Nejde ani tak o prehru, ale o to ako Inter prehral. Na Prievidzu v kľúčových momentoch jasne nestačil. Nemal v zostave lídra, ktorý by to zobral na seba. Inter to skrátka v pohári nevie. Za ostatných päť rokov bol štyrikrát vo finále, ale zvíťazil len raz. Ešte v sezóne 2015/2016 nad Prievidzou.

V pohári nemajú pozitívne výsledky ani obhajcovia z Levíc. Od sezóny 2014/15 prešli len raz do finále. Vlani, keď nakoniec triumfovali, trikrát do konca vypadli už vo štvrťfinále.

Celkovo museli prekvapujúce výsledky vyvrcholenia pohárových súbojov vliať fanúšikom SBL optimizmus. Bodaj by nás čakalo podobne vyrovnané play-off.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.