Prievidza pretlačila Lučenec a získala Slovenský pohár

Publikované: 15.02.2020 Autor: Basket.sk, TASR Foto: Ladislav Szibilla

BC Prievidza (Foto: Ladislav Szibilla)

Basketbalisti BC Prievidza získali prvýkrát v histórii klubu Slovenský pohár, vo finálovom súboji zdolali BKM Lučenec 75:63.

Tím z Hornej Nitry premenil tretiu účasť vo finále v zisk trofeje, po dvoch rokoch sa z celkového triumfu tešil organizátor záverečného turnaja. Cenu pre najužitočnejšieho hráča finále získal bosniacky krídelník Ibrahim Durmo z BC Prievidza.

Slovenský pohár 2020

FINÁLE

BC Prievidza – BKM Lučenec 75:63 (30:23)
ŠTATISTIKY
Prievidza: Gačeša 21, Guillory 15, Antoni a Johnson po 4, Jovanovič 2 (Delič 13, Durmo 12, Majerčák 5)
Lučenec: Murray-Boyles 15, Dunne 13, Anikienko 9, Jackuliak 2, Eudy 0 (Woods 11, Musil 6, Agusi 3, Miloševič a Zorvan po 2, Grenda a Suja 0)
TH: 24/16 – 14/7, fauly: 17 – 22, trojky: 7 – 8, Rozhodovali: Tomašovič, Ženiš, Doušek, 2200 divákov.
Štvrtiny: 15:11, 15:12, 19:17, 26:23

Na prvé body si museli diváci počkať až do konca druhej minúty, bolo totiž cítiť dôležitosť duelu, na oboch stranách bola badateľná nervozita a aj nepresnosti. Lučenčania začali o čosi lepšie, vďaka lepšej streľbe a defenzíve sa ujali vedenia. Potom ich však zradila vlastná nedisciplinovanosť, čo Prievidza využila k úseku 9:0, po ktorom otočila duel na svoju stranu.

Domáci tím napokon viedol po prvej štvrtine 15:11. V druhej 10-minútovke sa Prievidza postupne dostávala do trháku, výrazne jej k tomu pomáhalo pod košom duo Durmo-Gačeša. Lučenec chvíľkovo na svojho súpera zatlačil, po prvom polčase však prehrával 23:30.

Po prestávke sa vybičovali emócie na oboch stranách, o každý bod sa tvrdo a tuho bojovalo. Prievidza vstúpila do druhého polčasu aktívnejšie, ale tentoraz bola ona tým nedisciplinovaným tímom. Lučenčania využili ponúknutej šance a držali si nádej na obrat. Domáci však kontrovali 8 bodmi v rade, po ktorých preklopili svoje vedenie do dvojcifernej hodnoty.

Prievidza sa dostala herne a psychicky na koňa, po tretej štvrtine vyhrávala 49:40. Zverenci trénera Krunoslava Krajnoviča kontrolovali dianie na palubovke, v záverečnej perióde nepripúšťali zo svojej strany žiadnu dramatizáciu. Bezpečne si držali dvojciferné vedenie, dôležité body prichádzali hlavne od podkošovej dvojice Delič a Gačeša. Koncovka sa už iba dohrávala, domáci si mohli vychutnávať zaslúžený triumf.

Prehľad víťazov Slovenského pohára mužov (posledných 10 víťazov)