Páleníková: Verím, že pohár po troch rokoch vrátime do Piešťan

Publikované: 14.02.2020 Autor: Marta Brliťová Foto: Laco Ďuračka a Jakub Ruman

Piešťanské Čajky vs. YOUNG ANGELS Košice, Terézia Páleníková (33) (Foto: Laco Duračka)

Prvý hrací deň Slovenského pohára žien nepriniesol žiadne prekvapenie a vo finále sa tak po roku opäť stretnú MBK Ružomberok a Piešťanské Čajky.

V prvom semifinálovom zápase si poradil horúci favorit na zisk pohára MBK Ružomberok s Dubčekom Bratislava vysoko 100:50. Tréner lídra extraligovej tabuľky Juraj Suja sa mohol v útočnej fáze spoľahnúť najmä na trio Mištinová, Jackovecová a Dudášová, ktoré spolu zaznamenali 62 bodov svojho tímu.

,,Som rád, že sme v zdraví odohrali prvý semifinálový zápas. Rozložili sme minúty tak, ako sme chceli a s tým som spokojný. Verím, že takto budeme zajtra pripravení bojovať o Slovenský pohár, aj keď to bude pre nás veľmi náročné,” uviedol po jednoznačne vyhratom semifinále Suja.

MBK Ružomberok vs. Dubček Bratislava (Foto: Jakub Ruman)

Väčšiu drámu sľuboval druhý zápas ženskej časti Slovenského pohára, v ktorom sa o miestenku vo finále pobili tabuľkoví susedia – Piešťanské Čajky a Young Angels Košice. Aj favorizované Čajky svoju úlohu zvládli a zvíťazili 66:54.

Vďaka vlažnému vstupu do zápasu však s Košičankami po prvej štvrtine remizovali 14:14. ,,Boli sme dobre pripravené a vedeli sme, čo od súpera môžeme očakávať, no vstup do zápasu sme mali strnulý a dlho sme sa nevedeli dostať do tempa. Nehrali sme svoju hru a chytili sme sa nakoniec až v druhej štvrtine,” hodnotila bezprostredne po zápase krídelníčka Čajok Terézia Páleníková.

Druhé dejstvo bolo jasne v réžii Piešťan, keď Košiciam vďaka dobrej obrane dovolili za takmer 8 minút hry streliť jediný kôš. ,,Druhá štvrtina bola rozhodujúca. Najmä jej záver bol z našej strany skvelý a vytvorili sme si tak dôležitý náskok. Ten sme si potom už len strážili,” hodnotila rozdielovú štvrtinu, ktorú Čajky vyhrali 20:6, Páleníková.

Piešťanské Čajky vs. YOUNG ANGELS Košice, Alexandra Hašková (8) (Foto: Laco Duračka)

,,Sme radi, že sme tento zápas zvládli, keďže to vôbec nebolo jednoznačné. V niektorých fázach sme sa potrebovali viac upokojiť, ale od druhej štvrtiny sme priebeh stretnutia celkom kontrolovali. Či sme hrali dobre alebo nie, to je teraz nepodstatné. Podstatný je výsledok. Som rád, že zajtra môžeme bojovať o finále a trofej,” konštatoval po zápase tréner Piešťan Richard Kucsa.

Košiciam v semifinále nepomohli ani dve staronové posily. K tímu sa len v deň zápasu bez jediného tréningu pripojila srbská reprezentantka Miljana Bojovićová, ktorá v dres Košíc získala štyri tituly majsterky Slovenska (2011–2014) a po vážnej operácii kolena nastúpila na svoj prvý zápas aj pivotka Denisa Blanárová.

Piešťanské Čajky vs. YOUNG ANGELS Košice, Dominika Deptová (13) (Foto: Laco Duračka)

Problémy Piešťanom robilo košicko-americké duo Bria Gossová a Tiara Flukerová, ktoré spolu nastrieľalo 33 bodov. ,,Vedeli sme, že ich Američanky sú nebezpečné a chceli sme ich udržať na nízkej bodovej produkcii. Dôležité napokon bolo, že sa k nim nepridalo viacero hráčok. Robili sme v obrane chyby, ale našťastie to dnes nebolo rozhodujúce,” dodala 10-bodová Páleníková.

Piešťanské basketbalistky tak zaznamenali v tejto sezóne už štvrté víťazstvo nad Young Angels. Práve na palubovke súpera však mali s anjelkami problémy, keď dvakrát vyhrali len tesným rozdielom 3 a 6 bodov. Pomohlo im k lepšiemu výkonu neutrálne prostredie? ,,Takto by som sa na to nepozerala. Piešťany a Košice hrávajú tradične tesné zápasy a vedeli sme, že to nebude ľahké ani tentoraz. Pomohla nám najmä mentálna pripravenosť, keď sme zápas zvládli aj napriek slabému nástupu,” analyzovala 24-ročná Bratislavčanka.

Piešťanské Čajky (Foto: Jakub Ruman)

Na reprízu minuloročného finále sa Páleníková teší. ,,Našou výhodou oproti Ružomberku je, že sme sa náročnejším zápasom dostali do dobrého tempa. Oni majú zase viac času na regeneráciu. Nemyslím si však, že toto bude rozhodujúce,” konštatovala hráčka so skúsenosťami z poľskej ligy.

Rozhodujúci bude podľa nej vstup do zápasu a prehľad v hre. ,,Musíme si taktiež postrážiť ich útočný doskok, s ktorým sme v poslednom vzájomnom zápase mali problém. Keď sa vyvarujeme zbytočným chybám, budeme hrať s kľudom a prehľadom tak verím, že to spoločnými silami zvládneme a pohár vrátime do Piešťan,” naznačuje jasné ciele pred zajtrajším finále Páleníková.

Piešťanské Čajky získali Slovenský pohár zatiaľ len raz, v roku 2017. Ako jediná z aktuálneho hráčskeho kádra Piešťan bola pri tom práve Páleníková. ,,Je na čase, aby sme v Piešťanoch opäť zdvihli nad hlavu nejakú trofej. Máme na to skvelú príležitosť.

26 New York Knicks 17/38 30,91%
27 Minnesota Timberwolves 16/37 30,19%