Favorit Inter, domáca Prievidza, obhajca z Levíc, čierny kôň Lučenec. Kto uspeje v pohári?

Publikované: 14.02.2020 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: Vladimír Dorňák, Ladislav Szibilla, Lukáš droppan

Levickí patrioti, Slovenský pohár 2019 (Foto: Vladimír Dorňák)

Prievidza sa stane na dva dni stredobodom slovenského basketbalu. Od dnes zabojujú najlepšie mužské i ženské tímy o zisk Slovenského pohára. Pred Final Four sme zisťovali ambície i zdravotný stav mužských semifinalistov.

Program Final Four Budiš Slovenského pohára otvoria semifinálové konfrontácie ženských tímov. Od 18:30 sa v piatok v prievidzskej hale pobijú o postup do sobotného finále mužské celky.

BC Prievidza vs. Inter Bratislava, Jakub Mokráň (18) (Foto: Ladislav Szibilla)

BK Inter Bratislava – BC Prievidza

Prievidza mala náročný štvrťfinálový žreb. Na to, aby sa predstavila na finálovom turnaji v domácej hale musela zdolať Žilinu. Organizátor vytúženú postupovú misiu splnil, po víťazstve u súpera 69:64.

„Znamená to pre nás veľa, pretože sa hrá o trofej v Prievidzi. Postup nebol ľahký, pretože sme prešli cez štvrťfinále proti veľmi dobrému družstvu Žiliny,“ povedal na úvod tréner BC Krunoslav Krajnovič.

Semifinálovou prekážkou Prievidze bude najväčší favorit na prvenstvo Inter Bratislava, ktorý dominuje v slovenskej lige. Zároveň sa proti sebe postavia finalisti z minulej sezóny SBL.

Inter je favorit celého Final Four aj ligy. Túžime zabojovať o finále, v týchto dňoch sme sa zodpovedne pripravovali. Vždy je ľahšie uspieť v jednom zápase než v sérii play-off. Keď sa hrá o trofej, nič nie je ľahké. Ak chceme uspieť, musíme byť disciplinovaní, koncentrovaní, trpezliví a hrať s veľkou energiou. Bez toho nám nepomôže žiadna taktika,“ doplnil chorvátsky tréner.

Prievidza sa spolieha na podporu búrlivého obecenstva. To by mohlo pomôcť, aby tím prerušil s Interom sériu dvadsiatich prehier v súťažných zápasoch. Naposledy BC zvíťazil 15. apríla 2017 v semifinále ligového play-off.

Domáce prostredie môže aj nemusí byť výhodou. Verím, že fanúšikovia prídu vo veľkom počte a budú za nami stáť počas celého zápasu. Chceme sa im odvďačiť energiou a bojovnosťou. Zdravotný stav nášho tímu je na rozdiel od minulého týždňa, kde sme netrénovali kompletní, teraz dobrý,“ vysvetlil štyridsaťštyriročný Krajnovič.

Inter Bratislava vs. BKM Lučenec, Lee Skinner (34) a Michael Fusek (95) (Foto: Vladimír Dorňák)

Inter odohral štvrťfinále Slovenského pohára prakticky v tréningovom režime. Mestské derby s Petržalkou vyhral 112:29. Väčšiu minutáž dostali hráči, ktorí za iných okolností nie sú maximálne vyťažovaní.

Na Interi sú vždy veľké ambície. V posledných rokoch ešte väčšie. Ideme do každého zápasu a turnaja naplno. Slovenský pohár je pre nás jedným z vrcholov sezóny. Pristupujeme k tomu poctivo,“ opísal atmosféru skúsený Marek Kozlík.

Pre žltočiernych je v tejto sezóne úlohou číslo jeden zisk double. V lige to má klub z metropoly Slovenska rozbehnuté výborne. Motivácia je navyše o to väčšia, že pohár nezískal Inter tri roky po sebe, pritom sa dostal do finále. V minulom ročníku stroskotal na Leviciach, predtým dvakrát na Košiciach. Naposledy triumfoval v sezóne 2015/2016 práve nad Prievidzou.

„V tejto fáze sezóny sa nedá hovoriť o nejakom double, veď sme ešte nič nevyhrali. Samozrejme, bolo by to úžasné, ak by sa to podarilo. Ideme postupne od zápasu a potešilo by nás, ak by sme mali po piatku na konte ďalší vyhratý duel,“ pripojil.

S výnimkou Dalibora Hliváka by mali byť všetci členovia z kádra trénerovi Aramisovi Nagličovi k dispozícii.

Určite nebudem prorokovať a rozprávať o tom, že sme automaticky vo finále. Prievidzu berieme ako náročného súpera. Je to len o jednom zápase a ideme do neho s plným nasadením a vážnosťou,“ uzavrel tridsaťtriroč­ný hráč.

Viktor Juríček (13) a tréner Michal Madzin, Patrioti Levice (Foto: Lukáš Droppan)

BKM Lučenec – Patrioti Levice

Druhé semifinále má rovnako zvučné obsadenie. Rozdajú si to tímy, ktorých tri vzájomné stretnutia v aktuálnej sezóne boli poriadne vyrovnané. Patrioti sú v pozícii obhajcu pohára. Vlani pokorili vo finále Inter o tri body.

Slovenský pohár znamená pre klub, hráčov i našich fanúšikov veľa. Minulý rok sme zvíťazili. Samozrejme, aj tento sme pripravení pobiť sa o pohár znovu. Všetky zápasy s Lučencom boli tesné. Sú to tímy, ktoré sa navzájom dobre poznajú,“ uviedol pivot Levíc Viktor Juríček.

Tím vedený koučom Michalom Madzinom vyradil na ceste do Final Four Svit. Veľkú zásluhu na tom mal práve 210 centimetrov vysoký Juríček. Dal 22 bodov a bol najlepším strelcom svojho tímu. S Lučencom majú Patrioti v ročníku negatívnu bilanciu 1–2.

„Určite máme plán, aby sme vedeli reagovať na hráčov, ktorých majú. Uvidíme, s čím na nás vybehnú. My sa prispôsobíme podľa vývoja zápasu. Je v našich silách, aby sme Final Four vyhrali. Sústredíme sa v prvom rade na duel proti Lučencu,“ pokračoval.

Levičania mali po extrémne nabitom programe pár dní zápasový oddych a čas na tréning.

„Po väčšom počte zápasov sme na tom zdravotne v poriadku. Sme o niečo viac oddýchnutí, ako keď sme absolvovali za desať dní až päť zápasov. Nemôžeme byť hlavami vo finále, musíme si to zaslúžiť,“ zakončil Viktor Juríček.

BKM Lučenec (Foto: Ladislav Szibilla)

Lučenec je najväčším prekvapením sezóny. V tabuľke SBL je v tejto chvíli tretí pritom v minulej sezóne bol celkovo posledný. Vlani sa v pohári nepredstavil, teraz je v ňom čiernym koňom.

„Na Final Four sa veľmi tešíme. Určite je to pre klub úspech. Verím, že si to užijeme. Pripravovali sme sa na Levice ako na bežný zápas. Nič špeciálne sme nevymýšľali,“ povedal na začiatok tréner BKM Peter Jankovič.

BKM postúpil po štvrťfinálovom skalpe Handlovej o 16 bodov. V klube si zakladajú na tímovosti, čo dokumentuje až šesť strelcov s dvojciferným počtom bodov na konte vo štvrťfinále.

„Vieme, kde sú silné stránky Levíc. Hlavne sa musíme sústrediť na náš výkon. Nikde nie je napísané, že zápas bude mať rovnaký priebeh, ako doterajšie duely v sezóne, ktoré sa rozhodovali na konci,“ povedal lučenecký kouč a dodal:

„Mali sme menšie choroby, ale všetko je v poriadku. Mali by sme nastúpiť v kompletnom zložení. Levice sú ako obhajca pohára favorit zápasu. Majú kvalitu a odohrali veľa ťažkých zápasov. Začína sa však od 0:0, máme rovnakú šancu na víťazstvo. Urobíme všetko, aby sme podali najlepší výkon a potešili našich fanúšikov."

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 15.05.2021 SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%

ScoreBoard ...

PNC PNC 14.05.2021 SLO SLO
BPP BPP 14.05.2021 YAK YAK
SER SER 14.05.2021 NIT NIT
SKP SKP 14.05.2021 SNV SNV
NIT NIT 15.05.2021 BPP BPP
SNV SNV 15.05.2021 PNC PNC
SLO SLO 15.05.2021 SKP SKP
YAK YAK 15.05.2021 NIT NIT
SER SER 15.05.2021 BPP BPP
YAK YAK 15.05.2021 SER SER