Spišská si trúfa aj na siedme miesto, Komárno túži po istote čo najskôr a Handlová už nechce nemožné prehry

Publikované: 10.02.2020 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS

BK 04 AC LB Spišská Nová Ves vs. Iskra Svit, Filip Rákai (8) (Foto: Daniel Faix)

Bitka v spodnej časti tabuľky o postupové pozície do play-off sľubuje dramatický vývoj. Keďže ligová súťaž má deväť účastníkov, povestný Čierny Peter ostane v rukách jednému tímu. Aktuálne je posledná Spišská Nová Ves. V ohrození sú aj Handlová s Komárnom.

Z trojice klubov má najlepšiu východiskovú pozíciu Handlová. Na konte má o jedno víťazstvo viac než Komárno i Spišiaci. S bilanciou 8–16 patrí Baníku siedma priečka. Lenže oproti dvom konkurentom má horšiu formu.

BC Prievidza vs. MBK Baník Handlová, Saša Jankovič (23) a Aleksandar Radukič (0) (Foto: Ladislav Szibilla)

HANDLOVÁ

Na Hornej Nitre nahradil trénera Branka Maksimoviča Chorvát Tihomir Bujan, ktorý v predošlej sezóne doviedol Prievidzu do finále. Premiéra v novom pôsobisku mu nevyšla. Vo štvrťfinále Slovenského pohára nestačil MBK na Lučenec.

"Nový tréner má obrovské skúsenosti. Minulý rok hral finále s Prievidzou, pozná ligu, aj náš handlovský tím. Som presvedčený, že nám pomôže splniť tohtoročné ciele,“ vraví kapitán Handlovej Saša Jankovič.

V lige prehral Baník päť zápasov po sebe. Navyše v posledných stretnutiach chýbala družstvu zranená dvojica: krídelník Marek Jašš so Srbom Stefanom Mitrovičom.

"Pre oko diváka je aktuálna situácia na vrchu i spodku tabuľky zaujímavá. Pre nás tento vývoj nie je ľahký, predstavovali sme si niečo iné. Veríme, že máme na viac ako ukazujú výsledky. Máme skúsený tím, lenže ani to niekedy nestačí. Veľa zápasov sme vyhrávali o 15–20 bodov. Súperom sme dovolili obrat. Musíme nájsť spôsob, ako to udržať, čím pribudnú výhry na našom konte,“ pokračuje Jankovič.

Kým Handovčania odohrajú do konca základnej časti osem zápasov, Komárno so Spišskou o jeden menej. Baník nastúpi na štyri duely doma. Vlastné ihrisko v tejto sezóne nie je pre tím veľkou výhodou. S bilanciou 3–9 je Handlová najhorším domácim tímom zo všetkých.

Minimálne 3–4 zápasy, ktoré sme doma nezvládli, boli z kategórie nemožných prehier. Také niečo by sa nám nemalo stávať. Do konca ostáva osem zápasov. Nijako nekalkulujeme. Verím v naše družstvo, chceme udržať siedmu pozíciu. Najbližšie musíme zdolať Svit. Teraz musíme ukázať, čo v nás je,“ vraví tridsaťpäťročný hráč. V priemere strelí vyše 9 bodov za zápas.

Všetky tri tímy čakajú medzi sebou vzájomné duely. S Komárnom i so Spišiakmi má Handlová v prebiehajúcom ročníku bilanciu 2–1, pričom posledné zápasy prehrala. Čo hovorí Saša Jankovič na výkonnosť konkurentov?

Komárno vymenilo trénera a dosť hráčov. V poslednom zápase nás porazil Miles Bowman. Nenašli sme riešenie na jeho zastavenie. Komárno má úplne iný tím než na začiatku sezóny. Spišská má kvalitných zahraničných hráčov, hrá atraktívny basketbal. Podľa môjho názoru jej chýba kvalitnejší Slovák. Oba tímy sú na domáckej palubovke nebezpečné,“ varuje Jankovič.

Miles Bowman (33), MBK Rieker COM-therm Komárno (Foto: Vladimír Dorňák)

KOMÁRNO

Družstvo trénera Józsefa Molnára má z trojice najlepšiu formu. Zvíťazilo v troch z ostatných štyroch vystúpení.

Náš cieľ je jasný, postúpiť do play-off z najlepšej pozície. V lige je veľká vyrovnanosť tímov, čo súťaž robí zaujímavejšou. Doťahujeme sa s Handlovou i Spišiakmi, vzájomné zápasy budú dôležité. Uvidíme, čo môžeme očakávať po príchode nového trénera od Handlovej,“ tvrdí krídelník Komárna Lukáš Bolek.

Komárno má doma bilanciu 6–6. Vonku podáva slabé výkony. Z trinástich pokusov zvíťazilo na ihriskách súperov len raz. Nedávno v Handlovej.

"Rozhodlo, že sme sa nevzdávali hoci to niekedy nešlo podľa našich plánov. V tíme je dôležitý každý hráč, ktorý nastúpi. Robíme maximum, aby sme si udržali víťaznú formu a stále ju zlepšovali, aby bola na vrchole v najdôležitejší čas sezóny,“ pokračuje dvadsaťdvaročný hráč. Vinou zranenia odohral zatiaľ štyri zápasy.

V porovnaní s Handlovou odohrá Komárno o duel menej. Zo siedmich stretnutí nastúpi na štyri pred vlastnými fanúšikmi.

Je výhodou, že máme viac domácich zápasov. Naši fanúšikovia nás ženú dopredu. Príkladom je posledný domáci zápas proti Lučencu, ktorý sme vyhrali. Veríme, že divákov bude stále viac,“ mieni.

Kľúčovými hráčmi tímu z južného Slovenska sú Američania Miles Bowman a nedávna posila Jorden Duffy.

„Ťahá nás famózny Miles Bowman, taktiež Vladimir Djordjevič. Istotne budú hrať dôležitú úlohu aj hráči, ktorí prišlo nedávno: Dukič s Duffym. Máme užší káder, predovšetkým americká dvojica je pre nás dôležitá,“ vraví Bolek.

Komárno je najhorším tímom v počte strát lôpt. Najbližšie sa predstaví na ihrisku Spišiakov.

Chceme sa sústrediť na našu hru, aby sme vyhrali najviac zápasov. Chceme mať v závere základnej časti už isté play-off miesto, aby sme neriešili takéto veci o postupe a nepostupe. Čaká nás veľa práce a dlhá cesta. Duel so Spišiakmi bude podľa všetkého kľúčový,“ zdôrazňuje Bolek.

Lukáš Krajňák (4), BK 04 AC LB Spišská Nová Ves (Foto: Daniel Faix)

SPIŠSKÁ NOVÁ VES

Spišiaci sú z tabuľkového pohľadu na tom momentálne najhoršie. Posledné zápasy s Handlovou a Žilinou zvládli a vrátili sa do hry o vyraďovaciu časť.

Stále sme v boji nielen o ôsme, ale i siedme miesto. Ešte zopár kôl dozadu to vyzeralo s nami zle. Môžeme byť spokojní, že do konca základnej časti v každom zápase pôjde o veľa,“ vraví Lukáš Krajňák.

Tím vedený Erichom Korfantom má v domácej hale bilanciu 7–6. Vonku nezvíťazil v žiadnom z trinástich pokusov.

Teraz budeme potrebovať vyhrať zápasy aj vonku. Myslím si, že to príde v najlepšiu dobu. Na domácej palubovke si veríme na všetky tímy. Porazili sme Lučenec, ktorý hrá v top 3. Takéto víťazstvá nám dávajú pohodu do šatne,“ pokračuje kapitán tímu.

Spišiaci majú v kádri päť zámorských hráčov. Oporou tímu je najmä Eric Nottage.

Na jednej strane je smutné, že na Slovensku, a nielen v našom tíme, rozhodujú zahraniční hráči. Na druhej strane náš úspech bude záležať na tom, ako zahrajú. Komárnu prišli dvaja dobrí Američania, z čoho asi bude ťažiť. Handlová je či chce alebo nechce, v boji o siedme až deviate miesto. Má skúsené družstvo, čo môže na konci hrať pre nich,“ opisuje okolnosti.

Spišiaci majú oproti rivalom najťažší žreb. Jednak odohrajú o zápas menej ako Handlová. A hoci nastúpia tak ako Komárno na sedem zápasov, len tri odohrajú doma, vrátane súboja s Interom Bratislava.

Najbližšie hráme proti Komárnu. Nemyslím si, že to bude úplne kľúčový duel. Víťazstvo veľa pomôže jednému alebo druhému tímu. Na ihrisku sa môže stať všeličo. Každý z týchto troch tímov bude hrať ešte proti sebe. Pre nás je to ľahká matematika. Vyhrať domáce zápasy a vonkajší duel v Handlovej,“ dodáva Krajňák.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

PDA PDA 75:72
21.10.2020
INT INT
HAN HAN 74:73
21.10.2020
LUC LUC
SVT SVT 94:74
21.10.2020
LEV LEV
SNV SNV 80:50
24.10.2020
INT INT
SVT SVT 84:94
24.10.2020
LUC LUC
PDA PDA 76:75
24.10.2020
LEV LEV
LUC LUC 28.10.2020 PDA PDA
HAN HAN 28.10.2020 SNV SNV
LEV LEV 28.10.2020 INT INT
SNV SNV 31.10.2020 LEV LEV
INT INT 31.10.2020 LUC LUC
SVT SVT 31.10.2020 HAN HAN

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 6/1 85,71%
2 BKM Lučenec 5/2 71,43%
3 Patrioti Levice 3/4 42,86%
4 Iskra Svit 3/4 42,86%
5 BC Prievidza 3/4 42,86%
6 MBK Baník Handlová 2/4 33,33%
7 Inter Bratislava 2/5 28,57%