Komentár: Kto ostane bez play-off? Bude to boj do posledného kola

Publikované: 07.02.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Tomáš Mrviš (13), MBK Baník Handlová (Foto: Ladislav Szibilla)

Stále sa hovorí, že boj o druhú až šiestu priečku v SBL je veľmi zaujímavý a vyrovnaný, ale netreba zabúdať ani na spodok tabuľky. Takto vyrovnaný súboj o posledné miesta pre play-off tu nebol roky. Konkrétne naposledy v sezóne 2014/2015, kedy Spišská Nová Ves uspela o dve víťazstvá pred deviatymi Levicami.

Teraz je situácia ešte oveľa zaujímavejšia, keďže na dve postupové priečky ostávajú traja kandidáti. Zrejme najväčším sklamaním spomedzi trojice sú výkony Handlovej. V baníckom klube sa dokonca hovorilo pred sezónou o boji o medailu, čomu malo nasvedčovať aj zloženie kádra. Klub sa však od začiatku sezóny trápi, čo stálo miesto aj trénera Branka Maksimoviča.

Handlovčania ťahajú momentálne päťzápasovú sériu prehier, keď neuspeli aj s priamymi súpermi v boji o play-off. Navyše stále nepotvrdili meno nového trénera. V poslednom dueli viedli tím hráči Tomáš Mrviš so Sašom Jankovičom. Handlová je ďaleko za svojím potenciálom a ani káder nevyzerá najšťastnejšie zložený. Ak skončí horšie ako na siedmom mieste, tak to bude pre tím veľmi zlá vizitka.

Káder, ktorého lídrom je skúsený Mrviš a má v strede aj strelca Aleksandra Radukiča ešte môže ukázať zlepšenie. Highlightom sezóny zatiaľ ostáva pre baníkov, že ako jediní uspeli na palubovke obhajcov titulu Interu Bratislava. Teraz musia predviesť, že to len nebol výstrel do tmy.

Aj Komárno hovorilo pred začiatkom ročníka o túžbe po semifinále. Postupne však tím prepadol do marazmu. Prišlo k vyhodeniu trénera, manažéra, hráčskym zmenám a klub sa konečne odrazil od dna až v posledných týždňoch. Ťahá ho najmä dvojica Američanov – kandidát na MVP Miles Bowman a Jorden Duffy, ktorý má v posledných troch zápasoch priemer 27 bodov. Tím z juhu Slovenska zlepšuje formu, keď vyhral tri z posledných štyroch zápasov.

Na Spiši nemali pred sezónou veľké vyhlásenia. Minulý ročník si po troch rokoch zahrali play-off a radi by v ňom nechýbali aj teraz. Dlhšie sa držali na ôsmej priečke, ale vo forme hrajúce Komárno sa im už vyrovnalo. Novovešťania ťažia najmä z domácej palubovky, kde vyhrali sedem z trinástich duelov a zdolali aj Lučenec či dvakrát Žilinu. Vonku sú však najslabším tímom ligy, keď neuspeli ani raz z dvanástich prípadov.

Keď sa na to pozrieme z hľadiska rozpisu zápasov do konca základnej časti, medzi sebou zohrá trojica ešte tri stretnutia. Komárno má až štyri zo siedmich duelov pred svojimi fanúšikmi, štyrikrát hrá doma aj Handlová, ale tá má doma prekvapujúco výrazný negatívny rekord, keď vyhrala len tri z dvanástich zápasov. Spišská hrá doma len trikrát, z čoho raz ju čaká Inter Bratislava, ktorý nezdolala tri roky.

Vzhľadom na kvalitu kádra nám vychádza, že bez play-off ostane práve Spišská Nová Ves. Môžeme sa však isto mýliť, aj Spišiaci vedia odohrať kvalitné stretnutia, o čom svedčia tri výhry po sebe na domácej palubovke. Handlová stále nemá trénera a najhoršiu momentálnu formu a Komárno má zas úzky káder až príliš závislý na spomínanej dvojici Američanov.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
PNC PNC 30.09.2020 UMB UMB
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK