Revolúcia alebo šialenstvo? Houston rezignoval na pivotov

Publikované: 07.02.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: espn.com/youtube.com

Houston Rockets - small ball (Foto: espn.com/youtube.com)

Na hru Houstonu sa dlhodobo pozerá ťažko. Tím hádže až príliš veľa trojbodových pokusov a jeho systém je monotematický, keď akokeby ostatní hráči len čakali na prihrávku Jamesa Hardena s Russellom Westbrookom, ktorí hrajú proti súperom často jeden proti jednému, pričom ani jeden z nich nie je veľmi dobrý off ball.

Trošku to narúšal aspoň švajčiarsky center Clint Capela. Výborne si rozumel najmä s Hardenom, ktorý mu nahadzoval loptu na smeče po akciách pick'n'roll. Práve výborným rolovaním si pred rokmi vydobil pozíciu, tím sa následne zbavil Dwighta Howarda.

Capelovi postupne klesli čísla úspešnosti aj v obrane a Rockets sa rozhodli pre radikálny rez, keď ho vo veľkej výmene štyroch klubov poslali do Atlanty. Spolu s ním z klubu odišiel aj brazílsky podkošový hráč Nené a následne sa klub zbavil Jordana Bella, ktorého pôvodne získal.

Prakticky to znamená, že texaský klub rezignoval na pivotov. Získal síce veľmi dobrého obrancu Roberta Covingtona, ale ten je krídelník a na najvyšších protivníkov mu chýbajú kilogramy. Prakticky ich bude musieť brániť PJ Tucker, ktorý nemá ani dva metre.

All in pre small ball

Rockets chcú hrať rýchlo a strieľať ešte viac otvorených pokusov. „Končím, nedá sa na to pozerať. Nečudujem sa, že idú ratingy NBA dole. V ofenzíve majú štyroch hráčov, ktorí sledujú jedného ako dvadsať sekúnd dribluje a v defenzíve sa vzdali blokovania striel a doskakovania,“ napísal nahnevane na twitter známy športový novinár Bill Simmons.

Tréner Rockets Mike D'Antoni stavil „all-in“ na tzv. small ball, keď obetoval podkošových hráčov. Dôvodom je asi aj fakt, že sa s klubom nedohodol cez leto na predĺžení zmluvy a vsadil na jednu kartu. Známy kouč spôsobil revolúciu v NBA už za svojich čias vo Phoenixe Suns, s ktorými hádzal množstvo trojok a zakončoval útoky do siedmich sekúnd. Z časti z neho potom vychádzal aj Steve Kerr pri modelovaní systému Golden State Warriors, ktoré to v minulých rokoch dotiahlo päťkrát do finále a dvakrát získalo titul. Ani úspešní Warriors však nezanevreli úplne na pod košových hráčov a mali takisto dobrý mix pokusov za tri a dva body.

„Spravili sme vtedy chyby, že sme upustili z nášho štýlu a išli sme do kompromisov. Mali sme hráčov zdvojovať,“ povedal po rokoch D'Antoni pre Sports Illustrated. Narážal na to, že v tíme nakoniec vymenili Shawna Mariona s Marcusom Banskom za Shaquilla O'Neala.

V Houstone tak dostane najväčšiu porciu na bránenie pivotov Tucker, ktorý začínal v NBA ako trojka, presunul sa na štvorku a teraz je najnižšou päťkou v lige. „Som ako chameleón. Pokiaľ nie ste v lige hviezdou, musíte sa prispôsobiť okolnostiam a štýlu hry tímu, v ktorom pôsobíte,“ povedal pre ESPN Tucker.

Podľa manažéra Daryla Moreyho je štýl bez pivota, keď hráči využívajú ešte viac priestor na otvorené strely jediný, ktorý môže doviesť Rockets až na vrchol.

Najlepším doskakovačom rozohrávač

„Západná konferencie nie je len o strelcoch, najlepšie tímy majú výborných pivotov ako Lakers Anthonyho Davisa, Denver Nikolu Jokiča či Utah Rudyho Goberta. V Golden State odvádzal skvelú robotu pri bránení centrov Draymond Green, ale jeho len tak hocikto nenahradí. PJ Tucker je veľmi dobrý obranca krídelníkov, ale nie pivotov. V obrane budú mať problém. Nemôže byť vaším najlepším doskakovačom rozohrávač, lebo teraz to tak s Russellom Westbrookom je,“ povedal pre ESPN niekdajší hráč Matt Barnes.

„Golden State boli majstri small-ballu. Play-off vždy ukázalo, že potrebujete výšku, aspoň na pätnásť minút v zápase,“ dodal legendárny Paul Pierce, ktorý robí po kariére analytika.

„Potrebujete, aby žiarili Westbrook aj s Hardenom, ale prekonajú vyššie tímy s podkošovými hráčmi v sérii play-off? Absolútne nie," povedal v štúdiu televízie TNT Charles Barkley.

Capelovi sa stalo osudným zrejme aj vlaňajšieho play-off, kde bol v určitých časoch na palubovke nepoužiteľný.

V prvom zápase to po trejde Švajčiara to Rockets vyšlo, keď vyhrali na palubovke Los Angeles Lakers, pritom sa nedarilo Hardenovi. Vedúci klub Západnej konferencie hrá klasickým spôsobom, keď Davis nastupuje na pozícii štyri a popri ňom využívajú dvojicu pivotov JaVale McGee, Dwight Howard. Houston pritom mal na palubovke poväčšinu času zostavu, ktorá nemala v priemere ani dva metre! Lakers ich prehralo pod košom pomerom 62:40, ale malo len o jeden doskok viac ako Houston.

„Nie sme malí, každý z nás má veľké srdce a odovzdáme pre tím všetko,“ povedal k novému zloženiu zostavy Harden.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
PNC PNC 30.09.2020 UMB UMB
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK