V trojkovej prestrelke uspela Prievidza, vyčerpané Levice zahodili šancu na predĺženie

Publikované: 06.02.2020 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: Lukáš Droppan

Patrioti Levice vs. BC Prievidza, Milan Žiak (22) (Foto: Lukáš Droppan)

Prievidza dosiahla na palubovke Levíc veľké víťazstvo. V stretnutí, ktoré malo vysoké parametre kvality, vyhrala o tri body. Patrioti majú za sebou vyčerpávajúcu dávku vystúpení. Hosťom vštepil príchod trénera Krunoslava Krajnoviča novú energiu.

Oba tímy sa rozbiehali pomalšie, postupne to na ihrisku rozbalili. Prievidžania si vďaka šiestim trojkám v úvodnej štvrtine vypracovali osembodový náskok. V ďalšej časti to spoza perimetra padalo domácim, ktorí strelili za desať minút sedem trojok. Po polčase viedli Patrioti 54:53. V prestrelke na úspešné strely za tri body to bolo vyrovnané 9–9.

V druhom polčase pridali družstvá do obrannej činnosti viac agresivity, z čoho pramenilo menej ďalekonosných pokusov. Levice viedli osem minút pred koncom o sedem bodov. Posledné dve minúty to bola poriadna dráma.

Za stavu 87:85 pre domácich skóroval pivot hostí Nikola Gačeša za tri. Stal sa trinástym strelcom v stretnutí, ktorý si pripísal úspešnú trojku a svojmu tímu vrátil vedenie, ktoré si Prievidza udržala.

Patrioti Levice vs. BC Prievidza, Viktor Juríček (13) (Foto: Lukáš Droppan)

Remízová strela Žiakovi nepadla

Pätnásť sekúnd pred koncom rozbehli Patrioti záverečnú akciu. V prípade trojbodovej strely mohli poslať duel do predĺženia. Zdalo sa, že Milan Žiak mohol páliť skôr. Napokon vystrelil z nepripravenej pozície a tesne bránený Američanom Andrewom Guillorym. Prievidza triumfovala 93:90.

V poslednej akcii som nechcel ísť do ťažkej strely, pretože sa mi nezdalo, že som bol po Šimonovej prihrávke voľný. Chcel som vniknúť a vyhodiť, lenže Amin Hot tiež nemal ideálnu pozíciu. Napokon to vyšlo znovu na mňa. Nebola to dobrá strela, keďže som nebol voľný,“ opísal situáciu Milan Žiak.

„Už keď je trinásť sekúnd do konca, nemôžete hrať na jedného hráča. Ak je pokrytý, je to vybavené. Postavili sme na ihrisko všetkých, ktorí majú strelu. Bolo to o tom, atakovať a nabiť to do ruky strelcovi. Vyšlo to na Miňa, ale Prievidza to pokryla dobre,“ zareagoval levický tréner Michal Madzin.

Ohromná radosť vypukla na prievidzskej lavičke. Chorvátsky tréner Krunoslav Krajnovič považoval za zlomový okamih agresívnejšiu obranu svojho tímu.

„My sme verili, že keď prídeme do dramatickej koncovky, Leviciam budú chýbať sily. Je to družstvo, ktoré má dobrých hráčov i trénera, ale mali nahustený program. Rozhodla naša obrana v posledných minútach, zavreli sme doskok,“ vyhlásil Krajnovič v priamom prenose RTVS.

Patrioti Levice vs. BC Prievidza, Andrew Guillory (12) (Foto: Lukáš Droppan)

Durmo bol skvelý, na okamih nebol vážny

Prievidza má po Krajnovičovom príchode bilanciu 2–1. Hráčom zápasu bol bosniansky krídelník Ibrahim Durmo. Zaznamenal double-double za 23 bodov a 11 doskokov.

Za stavu 92:90 pre Prievidzu hádzal dva trestné hody. Prvý premenil. Pri druhom nastal kuriózny okamih. Lopta ostala zaseknutá na obruči.

Pri striedavom držaní lopty patrila lopta Prievidzi, lenže Andrew Guillory do piatich sekúnd nerozohral a hostia o ňu prišli.

Za tu raritnú situáciu dostane Ibrahim jazýčkovú polievku. V tej chvíli to bral ako veľkú srandu namiesto toho, aby ostal vážny. Následne sme nevyhodili loptu z outu, čo si profesionálne družstvo nemôže dovoliť. Durmo potom dvakrát zavrel doskok, takže to bolo z jeho strany celkom dobré. Víťazstvo dosiahlo celé družstvo,“ povedal Krajnovič v televíznom prenose.

Tá moja druhá strela zo šestky, ani to neviem opísať. Bolo to nečakané, našťastie sme duel zvládli. Bol to tvrdý zápas, na konci sme mali lepšiu energiu i koncentráciu. Padalo veľa trojok, čo je súčasť basketbalu. Toto víťazstvo je obrovské,“ vyjadril sa Ibrahim Durmo.

Madzin: Sme za hranicou fyzických i mentálnych síl

Patrioti za desať dní odohrali až päť súťažných zápasov, čo je extrémna záťaž.

„Kto nevyskúša nevie, čo sme museli prejsť za posledné dni. Klobúk dole, že dokážeme hrať takéto zápasy do konca. Toto bolo niečo za hranicou fyzických i mentálnych síl. To je neuveriteľné, každých 48 hodín dať zo seba maximum a bojovať,“ vyhlásil Michal Madzin v rozhovore RTVS.

On i jeho asistent Ladislav Lutovský odkoučovali duel s virózou. Pre chorobu nenastúpil ani krídelník Martin Bachan.

„Nemali sme toľko agresivity, ani fyzických síl v tej hre. Na druhej strane, vypracovali sme si vedenie, ktoré sme si mohli udržať. Viacerí z nás sme boli prvýkrát v situácii, že sme museli zvládnuť toľko zápasov za krátky čas,“ pokračoval Madzin už v rozhovore pre náš web.

Levický kouč bol po dueli veľmi sklamaný. Súper strelil až 93 bodov, čo je pre Patriotov najvyšší počet inkasovaných bodov v domácich zápasoch tejto sezóny.

„Prievidza mala jeden signál, na ktorý sme sa pripravovali. Je pre mňa nepochopiteľné, ako sme v prvom polčase na tomto horeli. V tom druhom sme z toho nedostali asi ani bod. Padalo veľa trojok. V druhom polčase to boli také strely, ktoré nás zaklincovali, keď sme si vybudovali nejaké vedenie,“ doplnil.

Patrioti Levice vs. BC Prievidza, Boris Bojanovský (15) vs. Nenad Delič (10) (Foto: Lukáš Droppan)

Krajnovič: Ostávame v boji o najlepšiu štvorku

Obidva tímy dosiahli úspešnosť trojbodovej streľby na úrovni 43%. Levice strelili 10 a Prievidza 13 trojok. Hostia mali na konte viac strát, čo vykompenzovala väčším počtom doskokov.

Samozrejme, po prehre so Svitom sme mali víťazné ciele. Levice aj my máme dobrých strelcov za tri body. V druhom polčase to bolo trochu iné, pretože sme sa zlepšili v obrane i doskokoch. Najmä pri poslednej akcii Levíc sme predviedli dobrú obranu,“ povedal tridsaťpäťročný Chorvát Nenad Delič. V zápase strelil 20 bodov.

Musíme hrať v obrane kolektívne. Ten štýl, ktorý chcem hrať, ešte chlapcom úplne nesadol. Vždy jeden alebo dvaja hráči v defenzíve zaspia. Som rád, že sme vyhrali a ostávame v hre o prvú štvorku,“ uzavrel pre RTVS tréner BC Krunoslav Krajnovič.

26 New York Knicks 17/38 30,91%
27 Minnesota Timberwolves 16/37 30,19%