Košičania sa obzerajú po novej hale, inšpiráciu hľadali v Lotyšsku

Publikované: 05.02.2020 Autor: Michal Lendel Foto: Daniel Jendrichovský

Športová hala v olympijskom centre v meste Liepāja (LAT) (Foto: Daniel Jendrichovský)

Súčasné vedenie mesta ohlásilo zámer výstavby viacúčelovej športovej haly v Košiciach pred necelým rokom. Vlani v marci odmietol košický parlament organizáciu Európskeho olympijského festivalu mládeže kvôli obavám, že sa prestížne podujatie nebude mať kde odohrať.

Existujúce športoviská boli totiž v žalostnom stave a plány na ich rekonštrukciu alebo výstavbu nových boli do začiatku hier podľa radnice neisté. Otázky vyvolávala aj finančná podpora tohto podujatia od vlády. Športová akcia sa neskôr presunula do Banskej Bystrice.

Súčasťou uznesenia, ktorým sa Košice vzdali olympiády, bolo tiež vypracovanie akčného plánu na dobudovanie športovej infraštruktúry v meste na roky 2019 až 2022 v celkovej výške do 10 miliónov. Vedenie mesta vtedy deklarovalo, že peniaze využije okrem iného na vybudovanie novej viacúčelovej športovej haly predovšetkým pre loptové hry. Vlani schválilo zastupiteľstvo pre športovú infraštruktúru bankový úver.

Košická výprava v Lotyšsku

Koncom minulého týždňa bola košická delegácia hľadať inšpiráciu na tento zámer v lotyšskom meste Liepāja, v ktorom sa nachádza miestne olympijské centrum. Na ceste na sever Európy sprevádzal zástupcov mesta generálny manažér košických basketbalistiek Daniel Jendrichovský.

Ten vyzdvihol, že tamojšia športová infraštruktúra je projektovaná v maximálnej miere úsporne a logicky. „V tomto meste sa nachádza olympijské centrum, ktoré by mohlo byť vzorom pre väčšinu miest z postkomunis­tického bloku. Lotyši racionálne rozvrhli priestor tak, aby ho mohli využívať rôzne druhy športu – od kolektívnych cez úpolové, atléti či gymnasti. Denne centrum navštevuje v priemere 3-tisíc ľudí. Keďže mesto má necelých 80-tisíc obyvateľov, je toto číslo skoro neuveriteľné. Celé je to projektované tak, aby športoviská mohli využívať profesionáli i verejnosť. Chcel som, aby zástupcovia nášho mesta videli, čo sa dá urobiť a za aké peniaze,“ uviedol po návrate domov Jendrichovský.

Doplnil, že tamojšia infraštruktúra bola realizovaná od roku 2008, pričom postupne pribúdali ďalšie športoviská.

V Košiciach by chceli štvorhalu

Celková investícia mesta Liepāja do nových športovísk predstavovala podľa Jendrichovského sumu 20 miliónov. „Bolo by krásne mať všetko vrátane gymnastickej a atletickej haly, no my by sme v Košiciach boli radi aj za polovicu. Konkrétne by šlo o multifunkčnú štvorhalu. Pokiaľ by sa niečo podobné podarilo zrealizovať, mohlo by to vyriešiť 50 percent súčasných problémov súvisiacich s nedostatočnými kapacitami pre kolektívne športy,“ povedal.

Jendrichovský upozornil, že delegácia si nebola pozrieť iba športovisko, ale zástupcovia Košíc sa stretli aj s predstaviteľmi lotyšskej samosprávy. „Ukázali nám ekonomiku Olympijského centra. Vysvetlili prevádzkové náklady, príjmovú časť projektu, vrátane spolupráce so školami. Ochotne sa podelili o skúsenosti s prevádzkou, organizáciou podujatí a poradili, čo by zmenili, ak by začali stavať dnes. V Rige sme sa potom stretli s architektom, ktorý toto centrum projektoval. Vysvetlil nám podrobne dôvody rozvrhnutia športovísk, ktoré sme videli v olympijskom centre,“ doplnil.

Jendrichovský k Angels aréne: Ide to mimo nás

Jendrichovský, ktorý stojí manažérsky za najväčšími klubovými úspechmi ženského basketbalu u nás, si myslí, že podobne racionálne, ako to spravili Lotyši, by sa malo prikročiť aj k výstavbe haly v Košiciach. „Šetrenie financií by priniesla správna lokalizácia, aby sa stavalo na mieste, kde už budú vybudované parkovacie miesta a ďalšia infraštruktúra nevyhnutná pre novú halu. Elegantným riešením by bol priestor pri budúcej Košickej futbalovej aréne. Je tam miesto, do ktorého by sa takéto športovisko zmestilo,“ uviedol manažér.

Klub Young Angels Košice, ktorému šéfuje, hrá v súčasnosti domáce zápasy v Angels aréne, ktorú chcelo mesto v dohľadnom čase rekonštruovať. Situáciu však komplikujú vlastnícke vzťahy susednej nehnuteľnosti ako aj to, že hala v centre je pamiatkovo chráneným objektom. „Riešenie tohto problému sa nás už netýka. Halu spravuje Bytový podnik mesta Košice a náš klub za tréningy a zápasy platí vysúťaženú cenu. Sme teda obyčajnými nájomníkmi, nemáme žiadne výhody ani nároky. Rekonštrukcia a prevádzka haly idú mimo nás,“ dodal.

Mesto chce halu pre medzinárodné zápasy

Magistrát zastupoval v Lotyšsku riaditeľ magistrátu Marcel Čop, vedúci referátu športu Mário Švec a vedúca protokolu a zahraničných vzťahov Martina Baníková. Ako uviedol hovorca mesta Vladimír Fabian, košická delegácia sa zaujímala o to, aké tam fungujú športové haly a ako by sa dali využiť skúsenosti s ich výstavbou a prevádzkovaním aj u nás. „Dôležitá bola pre nás aj efektívnosť konštrukčných riešení pri zadávaní požiadaviek na štúdiu a projekt haly. Dozvedeli sme sa, že haly dokážu nielen hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom, ale aj vytvoriť si rezervu pre opravy a údržbu. Mesto si pre svoje školy v dopoludňajších hodinách objednáva hodiny na výuku telesnej výchovy. V ostatnom čase ich využívajú na tréningy športové kluby v meste, prípadne partie amatérskych športovcov,“ povedal Fabian.

Doplnil, že mesto má záujem stavať multifunkčnú halu, v ktorej by mohli byť minimálne tri tréningové plochy so zameraním najmä pre loptové hry a s takou výškou, aby sa v nej mohol hrať aj volejbal. Hovorca pripomenul, že v meste sa nenachádza ani jedna hala, v ktorej by sa mohli hrať európske pohárové súťaže a ani medzinárodné reprezentačné zápasy. „Pre podporu mládežníckeho ako aj vrcholového športu je nevyhnutné, aby sa v meste postavil takýto multifunkčný komplex,“ dodal zástupca mesta.

Lörinc: Tento rok sú pripravené peniaze na dokumentáciu

Pozvánka na exkurziu neprišla poslancovi mesta Ladislavovi Lörincovi (nezávislý), ktorý šéfuje komisii športu a aktívneho oddychu mestského zastupiteľstva. Ten uviedol, že o možnosti ísť lotyšskou cestou a postaviť v Košiciach trojhalu podobnú tej v meste Liepāja sa rozprávali s Jednrichovským pred mesiacmi. „O ceste som sa dozvedel na stretnutí s primátorom a poslancami v pondelok. Medzi rečou to povedali, že idú. Pozvánka to ale nebola. V piatok sa odchádzalo,“ povedal.

Podľa Lörinca sú už vytypované miesta, kde by mohla nová hala stáť. Konkretizovať ich nechcel. „Rozpočet je zatiaľ len približný, zostavený podľa lotyšského vzoru. V pripravenom rozpočte na ďalší rok, ktorý ešte nebol schválený, sú vyčlenené peniaze na dokumentáciu k projektu. Ak sa bavíme, že dokumentácia bude hotová tento rok, následne sa začnú vybavovať povolenia, tak nasledujúci rok by sa mohlo začať so samotnou realizáciu stavby. Verím, že sa to podarí zrealizovať,“ do­dal.

 
Korzár Autorské práva Korzár a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Korzár a uvedených agentúr je výslovne zakázané.