Dubčeku v Piešťanoch pomáhal aj tréner na telefóne, Krajčovičovú vyradili antibiotiká

Publikované: 05.02.2020 Autor: Karolína Vrabcová Foto: Ivan Golembiovský, Marek Leško

BK ŠKP 08 Banská Bystrica vs. Dubček Bratislava, Monika Krajčovičová (15) (Foto: Ivan Golembiovský)

V súboji 16. kola najvyššej domácej ženskej súťaže medzi Piešťanskými Čajkami a Dubčekom Bratislava bol favorit viac než jasný. A v prvej polovici stretnutia to bolo zrejmé aj na palubovke Diplomat arény. Nebolo to spôsobené len tabuľkovým rozdielom medzi oboma družstvami. Bratislavčanky prišli k jednému z ašpirantov na titul v značnom oslabení. Len z lavičky sa na celý duel prizerala aj najproduktívnejšia hráčka Dubčeku v sezóne Monika Krajčovičová.

Zranenia a rôzne zdravotné problémy oklieštili zostavu Bratislavčaniek na sedem hráčok. Aj preto po polčase viedli domáce basketbalistky 37:20 a zdalo sa, že je po všetkom. Nováčik sa však nevzdal a v druhom polčase, keď už tréner Richard Kucsa dával priestor na palubovke aj mladších hráčkam, vzdoroval súperovi zdatnejšie. Čajky si však postrážili víťazstvo 69:48.

„Priznám sa, že keď dievčatá nastupovali na zápas, mala som obavy, čo ak sa niektorá vyfauluje alebo nebodaj zraní, pretože sme mali na stretnutie k dispozícii sedem hráčok,“ priznala nám nehrajúca Monika Krajčovičová. „Možno som to aj trochu privolala, pretože po 23 sekundách sa nám jedna hráčka zranila a dievčatá museli duel dohrať v šestici. Zvládli to však bravúrne a dokázali uhrať pekný výsledok,“ chválila ďalej svoje spoluhráčky.

Napriek prehre panovala v bratislavskom tíme spokojnosť. „Z našej strany sme s výkonom veľmi spokojní. Som na dievčatá hrdá, že dokázali celý zápas bojovať až do konca a predviesť výborný výkon proti takému kvalitnému súperovi ako sú Čajky. Súper dal priestor všetkým svojim hráčkam, no najväčšie problémy nám robila pod košom ich zahraničná posila. Myslím si, že obidve družstvá predviedli peknú kolektívnu hru a verím, že aj diváci si užili zápas tak ako ja,“ vravela ďalej z pozície diváčky Monika Krajčovičová.

BK ŠKP 08 Banská Bystrica vs. Dubček Bratislava, Lucia Žilinská (17) vs. Monika Krajčovičová (15) (Foto: Ivan Golembiovský)

Pomohol aj tréner na telefóne

Kým prvý polčas bol jasne v réžii domácich Čajok, v druhej polovici zápasu to už bola vyrovnanejšia partička. Čím si to Krajčovičová vysvetľuje? „Dievčatá cez polčas nabrali sily. V šatni sme zavolali nášmu trénerovi Mariánovi Guzikiewiczovi, ktorý im dal rady a povedali sme si, čo treba zlepšiť a akým chybám sa treba vyvarovať. Určite nám pomohlo aj to, že v druhom polčase dostali väčšiu minutáž mladšie hráčky súpera.“

Marián Guzikiewicz nebol so svojimi zverenkami v Piešťanoch, pretože momentálne bojuje za svoje zdravie. „Je znovu hospitalizovaný v nemocnici. Mal infarkt už po stretnutí s Ružomberkom pred tromi týždňami. Po siedmich dňoch ho pustili domov, no znova sa mu zdravotný stav zhoršil,“ vysvetlila nám Monika Krajčovičová.

Do hry ju nepustili antibiotiká, na lavičke ju žrala nervozita

Ako sme už spomínali, Monika Krajčovičová zápas v Piešťanoch sledovala len z lavičky. „Mám zdravotné problémy, ktoré som predtým poriadne nedoliečila a beriem silné antibiotiká. Lekárka mi neodporúčala hrať, že je to príliš veľká záťaž na srdce,“ vysvetľovala nám najproduktívnejšia hráčka Dubčeka v tejto sezóne. Krajčovičová by sa chcela čoskoro opäť zapojiť do basketbalového kolotoča. „Keďže tento týždeň je reprezentačná prestávka a nehráme, tak ani netrénujem, aby som to neuponáhľala a poriadne sa doliečila. O týždeň nás čaká Slovenský pohár, v ktorom by som už chcela nastúpiť,“ plánuje 22-ročná Trnavčanka.

Každá basketbalistka je radšej priamo v centre diania a plnohodnotná súčasť zápasu než by vysedávala na lavičke. Ani Monika Krajčovičová nie je v tomto smere výnimka. „Nerada sledujem stretnutie, v ktorom si nemôžem zahrať. Som oveľa nervóznejšia ako keď hrám. Chuť zapojiť sa bola veľká najmä preto, že nás bolo málo a nemohla som dievčatám pomôcť. Keď sa na začiatku zranila jedna z našich podkošových hráčok, premýšľala som, či to aspoň na chvíľu neskúsim. Som rada, že to dievčatá zvládli a dúfam, že som im bola aspoň morálnou podporou.“

Dubček Bratislava vs. ŠBK Šamorín, Monika Krajčovičová (15) (Foto: Marek Leško)

Pomáhajú jej aj individuálne tréningy s Černickým

Krajčovičová má zo 14 odohratých zápasov v tejto sezóne 156 bodov a je takisto najvyťaženejšou basketbalistkou svojho tímu. Čomu vďačí za takéto výborne štatistiky? „Myslím si, že mi pomáhajú individuálne tréningy s trénerom Milanom Černickým, ktorý momentálne trénuje v Trnave juniorky,“ prezradila nám 183 cm vysoká hráčka. Prečo si k tréningom v klube pridáva ešte niečo navyše? „Myslím si, že ešte mám veľa nedostatkov, na ktorých treba pracovať. Vždy je čo zlepšovať a keď mám možnosť trénovať navyše, tak prečo nie?“ hovorí poctivá športovkyňa.

Dubček má zatiaľ na konte len dve víťazstvá. Obe dosiahol proti Šamorínu. Aj preto v tabuľke okupuje so 14 prehrami posledné šieste miesto. „Nie sme spokojné. Keď sme šli do extraligy, vedeli sme, že nebudeme patriť do vrchnej časti tabuľky, no momentálne v našom tíme trápi viacej dievčat zranenie. Verím, že v play-off budeme mať viac šťastia,“ pokračovala v rozprave Monika Krajčovičová.

Bratislavskému družstvu môže pomôcť práve tohtotýždňové reprezentačné voľno. Ako ho využije Krajčovičová? „Mám povinnosti v škole, keďže som v bakalárskom ročníku odboru Kondičné trénerstvo a učiteľstvo telesnej výchovy na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského. Tiež mám tréningy s dievčatami, keďže som asistentkou v kategórii U13-U14 v basketbalovom klube BK AŠK Slávia Trnava. Cez víkend plánujem byť s rodinou.“

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.