Očami Rada Rančíka: Môže niekto zastaviť Inter v ceste za obhajobou?

Publikované: 04.02.2020 Autor: Radoslav Rančík Foto: Vladimír Dorňák

Goran Bulatovič (10) a Kenneth Fundenburk (0), Inter Bratislava (Foto: Vladimír Dorňák)

Ako tak sledujem SBL a rozoberám si jednotlivé tímy, stále uvažujem nad tým, kto chce a ako by mohol zdolať zatiaľ jasného favorita na titul Inter Bratislava. Nehovorím, že to je nemožné. Práve naopak. Myslím si, že potenciál na to kluby majú. Len by sa muselo stretnúť viacero faktorov, aby sa tak stalo. Skúsim trošku špekulovať a rozobrať pár alternatív.

Skôr ako sa dostanem k detailom, rád by som rozobral aktuálnu formu tímu z Bratislavy. Jeho jasná dominancia v lige vraví o sile zostavy. Aj od Interu sme však videli pár zakopnutí. Napriek tomu sú tri prehry veľmi málo na 24 zápasov, ktoré už zverenci trénera Nagliča odohrali. Beriem na vedomie, že jedna výhra prišla po kontumácii proti Prievidzi. V celkovom obraze by však tento zápas nič z pohľadu tabuľky neriešil.

Najväčšiu silu Bratislavčanov vidím v ich obrane a defenzívnych princípoch. Pokiaľ hráči plnia pokyny trénera Nagliča, je veľmi náročné pre akéhokoľvek súpera hrať s nimi vyrovnanú partiu. Táto obrana fungovala aj na európskej úrovni.

Ak hrajú kvalitnú obranu, tak im funguje všetko. Tým narážam na prvý spôsob, ktorým by mohli súperi favorita z Bratislavy zdolať. Vždy som si všímal ako hráme v útoku, keď máme dobrú obranu. Poviem vám, je to obrovský rozdiel. Útok a obrana sú viac prepojené ako sa môže zdať. Veľa mužstiev čerpá energiu práve z obrannej činnosti. Ak si všimnete a rozoberiete zápas, kde sa súper vrátil z povedzme 15 bodového manka, tak to nastane zvyčajne preto, že začali dobre brániť a nie preto, že tím zrazu prestal premieňať svoje pokusy. A to je veľmi dôležité.

Ak si tímy ako Levice, Prievidza, Žilina a možno Lučenec, ktoré majú reálnu šancu ohroziť Inter, uvedomia, že základ je v defenzíve, vytvoria si šancu na úspech. To je veľmi úzko späté so skautingom. Hráči musia presne vedieť, čo majú robiť, ako to majú robiť a čo musia očakávať od toho, aby uspeli. Play-off je veľmi špecifické v tom, že musíte nad rovnakým súperom zvíťaziť tri či štyrikrát. Udržať túto mentalitu je viac ako čokoľvek iné. Nemyslím si, že niekto má v našej lige proti Interu šancu, ak by hral na menej ako 110 percent. Proti favoritovi musíte obetovať všetko. Ak tímy stratia čo i len na chvíľku koncentráciu, alebo budú frustrované z momentov v zápase, nemajú šancu. Inter trestá chyby nekompromisne. Či už po rýchlych protiútokoch alebo strelách spoza perimetra.

Možno to znie sebavedomo, ale zatiaľ nevidím žiaden tím, ktorý by v play-off sérii zdolal Inter. Na druhej strane hneď dodávam, že budem veľmi rád, ak príde mužstvo, ktoré to favoritovi zdramatizuje. O to nám všetkým basketbalovým fanúšikom ide. Nehovorím, že je nemožné, aby sa to niekomu podarilo. No musí tomu veriť a obetovať všetko.

Keď sa pozriem na svoju poslednú sezónu v Interi Bratislava. Mali sme famóznu základnú časť, prišlo play-off a absolútne sme sa rozpadli. Bola to kombinácia zranených hráčov a mentality, v ktorej sa ukázalo, že sme si mysleli, že sa nám súper sám odovzdá. Opak však bol pravdou. Narazili sme na dobre rozohrané Košice a všetko, na čom sme pracovali rok, sa rozpadlo ako domček z kariet. Rovnaký scenár sa môže prihodiť komukoľvek. V kombinácii s tým, že si súper bude veriť, sa môže stať všeličo.

No ak bude Inter v plnej sile a bude hrať kvalitnú obranu, ktorá ich zatiaľ zdobí, tak si myslím, že nie je v našej lige súper, ktorý ho zastaví na ceste za obhajobou majstrovského titulu.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.