Bálintová dvihla nad hlavu Poľský pohár ako MVP a členka All-Star tímu, hrá v skvelej forme

Publikované: 20.01.2020 Autor: Marta Brliťová Foto: Maciej Biały

Barbora Bálintová (41) s cenou pre MVP poľského pohára (Foto: Maciej Biały)

Reprezentantky Barbora Bálintová a Angelika Slamová sa včera tešili zo zisku Poľského pohára. Bálintová sa stala najužitočnejšou hráčkou turnaja a zaradená bola aj do All-Star tímu.

Arka Gdyňa sa okrem zisku Poľského pohára môže pochváliť neporaziteľnosťou v domácej súťaži, kde v 13 zápasoch doposiaľ nenašla premožiteľa. Jednoznačnou líderkou horúceho favorita na titul v kvalitnej poľskej súťaži je reprezentačná rozohrávačka Barbora Bálintová.

Na finálový turnaj Poľského pohára, ktorý sa odohral v Lubline, bola Gdyňa nasadená ako líder prvej časti sezóny priamo do semifinále. V ňom vyzvali hráčky v modro-žltých dresoch Gorzów Wielkopolski. „Bol to náročný zápas, keďže na pozíciu rozohrávačky kúpili Američanku Jasmine Thomasovú, ktorá bola MVP minuloročného finále. Toho sme sa trochu báli, ale našťastie sme zápas zvládli. Určite to však nebola povinná jazda,“ zdôrazňuje 25-ročná Bálintová.

Arka Gdyňa (POL) vs. CCC Polkovice (POL), Barbora Bálintová (41) (Foto: Maciej Biały)

Že išlo o skutočný boj potvrdzuje aj fakt, že hneď dve jej spoluhráčky skončili po zápase v nemocnici. „Angi Slamová mala rozrazené obočie, ktoré jej našťastie nakoniec nemuseli zašívať a naša pivotka Papová dostala naozaj silný úder do brucha. Obe však boli na finále pripravené.

V boji o cenný pohár vyzvalo slovenské obvodové kombo CCC Polkowice pod vedením bývalého trénera reprezentácie Slovenska, v súčasnosti lodivoda poľského národného tímu, Maroša Kováčika. „Do takej 3. štvrtiny sme mali zápas pod kontrolou. Viedli sme, kontrolovali tempo a potom nám preplo. Prišli sme o 13-bodové vedenie a zrazu sme prehrávali o 5 bodov. Našťastie sa nám podarilo vybojovať si predĺženie a tam sme mali viac síl, keďže Polkowice hrali už tretí zápas za tri dni. To v podstate rozhodlo,“ vysvetľujem najlepšia basketbalistka Slovenska za rok 2018.

Arka Gdyňa (POL) víťaz poľského pohára 2020 (Foto: Maciej Biały)

V semifinále zaznamenala Bálintová len 5 bodov, ku ktorým pridala neuveriteľných, ale pre ňu skôr typických 14 asistencií. „U nás je to tak, že nikdy nevieme, kto sa ako vyspí. Z tých siedmich hráčok, ktoré hráme základnú rotáciu, vie dať každá 20 bodov na zápas. Takže je úplne jedno, na ktorú to padne. Ja som sa pred stretnutím s Gorzowom slabšie vyspala, ale dôležité bolo, že sme vyhrali,“ smeje sa sympatická tvorkyňa hry.

Vo finále zažiarila v plnej kráse a podala svoj najlepší výkon sezóny. Za 38 minút zaznamenala 18 bodov, ku ktorým pridala 6 asistencií. „Som šťastná, že som mohla tímu pomôcť k výhre. Pre klub je zisk pohára veľmi cenný. Bol to asi môj najlepší výkon sezóny, ale sama by som to nedala. Mám skvelé spoluhráčky, na ktoré sa môžem vždy spoľahnúť,“ chváli svoje družstvo Barča.

All Stars turnaja o poľský pohár 2020 (Foto: Maciej Biały)

V košických Good Angels sa ešte ako nováčik medzi ženami stretla so srbskou reprezentačnou rozohrávačkou Miljanou Bojovičovou. Niekdajšie spoluhráčky teraz stáli proti sebe a obe túžili vyhrať pre svoj klub Poľský pohár. „V období, kedy sme boli v Košiciach spoluhráčky, ma formovala a ukazovala mi, ako byť správna rozohrávačka. Bola mojim vzorom, takže stále je to zvláštne, stáť proti nej,“ priznáva Bálintová, ktorá tak vo finálovom zápase prekonala svoju učiteľku.

Že Bálintová hrá vo vynikajúcej forme potvrdzuje aj fakt, že okrem zaradenia do All-Star tímu získala aj prestížne ocenenie MVP pre najužitočnejšiu hráčku pohára. „Príjemne ma to potešilo, ale najmä prekvapilo. Mala som slzy v očiach. Sama by som to ale nedokázala. Stojí za mnou tréner a všetky spoluhráčky, ktorým za to ďakujem. Najdôležitejšie bolo, že sme dokázali vyhrať. Individuálne ocenenie bolo už len taká čerešnička na torte,“ dodáva skromne čerstvá držiteľka ocenenia najlepšieho športovca mesta Gdyne za rok 2019.

Barbora Bálintová (41) a Angelika Slamová (3) po výhre poľského pohára s tímom Arka Gdyňa (POL) (Foto: Maciej Biały)

Pre najperspektívnejšiu slovenskú basketbalistku súčasnosti to vyzerá ako sezóna snov. Úplne spokojná však nie je. „V domácej súťaži je to skvelé. Všetko šliape ako má a sme spokojní. V Eurolige sme neboli nejakým favoritom a tri víťazstvá sú fajn, ale mohli sme dať aj o dve či tri viac. Do konca základnej časti máme ešte štyri zápasy a dva z nich by sme mohli vyhrať. To by bolo fajn,“ plánuje Bálintová.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.