Striedačka Petra Tordu: Prievidzi chýba kvalitný Slovák a Gačeša z minulej sezóny

Publikované: 15.01.2020 Autor: Peter Torda Foto: Ladislav Szibilla

Nikola Gačeša (15), BC Prievidza (Foto: Ladislav Szibilla)

Rovnako, ako väčšina extraligových družstiev aj tím Prievidze prešiel pred sezónou značnou obmenou hráčov. Počas leta stráveného s reprezentáciou som jedným okom sledoval prestupové dianie v kluboch a priznám sa, niekedy som zostal zaskočený niektorými zmenami.

Jednou z najväčších bol prestup MVP minulej sezóny Nikolu Gačešu do Prievidze. Zároveň som ocenil schopnosť vedenia klubu prilákať do Prievidze lídra, okolo ktorého chcelo postaviť kostru družstva.

Ďalším príjemným prekvapením bol presun Andrewa Guilloryho. Rozohrávač sa mi osobne veľmi páčil v predchádzajúcej sezóne v drese Svitu. Bez toho, aby som mal niečo proti Nenadovi Deličovi, som sa však čudoval, prečo Prievidza potrebuje podobný typ. Predsa len má už 35 rokov. Spolu s príchodmi Ibrahima Durma a Browna sa uzavrela os zahraničných hráčov.

Čo sa týka Slovákov. Viem, že dlhšiu dobu bolo v hre zotrvanie Richarda Körnera, z ktorého nakoniec zišlo a vedeniu sa tiež nepodarilo udržať Mareka Jašša. Vzhľadom na to, že väčšina „kvalitných“ Slovákov už bola podpísaná, som bol zvedavý po kom v Prievidzi siahnu. Voľba padla na mladých Spišiakov Adama Antoniho a Mateja Majerčáka, ktorí spolu s domácimi hráčmi Pasovským, Kadášim a Mokráňom mali tvoriť slovenskú os. Sám pre seba som si povedal, že toto môže byť pre Prievidzu problémom. Nakoľko viem, aké dôležité je mať na ihrisku Slováka, ktorý je rovnako kvalitný ako zahraniční hráči.

Viem, že vedenie klubu sa snažilo urobiť to najlepšie, aby uspokojilo náročného prievidzského diváka. Otázkou je, či problémom, ktorý zohráva rolu pri podpisoch zmlúv so slovenskými hráčmi, nie sú v kuloároch neustále spomínané meškajúce výplaty, o ktorých sa v Prievidzi až príliš často hovorí. Možno aj toto môže byť dôvodom, prečo hráči nie sú ochotní ísť do takejto situácie.

Tak ako som už písal v predchádzajúcich článkoch o Prievidzi. Problémom sú nekonzistentné výkony jej lídrov, keď v jednom zápase sú schopní skórovať z každej pozície a v ďalšom ani neviete, že sú na ihrisku. Toto charakterizuje hlavne hru posledného hráča, ktorý doplnil zostavu – Zlatka Jovanoviča. Jedným z problémov je aj iná pozícia Nikolu Gačešu v útočnom systéme Prievidze. Zdá sa mi, akoby spoluhráči nedokázali viac využiť jeho kvality. V mnohých prípadoch si na neho obrancovia dávajú väčší pozor a spolu s nižšou percentuálnou úspešnosťou streľbou z oblúka, čo bolo jednou z jeho silných zbraní vlani, nie je pre súperov takým postrachom ako v minulej sezóne.

Veľmi dobre sa v úvode ligy uviedol Ibrahim Durmo, o ktorom sa hovorilo, že by mal byť náhradou za Tima Derksena alebo Stacyho Davisa z minulej sezóny. Čiastočne tieto atribúty spĺňa. Hrá dynamicky, agresívne, je pomerne dobrý obranca. Jeho veľkým problémom je streľba zo stredných a dlhých vzdialeností. Postupne ho tréneri súperov ako aj hráči „prečítali“ a v mnohých zápasoch môžete vidieť ako obranca k nemu ani nepristupuje a radšej riskuje otvorenú strelu. Stále je to mladý hráč a pokiaľ chce myslieť na vyšší level súťaže, ako je SBL, je najvyšší čas, aby na tom začal pracovať.

Bol som zvedavý aj na hru Andrewa Guilloryho pod vedením nového trénera. Rapídne sa zlepšil v streľbe spoza oblúka v porovnaní s minulou sezónou, čísla týkajúce sa asistencií, ziskov sú rovnako lepšie, chýba mi však väčší zápal v obrane. Jeho minutáž nie je taká veľká ako bola vo Svite, aby sa musel šetriť.

Problémom pre Prievidzu je aj pravidlo o jednom Slovákovi na ihrisku. Pri všetkej úcte k chalanom, v porovnaní s minulými rokmi je kvalita slovenských hráčov na nižšej úrovni. Hoci väčšina z krajanov v zostave odohrala niekoľko extraligových sezón a má už skúsenosti z tejto súťaže, nikdy neboli v pozícii hlavného slovenského hráča, ktorý by mal byť nositeľom kvality. Je veľmi pravdepodobné, že ani oni sami si pri podpise zmlúv neuvedomili, aká váha zodpovednosti bude na ich pleciach.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK