Timeout: Svit strieľal mizerne trestné hody, nedarili sa mu ani trojky, no napriek tomu zvíťazil

Publikované: 13.01.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: Daniel Faix

Iskra Svit vs. BK 04 AC LB Spišská Nová Ves, Vladimír Nemčok (14) (Foto: Daniel Faix)

Keďže je v lige len deväť mužstiev a osem z nich postúpi do play-off, môžeme pokojne napísať, že ak sa nič vážne nestane, sedem účastníkov už máme istých a ten ôsmy vzíde z dvojice Spišská Nová Ves – Komárno.

Spišiaci sa cez víkend predstavili na pôde Svitu a neboli ďaleko k tomu, aby získali piate víťazstvo v sezóne. Ešte na začiatku poslednej desaťminútovky bol totiž stav duelu vyrovnaný 61:61. V záverečnej štvrtine však triumfovali domáci, ktorí napokon zvíťazili 81:73. Po zápase sa témou číslo jeden stali rozhodcovia.

Ich výkon sa nepozdával koučovi Spišskej Novej Vsi Erichovi Korfantovi, ktorý vo svojom hodnotení použil slovo podvod. „Vždy, keď sme išli na kontakt, tak nás tí traja páni zabrzdili. Je mi jedno, aké vyhlásenie dám, ale dnes to nebolo športové a nebolo to fér. Bol to podvod na Spišskú Novú Ves. Toto nie je žiacka liga, tu ide aj o peniaze a komerciu. Toto, čo tu dnes tí traja urobili, je unfér,“ cituje Korfantove slová webová stránka Svitu.

Domáci sa však na vec pozerali úplne inak. „Ja si práveže myslím, že rozhodcovia zvládli toto stretnutie na výbornú. Dovolili takú kontaktnú hru, ktorá sa povoľuje už asi všade, s čím sme sa my vysporiadali lepšie,“ vyjadril sa asistent trénera Róbert Ištvánik.

FOTOGALÉRIA: Iskra Svit – BK 04 AC LB Spišská Nová Ves

Čo konkrétne sa vo Svite stalo? V tretej štvrtine musel hraciu plochu opustiť Justus Alleyn, ktorý išiel zastaviť faulom rýchly protiútok domácich, ale nespravil to najlepšie, keďže rozhodca jeho zákrok vyhodnotil ako nešportový faul. To, či tento faul mal mať prívlastok nešportový, teraz nebudeme posudzovať.

Berieme ho skrátka ako fakt. Ak by si v zápale hry vyhodnotil situáciu týmto spôsobom aj Alleyn, ďalej by mohol pokračovať v zápase. Legionár však o niekoľko sekúnd neskôr dostal aj technickú chybu, po ktorej sa jeho účinkovanie na palubovke skončilo.

V štvrtej štvrtine prišli Spišiaci o ďalšieho hráča, keďže Eric Nottage zaznamenal svoj piaty faul v stretnutí. Aj v jeho prípade musíme skonštatovať, že ak by bol obozretnejší, mohol vylúčeniu predísť, respektíve ho mohol aspoň o niekoľko minút oddialiť. Piatu osobnú chybu si totiž spravil na útočnej polovici, kde sa snažil presadiť driblingom. Na starosť si ho zobral Daqauise Andrews, ktorý prvý pokus o vnik dokázal zastaviť telom, no ani to hráča hostí neodradilo.

Keďže Nottage nebral prihrávku niektorému zo spoluhráčov ako prijateľné riešenie, skúsil to znova a navyše do tej istej strany. Pod kôš chcel vniknúť z pravej strany, ale Andrews ho bránil tak dobre, že Eric Nottage použil ľavú ruku, aby si vytvoril priestor. Týmto zbytočným nedovoleným zákrokom sa sám poslal na lavičku.

V súvislosti so sobotňajším zápasom je však zaujímavý aj pohľad na štatistiku. Domáci Svit mal k dispozícii až 38 trestných hodov, no premenil ich len 24, čím sa pripravil o 14 bodov. Navyše mu to nešlo ani spoza trojkového oblúka, keď premenil iba 5 z 21 pokusov. Ako rozhodujúce sa ukázalo doskakovanie pod útočným košom. Svit nazbieral v zápase 19 útočných doskokov, pričom tie sa rozdelili až medzi sedem hráčov. Spišiakom sa podarilo získať 8 útočných doskokov, no tie si rozdelili iba traja basketbalisti.

26 New York Knicks 17/38 30,91%
27 Minnesota Timberwolves 16/37 30,19%