Súboj dvoch veží. Fusek zabával alley-oopmi, Anikienko chce hrať ako on

Publikované: 09.01.2020 Autor: Michal Bakaj Foto: Vladimír Dorňák

Inter Bratislava vs. BKM Lučenec, Michael Fusek (95) a Konstantin Anikienko (20) (Foto: Vladimír Dorňák)

Včerajší súboj prvého tímu tabuľky s druhým priniesol zaujímavý basketbal. Prekvapenie sa nekonalo, majster potvrdil úlohu favorita a po presvedčivom triumfe si poistil prvé miesto v tabuľke.

Inter sa od začiatku prezentoval nekompromisnou obranou, ktorá robila Lučencu veľké problémy. Domáci veľmi dobre bránili lídrov BKM, ktorí sa nevedeli presadiť.

Lučenec sa v zápasoch spolieha na kvalitnú streľbu spoza perimetra, ale včera na Pasienkoch minul prvých sedem trojkových pokusov.

Inter si už v prvom polčase vytvoril pohodlný náskok, ktorý si v tretej štvrtine udržiaval a v tej poslednej už dominoval exhibičným štýlom. Napokon z toho bola suverénna výhra 93:61.

FOTOGALÉRIA: Inter Bratislava – BKM Lučenec

Ešte potrebujem čas, tvrdí Fusek

Lídrom domácich bol Michael Fusek. Vysokánsky pivot predviedol parádny výkon a alley-oopmi zabával divákov a i basketbalových fanúšikov pri televíznych obrazovkách. Celkovo zaznamenal 17 bodov (streľba z hry 7/7), 7 doskokov a 2 bloky.

Po návrate po zranení odohral len štvrtý zápas. Po zápase priznal, že k tomu, aby sa vrátil do stopercentnej formy, ešte potrebuje nejaký čas.

„Ešte to nebol z mojej strany plnohodnotný výkon. Musím nohu zosilniť tak, aby som mohol ísť do súbojov na sto percent. Je to aj otázka psychiky, lebo pri určitých momentoch sa bojím, aby koleno vydržalo. Myslím však, že tak za mesiac-dva už budem úplne v pohode,“ vravel po zápase s 224 cm najvyšší hráč ligy.

Presvedčivé víťazstvo i potvrdenie líderskej pozície ho potešili.

„Mali sme dobrú prípravu a som rád, že sme to ukázali aj na palubovke. Predviedli sme kvalitnú obranu, súpera vytláčali z pozícií a padli nám strely, ktoré sme chceli. Každá výhra poteší. Sme prví v tabuľke, nechceme prehrať ani jeden zápas. Naša silná stránka je, že máme širokú rotáciu, tým pádom môžeme celý zápas tlačiť v obrane,“ pokračoval.

Fanúšikovia si užili najmä jeho smeče po nahodenej prihrávke od spoluhráčov, ako aj efektný blok pri nájazde Jara Musila.

Alley-oopy trénujem so spoluhráčmi tak trochu individuálne. Som vysoký, takéto smeče sa odo mňa očakávajú. Som rád, keď nimi môžem potešiť divákov,“ vyznal sa.

Zaujímavé boli aj jeho podkošové súboje s Konstantinom Anikienkom. Ten je s 218 cm druhým najvyšším basketbalistom v lige. Top trojku dopĺňa 217 cm vysoký Levičan Boris Bojanovský.

„Samozrejme, je iné, keď vás bráni taký vysoký hráč alebo ´len´ dvojmetrový pivot. Celkovo si myslím, že slovenská liga je jednou z najvyšších v Európe. Napríklad v Česku takých vysokých pivotov nemajú,“ dodal Fusek.

Inter Bratislava vs. BKM Lučenec, Lee Skinner (34) a Michael Fusek (95) (Foto: Vladimír Dorňák)
Inter Bratislava vs. BKM Lučenec, Michal Baťka (41) a Konstantin Anikienko (20) (Foto: Vladimír Dorňák)

Má môj rešpekt, vraví Anikienko o Fusekovi

Hoci zostal v tieni ešte vyššieho protihráča, ani on sa na palubovke nestratil. Anikienko mal rovnako stopercentnú streľbu z poľa, k 7 bodom pridal aj 5 doskokov.

Bol to iný zápas ako u nás v Lučenci. Inter sa na nás dobre pripravil. Aj my sme boli pripravení, avšak basketbal je náročný šport… Nemôžeme si, samozrejme, dovoliť, aby sme prehrali o 30 bodov. Avšak bol to len jeden zápas. Poučíme sa z neho a zodpovedne sa pripravíme na ďalšie stretnutia,“ vravel 27-ročný Ukrajinec.

Aj jemu robila problémy tvrdá obrana Interu.

„Domáci predviedli výbornú defenzívu. Robila nám problémy, o čom svedčí aj naša úspešnosť trojkových pokusov, ktoré sú tradične našou silnou zbraňou. Musíme nájsť rovnováhu medzi hrou na perimetri a hrou v podkošovom priestore. Potom môžme hrať vyrovnanejšie zápasy aj tímami ako Inter,“ vravel.

Ich súboje s Fusekom boli ozdobou stretnutia, slovenskí fanúšikovia duely dvoch veží nevidia tak často.

„Hral som proti chalanom, čo mali 220 cm, ale on je odo mňa o šesť centimetrov vyšší a proti takému vysokému hráčovi som hral prvýkrát. Michael je rýchly, na svoju výšku veľmi atletický a má dobrý výskok. Rád by som v budúcnosti predvádzal hru ako on – rýchle uvoľnenie sa, smeče, alley-oopy. Má môj rešpekt,“ zložil poklonu súperovi.

Pôsobenie v Lučenci je pre neho prvé zahraničné v kariére.

Prvýkrát v kariére hrám v takomto tíme – výborný tréner, rovnováha medzi domáci a zahraničnými hráčmi. Lučenec je malé, ale príjemné mesto. Môžem sa sústrediť len na basketbal a to sa mi páči. Úroveň SBL? Liga je veľmi vyrovnaná, každý môže vyhrať s každým. Kvalitou je možno trochu na nižšej úrovni ako ukrajinská liga, ale stále tu hrá veľa kvalitných hráčov. Verím, že si pred play-off vybojujeme čo najlepšiu pozíciu a vo vyraďovačke pôjdeme čo najďalej,“ zaželal si dlháň z Ukrajiny.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK