Vojna z nej urobila Slovenku a naviedla ju správnym smerom

Publikované: 08.01.2020 Autor: Marta Brliťová

YOUNG ANGELS Košice vs. BK Slovan Bratislava, Anna Kaľužná (20) (Foto: Jäzva)

Vojnový konflikt, ktorý vypukol na jar 2014, mal vplyv na životy mnohých ľudí na Ukrajine. V oblasti Donecka sa rozpútali otvorené ozbrojené boje a život Anny Kaľužnej nabral nové rozmery. Našťastie v tom správnom smere.

Vtedy len 14-ročná talentovaná Ukrajinka sa presťahovala do Košíc, kde začala vďaka športu nový život. K basketbalu ju priviedli rodičia, ktorí ho súťažne hrávali a napokon pri ňom aj obaja zostali. ,,Mamka hrávala doma na Ukrajine aj v zahraničí. Po kariére sa stala trénerkou a odmalička trénovala aj mňa. Kedysi viedla aj reprezentáciu, no teraz sa venuje malým dievčatám. Otec hral v Kyjeve a teraz robí šoféra a administratívu v mužskom klube v Dnepropetrov­sku,” začala rozprávanie 180 centimetrov vysoká univerzálka.

"Už dávno som vedela, že sa na Ukrajine nebudem dlho zdržiavať, keďže tam basketbal pomaly zaniká. Najmä ten ženský. Vedela som, že časom budem hľadať klub v zahraničí. Do Ameriky som ísť nechcela, to ma vôbec nelákalo. Chcela som byť bližšie domova, mať dobré podmienky, slušný internát a priestor na rozvoj. V Košiciach vtedy potrebovali podkošovú hráčku, tak som prišla na skúšku. Hneď sa mi tam zapáčilo a tak som zostala. Doteraz som veľmi spokojná a vďačná pánovi Jendrichovskému, ktorý mi prestup umožnil,” vysvetlila veľké sťahovanie smerom na západ usmievavá Aňa.

YOUING ANGELS U17 Košice vs. YOUNG ANGELS U16 Košice, Anna Kaliuzhna (11) (Foto: Jäzva)

Na domovinu nezanevrela, hoci často sa tam nedostane. ,,Domov chodievam na Vianoce a ak sa dá, tak aj v lete. Z Košíc do Dnepropetrovsku mi cesta trvá dva dni, keďže je to až 1450 kilometrov. Najprv idem cez hranice autobusom a potom ešte na dva prestupy vlakom,” upozorňuje 17-ročná slečna, ktorá sa však na nič nesťažuje.

Skromná a dobre vychovaná basketbalistka si už totiž zažila svoje. Veľkú úlohu pri odchode z Ukrajiny zohral aj vojenský konflikt, ktorý sa doteraz odohráva len neďaleko od miesta, kde žije Anina rodina. ,,Vojna je veľmi blízko, len 200 kilometrov od nášho domu. Rodičia sú v bezpečí a zatiaľ v poriadku. Som ale rada, že som odtiaľ ďalej.”

Rodičia svoju milovanú dcéru v jej novom pôsobisku navštevujú. ,,Chodia za mnou, ale nie tak často, ako by som chcela. Prídu zväčša trikrát za rok. Mamka má zápasy a ocko je pracovne vyťažený. Dva dni im trvá len cesta za mnou a dva dni domov, takže si to častejšie nemôžu dovoliť,” mrzí talentovanú Aňu. Tá je septimánkou na Športovom gymnáziu v Košiciach. ,,Už ďalší školský rok maturujem. Pevne verím, že urobím maturitu aj zo slovenčiny, pretože niektoré veci mi ešte stále robia problém. Ale rozumiem už všetkému.”

YOUNG ANGELS Košice vs. BK Slovan Bratislava, Anna Kaľužná (20) (Foto: Jäzva)

Po príchode do Košíc absolvovala mladučká Ukrajinka intenzívny jazykový kurz. ,,Po Slovensky som sa naučila za tri mesiace. Doučovanie ma zachránilo, pretože v škole som inak ničomu nerozumela. Prvé týždne som len sedela v lavici a počúvala, no našťastie som sa učila rýchlo,” pochválila sa obávaná strelkyňa. ,,Veľa ľudí mi pomáhalo. Ako 14-ročná som na Slovensku nemohla zostať sama. Rodičia kvôli mne nemohli všetko nechať a odísť, a tak sa o mňa postarala moja náhradná mama, pani Chovaníková. Doteraz sa o mňa stará, všetko mi vybavuje a rieši za mňa,” dodala s vďačnosťou v hlase Aňa.

,,Za Ukrajinu som v reprezentácii nikdy nehrala. Rodičia hľadali cestu, aby som tam nemusela ísť a mohla reprezentovať Slovensko. Mamka napríklad ani nechce viesť mládežnícke reprezentácie, lebo by tam musela dotiahnuť aj mňa. Ja chcem reprezentovať Slovensko, lebo to je môj domov a tak to cítim,” hrdo vyhlásila držiteľka slovenského občianstva.

,,Keď som sa pripravovala na majstrovstvá Európy do 16 rokov, odmakala som s dievčatami celú letnú prípravu a nakoniec tesne pred šampionátom prišiel list z Ukrajiny, že inú krajinu reprezentovať nemôžem. Robia mi problémy a to ma veľmi mrzí. Kým nemám 18, nemôžem rozhodovať sama za seba,” vysvetľuje so smútkom v hlase.

YOUNG ANGELS Košice U19 vs. YOUNG ANGELS Košice U17, Anna Kaľužná (11) (Foto: Jäzva)

Svoje 18. narodeniny oslávi 4. júna, pár týždňov pred majstrovstvami Európy do 18 rokov. ,,Vtedy sa budem môcť rozhodnúť sama. Veľmi sa na to teším, ale zároveň neviem, či to bude Ukrajina rešpektovať.” V drese Young Angels zbiera talentovaná basketbalistka jedno individuálne ocenenie za druhým. Sama im však veľký význam neprikladá. ,,Neriešim to. Pre mňa je dôležité družstvo a to, ako hrá. Veľkú cenu má pre mňa spätná väzba a pochvala od trénera, ale ocenenia veľa neznamenajú. Je to taká milá motivácia do ďalšej práce, ale rastiem aj bez All-stars sošiek,” smeje sa Aňa.

So svojimi spoluhráčkami nazbierala za štyri roky niekoľko strieborných a zlatých medailí. Najväčšiu cenu pre ňu má medzinárodný úspech. ,,Vyhrali sme minulý rok medzinárodnú EGBL (European Girls Basketball League, pozn. redakcie), kde ma vyhlásili aj za najužitočnejšiu hráčku finálového turnaja. To bol pre nás klub veľký úspech,” netajila nadšenie jedna z najlepších hráčok svojho ročníka.

YOUNG ANGELS Košice vs. BK Slovan Bratislava, Anna Kaľužná (20) (Foto: Jäzva)

Premiéru si už odkrútila aj v extralige. ,,Som rada, že ma trénerka Žirková zavolala aj k ženám. Sú to pre mňa veľké skúsenosti, lebo som oveľa mladšia a na tréningoch ešte stále bojujem, keďže fyzicky na ženy ešte úplne nemám. Je to však tá najväčšia motivácia a skúsenosť,” vyhlásila šikovná kombo hráčka, ktorá hneď vo svojom prvom zápase v najvyššej ženskej súťaži zaznamenala 7 bodov.

YOUNG ANGELS Košice vs. BK Slovan Bratislava, Anna Kaľužná (20) a trénerka Žirková (Foto: Jäzva)

Kam talentovaná basketbalistka smeruje? ,,Cieľom je zmaturovať a pokračovať na vysokú školu do Prešova. Chcem ísť študovať trénerstvo a potom sa tomu aj venovať. Ako moja mamka. Uvidím, kam ma život zavedie, ale zatiaľ chcem zostať v Košiciach a vrátiť pánovi Jendrichovskému dôveru, ktorú do mňa vložil.”

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.