Timeout: Štvrtá štvrtina Levíc? Ani jedna dvojka a viac ako osem minút žiaden kôš z hry

Publikované: 06.01.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: Lukáš Droppan

Patrioti Levice vs. Inter Bratislava, Lee Skinner (34) (Foto: Lukáš Droppan)

Šlágrom víkendového programu bol súboj Levice – Inter, ktorý priniesol zaujímavý basketbal. Už pred veľkou prestávkou sa bolo na čo pozerať, ale hlavný chod prišiel až po nej.

V tretej štvrtine hrali Levice presne tak, ako by mal hrať tím, ktorý má za sebou tri prehraté zápasy a nehodlá k nim pridať štvrtý. Na jednom aj druhom konci palubovky bol kľúčovým prvkom pivot Boris Bojanovský, ktorý v týchto pasážach predvádzal najlepší basketbal v zápase. V obrane výborne odstupoval, pod košom sa presúval podľa aktuálnej pozície lopty a tým veľmi komplikoval situáciu pre Bratislavčanov. Ak aj Bojanovský nezablokoval strelecký pokus hostí, so svojou postavou naháňal vnikajúcim hráčom strach. V útoku zas pridal niekoľko dôležitých košov, ku ktorým pridal aj plusové fauly.

Tréner domáceho mužstva Michal Madzin po zápase skonštatoval, že „konečný stav určite neodzrkadľuje to, čo bolo na palubovke.“ S tým sa dá súhlasiť, ale tento výrok neplatí len na celý zápas, ale dá sa aplikovať aj na tretiu štvrtinu. Levice hrali v tretej časti veľmi dobre a pokojne ju mohli vyhrať aj vyšším než desaťbodovým rozdielom. Nemáme však na mysli to, že by Levice mohli dať ešte viac ako 32 bodov, ale rozhodne mohli inkasovať menej ako 22 bodov. Napriek tomu bol zápas na začiatku štvrtej štvrtiny stále otvorený. Po dvoch úspešných trojkách Milana Žiaka svietil na tabuli stav 74:68 a zostávajúci čas viac ako osem minút.

V tej chvíli by si zrejme nikto spomedzi domácich priaznivcov nepomyslel, že sa pozeral na posledný kôš z hry v podaní Levíc. Je to zarážajúce, no Levičania zaznamenali v poslednej desaťminútovke len dva koše z hry, pričom obidve Žiakove trojky padli v prvých dvoch minútach. Potom už nič. Minimálne jedna dvojka však mohla prísť. Ak by spadla do koša, nasledujúce minúty duelu mohli byť o čosi iné. Jedna akcia však zápas nerozhoduje. Ak sa k nej však pridá protiútok, potom vznikne sekvencia, ktorá môže mužstvo naštartovať. No a presne to sa stalo Interu, ktorý mohol za stavu 74:68 inkasovať a Levice by sa dostali do vedenia 76:68. Marko Perovič spravil dobrú fintu, nechal Michala Baťku preskočiť a z druhej išiel zakončiť. Do strely mu však priletel Lee Skinner, čisto Peroviča zablokoval a založil protiútok, ktorý zakončil Baťka. Inter znížil na 74:70, pričom to bol jeho prvý kôš z drvivej šnúry, ktorá sa skončila na priebežnom výsledku 74:80.

Bratislavčania bránili v poslednej desaťminútovke vynikajúco. V rozhodujúcej pasáži vycítili, že ich súper začína strácať fyzické sily, a preto ešte znásobili svoje úsilie v obrannej činnosti. Žlto-čierni ukážkovo bránili svoje vymedzené územie, v ktorom sa zrazu nedalo dýchať, pretože Inter každú clonu agresívne zdvojoval. Výsledok? Domáci zaznamenali za viac ako osem minút hry len tri trestné hody. Tím z hlavného mesta vyhral túto osemminútovku priepastným rozdielom 24:3. Niet divu, že kouč Aramis Naglič bol po zápase spokojný. „Nechali sme si trochu ujsť tretiu štvrtinu, ale potom sme zareagovali tak, ako sme mali. Gratulujem mojim chlapcom, ukázali sme, prečo sme majstrovský tím. Takto sa to má hrať!“

24 Washington Wizards 15/30 33,33%
25 Minnesota Timberwolves 15/31 32,61%