Striedačka Petra Tordu: Handlová dopláca na chýbajúceho rozohrávača s pivotom

Publikované: 07.01.2020 Autor: Peter Torda Foto: fb mbkhandlova

MBK Baník Handlová vs. BKM Lučenec, Tomáš Mrviš (13) (Foto: fb mbkhandlova)

V letnom prestupovom termíne sa z pohľadu podpisovania slovenských hráčov činilo vedenie Handlovej. Príchody Tomáša Mrviša, Marek Jašša, Sašu Jankoviča, Braňa Mátycha ako aj udržanie si domácich hráčov Jakuba Petráša, Michala Dolníka s Adamom Stehlíkom sľubovalo slušnú kostru slovenských hráčov a z hľadiska mien a skúseností aj kvalitu.

Otázkou bolo, akých legionárov sa im podarí priniesť do zostavy? Napokon mali šťastnú ruku v podobe Stefana Mitroviča a Aleksandra Radukiča, dobrou voľbou sa zdalo aj zotrvanie Filipa Haladu. Posledným podpisom bol francúzsky basketbalista Davy Baltus, čo nebola dobrá voľba. Hráč nemal družstvu čo ponúknuť a napokon musel odísť.

Už po prípravných zápasoch, ktorých väčšinu som videl, som pri interných rozhovoroch s trénerom Maksimovičom prezentoval názor, že tím môže mať problém na pozícii centra, nakoľko išli do súťaže iba s jedným vysokým hráčom a alternatívou Radukičom hrajúcim na dvoch pozíciach. Takisto chýbal druhý rozohrávač. Stefan Mitrovič je schopný hrať ako rozohrávač, ale môj názor je, že viac mu sedí pozícia strieľajúceho rozohrávača. Má mentalitu zakončovateľa a tým pádom bude vo väčšine prípadov jeho prvou voľbou zakončenie, namiesto vytvorenia pozície spoluhráčovi. Práve druhou alternatívou mal byť Baltus. Ako sa v priebehu polovice základnej časti ukázalo, nemal kvalitu na to, aby družstvu pomohol ako druhý rozohrávač.

Jedinou možnou alternatívou bol presun Tomáš Mrviša na tento post. Týmto presunom však stratila Handlová využitie Tomáša na pozícii dva a tri a povedzme si na rovinu – mobilita Tomáša už nie je taká, aby mohol vytvárať tlak v obrane, zakladať a riešiť rýchle protiútoky v rýchlosti. Toto je hlavný dôvod, prečo hrá Handlová miestami veľmi chaoticky a uchyľuje sa k nezmyselným riešeniam situácií v útoku, do ktorých sa nedostavajú v tréningovom proces. V zápasoch sú pre nich nóvum a následne majú vplyv aj na mentalitu hráčov a ich spôsob výberu zakončenia, prihrávky.

Ďalším problémom sú výkony Mareka Jašša a Filipa Haladu. Prvý akoby sa stále hľadal, nemal tú istotu vo svojej využiteľnosti a premieňaní kľúčových striel, tak ako tomu bolo v minulej sezóne. Filip sa od začiatku ročníka trápi, nedokáže ako top strelec premeniť ani tie najotvorenejšie pozície a tým pádom klesá aj jeho možnosť byť na ihrisku a pomôcť družstvu. Tieto problémy sa však dajú ľahko riešiť práve vyššie spomínaným príchodom rozohrávača a presunutím Mrviša a Mitroviča na pozície, ktoré im sedia viac.

Ako na hojdačke sú výkony Jakuba Petráša. Mal výborný začiatok sezóny. Dvadsaťdva bodov Svitu však striedal dvoma bodmi proti Leviciam, aj keď treba na rovinu povedať, že tam prišlo k zraneniu, ktoré ho v nasledujúcich zápasoch značne limitovalo. Napriek všetkým týmto veciam to nie je ten Petráš, o ktorom sa v minulej sezóne hovorilo. Aj toto má veľký vplyv na hru tímu.

Radukič, ktorý je dominantný na pozícii vysokého krídla, musí alternovať aj na pozícii podkošového hráča. Musí tak hrať vyššie porcie minút, čo má vo väčšine zápasov vplyv na jeho hru na konci duelov, kde prichádza únava a spolu s ňou aj zlé rozhodnutia a riešenia situácií. Daň za to, že máte v družstve najlepšieho strelca súťaže je jeho hra v obrane, ktorá je zlá. Množstvo košov, ktoré cez neho ide, hlavne po útočných doskokoch, zráža často družstvo na kolená.

Na záver, Handlová sa trápi s tým, s čím sme sa trápili v minulej sezóne – nemá dominantného rozohrávača, o ktorého by sa dalo oprieť a pomohol by trénerovi v kľúčových okamihoch. Odbremenil by niektorých hráčov od povinností, ktoré sú čiastočne nad rámec toho, čo hrali v minulosti. Rovnako to platí aj pre pozíciu podkošového hráča.

Jediným problémom môže byť finančná náročnosť riešenia tejto situácie a s tým spojená aj kvalita prichádzajúcich hráčov.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK