Enfant terrible Vianoc. Zranil Jamesa, potom pre Clippers vyhral zápas

Publikované: 26.12.2019 Autor: Michal Bakaj Foto: SITA/AP

Pat Beverley (21), LA Clippers (NBA, USA) (Foto: SITA/AP)

Ozdobou vianočného programu NBA bolo losangeleské derby. V Staples Center boli tentoraz vedení ako domáci Lakers a na mikrosúboj dvojíc James, Davis vs. Leonard, George sa tešili fanúšikovia nielen v zámorí.

Vďaka lepšie zvládnutému záveru napokon triumfovali Clippers. Výborný zápas odohral Kawhi Leonard, s 35 bodmi, 12 doskokmi a 5 asistenciami najlepší hráč na palubovke. Sekundoval mu Paul George, autor 17 bodov a 5 doskokov.

Viac ako o nich sa dvoch sa ale po zápase rozprávalo o ich spoluhráčovi Patrickovi Beverleym. Elitný obranca patrí medzi najmenej obľúbených protihráčov. Súperom sa vie dostať pod kožu, jeho ´trash talk´ a provokácie vedia znervózniť nejednu hviezdu.

V noci na štvrtok bránil Beverley aj Jamesa a už v prvej štvrtine po kontakte s ním si hviezda Lakers opäť zranila problémové slabiny. James v hre pokračoval a táto dvojica obstarala aj rozhodujúcu akciu zápasu.

Lakers prehrávali o tri body, mali 18 sekúnd na útok, posledná akcia išla cez Jamesa, ktorého bránil Beverley. Keď domáca 23 zistila, že jedna na jedna to nepôjde, zvolila strelu. Beverley však loptu šikovne vyrazil a ako rozhodlo skúmanie videa – lopta išla do autu od Jamesa a Lakers necelé štyri sekundy pred klaksónom stratili útok.

Beverleyho výkrik po defenzívnom zákroku „Its my motherf–king city“ nech si každý preloží sám. Každopádne, Clippers vyhrali prestížny súboj, ktorý sa podľa mnohých zopakuje aj vo finále Západnej konferencie.

Smolné Vianoce pre Jamesa

Vianočné zápasy NBA sleduje celý svet – aj vďaka priaznivým vysielacím časom. Hoci ich odohral už niekoľko, James v nich šťastie nemá. Zranenie slabín utrpel aj vlani, práve počas vianočného zápasu proti Golden State Warriors.

Bolo to prvé vážne zranenie v jeho kariére. Ako sa neskôr ukázalo, ovplyvnilo jeho i tímovú druhú polovicu sezóny. V noci na štvrtok mu po zákroku Beverleyho v prvej štvrtine odišla streľba. Minul až desať trojok – najviac v jednom zápase počas 17-ročnej kariéry. Nechodil do koša (hádzal len štyri šestky), vyhýbal sa kontaktu.

Lakers prehrali štvrtý zápas za sebou, napriek tomu zostávajú na čele konferencie. Viacerí členovia trénerského štábu naliehajú na Jamesa, aby si doliečil zranenia. Ak má vydržať až do finálových bojov, mal by sa šetriť.

Líder ligovej štatistiky v asistenciách však nie je fanúšik tzv. load managementu. Už dávnejšie povedal, že ´nevie, kedy odohrá posledný zápas a tak sa snaží hrať každý, ktorý môže.

Napriek tomu je takmer isté, že teraz nejaké stretnutia vynechá. Lakers hrajú v Portlande a potom doma proti Dallasu. James je zatiaľ day-to-day.

Nad zápasom v Portlande ešte nerozmýšľam. Uvidím, ako sa budem cítiť po regenerácii. Ak to bude OK, budem, samozrejme, hrať. Ak nie, nič sa nedeje, sezóna je ešte dlhá,“ povedal po zápase James.

Ak bude platiť druhá možnosť, viac minút na rozohrávke môžu očakávať Rondo s Caldwellom-Popeom.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.