Špiner: Ide nám o výchovu mladých reprezentantiek, medaily v mládeži nie sú všetko

Publikované: 20.12.2019 Autor: Marta Brliťová Foto: Ivan Golembiovský

Milan Špiner, asistent trénera BK ŠKP 08 Banská Bystrica (Foto: Ivan Golembiovský)

Máloktoré mládežnícke kluby na Slovensku sa môžu pýšiť takou pyramídou, ako majú v Banskej Bystrici. Pod Urpínom sa poctivo venujú mládeži, ktorá im postupne dopĺňa extraligové družstvo.

Extraligový klub BK ŠKP 08 Banská Bystrica prečká vianočné obdobie na piatom, predposlednom mieste tabuľky. Pochváliť sa však môže kádrom plným svojich odchovankýň. Z aktuálnej hráčskej súpisky nepochádzajú priamo zo štruktúr klubu len Michaela Grigerová, ktorá tím doplnila po odhlásení sa Popradu z extraligy a Erika Holíková, ktorá prišla zo Zvolena. Rozohrávačka Laura van Dalenová je síce odchovankyňou košického basketbalu, ale v Bystrici a Zvolene pôsobí už niekoľko rokov a cíti sa tam ako doma.

S trénerom Milanom Špinerom sme sa bližšie pozreli práve na bystrickú mládež. ,,V súťažných družstvách máme zhruba 90 detí a ďalšie nádeje nám vyrastajú v prípravkách. V tých máme ďalších niečo cez 100 detí,” začína rozprávanie rodák z Bojníc.

Tréner Milan Špiner so svojím družstvom kadetiek

Do sezóny 2019/2020 klub prihlásil 4 vlastné mládežnícke družstvá – mladšie a staršie mini, mladšie žiačky a staršie žiačky. Ďalšie dve dorastenecké tímy – kadetky a juniorky, prihlásil spoločne so svojim partnerským klubom BK ZŠ Zvolen. ,,Spolupracujeme už niekoľko rokov a túto sezónu sme naše partnerstvo rozšírili. Veríme, že aj naďalej budeme spolu fungovať tak dobre, ako doteraz,” chváli si spoluprácu dvoch klubov z Pohronia Špiner.

V projekte je zahrnutých 25 dievčat z oboch klubov. Celá myšlienka spočíva v tom, aby kluby umožnili každej jednej hráčke hrať vo svojej kategórii. To sa im formou spoločných družstiev podarilo. ,,Zo strany hráčok máme hlavne pozitívne reakcie. Verím, že to bude pokračovať v nastolenom trende a profit z toho bude mať každá jedna mladá basketbalistka zo Zvolena a Banskej Bystrice.”

Milan Špiner, asistent trénera BK ŠKP 08 Banská Bystrica (Foto: Ivan Golembiovský)

Špiner, ktorý už v minulosti pôsobil pri mládežníckych reprezentáciách, však nepripisuje zásluhy len Bystričanom. ,,Musím pripomenúť, že ide o spoločný projekt dvoch klubov a preto nechcem, aby to vyznelo tak, že do pyramídy alebo pod našu hlavičku si zaraďujeme hráčky odchované v klube BK ZŠ Zvolen. Nad celým trénerským štábom drží pevnú ruku šéftréner Miloslav Michálik, ktorý má na starosti aj plynulý prechod mladých talentov do seniorského basketbalu.”

Spoločné kadetské družstvo trénuje práve Špiner a juniorské zase aktívna extraligová hráčka Laura van Dalenová. Mladšie kategórie vedú Andrea Orlová, Zuzana Cantó a Martin Krnáč. Miloslav Michalík je šéftrénerom mládeže a taktiež trénerom extraligového cel­ku.

Tréner Miloslav Michálik a jeho asistent Milan Špiner na lavičke BK ŠKP 08 Banská Bystrica (Foto: Ivan Golembiovský)

,,Filozofia nášho klubu sa nemení a stále nám ide o výchovu mladých basketbalistiek, ktoré budú môcť pomôcť celému slovenskému basketbalu či už v mládežníckych reprezentáciách, alebo neskôr v tej seniorskej. Každé jedno rozhodnutie robíme s úmyslom pomôcť hráčkam zlepšovať sa a napredovať. Niekedy to síce znamená dať do úzadia krátkodobé úspechy v podobe medailí zo žiackych kategórií, ale nechceme vychovávať hráčky s vrcholom kariéry v kadetkách,” vysvetľuje Špiner, ktorý v Bystrici pôsobí už 8 rokov.

Vízie klubu sú jasné. ,,Každodenná tvrdá drina v telocvični a výchova talentov, z ktorých sa v budúcnosti môžu stať nové hráčky seniorskej reprezentácie,” reaguje bývalý hráč mládeže Prievidze. Reprezentantiek, ktorých basketbalová kariéra je spätá s Banskou Bystricou, je v súčasnosti viacero – Miroslava Mištinová, Nikola Dudášová, Alica Moravčíková, Radka Stašová či Lucia Kelčíková. Zastúpenie má bystrický basketbal aj v mládežníckych výberoch. Na posledných majstrovstvách Európy do 18 rokov reprezentovali Slovensko Lucia Žilinská, Zuzana Vargová, Petra Oborilová a z partnerského Zvolena aj Erika Holíková.

BK ŠKP 08 Banská Bystrica (Foto: Ivan Golembiovský)

Špiner sa samozrejme teší z každého reprezentačného úspechu hráčok Bystrice, ale na klubovej úrovni mu robí radosť niečo iné. ,,Najväčším úspechom je pre mňa etablovanie mladých hráčok v extraligovom tíme. Dievčatá napredujú každým týždňom a postupne sa stávajú oporami tímu,” chváli svoje zverenkyne asistent extraligového cel­ku.

Nie každý ale modelu fungovania extraligovej Banskej Bystrice rozumie. ,,Často dostávame otázku, že prečo to vlastne hráme, keď reálne nemáme šancu. Vraj od Ružomberka a Piešťan dostaneme aj tak kefu, tak načo vlastne hráme extraligu?” usmieva sa Špiner, pretože odpoveď na podobné otázky majú v klube jasnú. ,,Odpoveď je pre niekoho nepochopiteľná, ale zároveň veľmi jednoduchá. Robíme a hráme to pre rozvoj hráčok. Aby mali možnosť konfrontovať sa s najlepšími hráčkami pôsobiacimi na Slovensku. Takto vyrástla v oporu reprezentácie a majstrovského Ružomberku napríklad aj Mima Mištinová. Do seniorského basketbalu a do extraligy vstúpila v Banskej Bystrici. V poslednej sezóne u nás bola nosnou hráčkou a bola na nej zodpovednosť v kľúčových momentoch zápasov. Naše dievčatá hrajú vo veku 15, 16, či 17 rokov slušnú porciu minút proti slovenským eurocupovým tímom a to je pre nás, ale hlavne pre ne podstatné,” dodáva Špiner.

Milan Špiner, asistent trénera BK ŠKP 08 Banská Bystrica (Foto: Ivan Golembiovský)

Podľa neho je práve extraliga miestom, kde vyrastajú budúce reprezentantky. ,,V podmienkach nášho štátu a našej spoločnosti, je to ešte špecifickejšie. Máme tu momentálne dva kluby, ktoré majú rozpočty na to, aby umožňovali hráčkam konfrontovať sa na klubovej úrovni s basketbalovou Európou. Ostatné sme takou medzistanicou medzi mládežníckym basketbalom a seniorským basketbalom. Je obrovská škoda, že v tomto ročníku extraligy nie je viac tímov nášho rangu, pretože práve to je rana pre celý slovenský basketbal do budúcnosti,” zamyslel sa vášnivý mládežnícky tréner.

Problémy celého športu na Slovensku zhrnul veľmi stručne. ,,Financie, infraštruktúra a s tým spojený záujem štátu o sféru športu. Ale hlavne že máme vlaky a obedy zadarmo,” dodal uštipačne.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.