Najlepší v NBA je aj pre neutíchajúcu bojovnosť, stíha sa mstiť za staré traumy

Publikované: 15.12.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Giannis Antetokounmpo (Foto: TASR/AP)

Basketbalisti Milwaukee pokračujú vo skvelej forme. V NBA vyhrali už osemnásť zápasov za sebou. Nikto nepochybuje, kto má na tom najväčšiu zásluhu.

Giannis Antetokounmpo smeruje od úvodu ročníka za obhajobou ceny pre najužitočnejšieho hráča NBA. Grécky fenomén dáva v priemere 31 bodov, doskočí 13 lôpt, pripíše si 5,3 asistencií. K tomu zlepšuje trojbodovú streľbu, ktorú má už na úrovni 32,5 %.

Univerzálny krídelník nedávno oslávil 25. narodeniny. Jeho snaha je jasná. Všetkým chce predviesť, že už dokáže tím potiahnuť aj v play-off a priniesť do Milwaukee titul šampiónov. Európska superhviezda je ohromne súťaživá. Ak sa jej niekto dostane do cesty, chce ho pokoriť až potupiť. Podobne tomu bolo v piatkovom zápase proti Memphisu.

Špeciálne zaznačený duel

Tento duel si Antetokounmpo špeciálne zaznačil do kalendára. Dôvod bol jasný. Na septembrovom svetovom šampionáte v Číne sa Grékom nedarilo. Základ neúspechu, keď nedokázali postúpiť ani do štvrťfinále turnaja, prišiel v stretnutí s Brazíliou. Juhoamerický tím zastavil lídra „Hellas“ a tí prehrali 76:79. Kľúčovú úlohu zohral Bruno Caboclo, ktorý výborne bránil Giannisa a zblokoval aj jeho šancu na vyrovnanie.

Greek Freak si dobre zapamätal, komu sa potrebuje pomstiť a vyšlo mu to pri vzájomnom súboji v NBA. Caboclo oblieka v profilige dres Memphisu. „Po prehranom septembrovom zápase mi spoluhráč Georgios Papagiannis povedal, že Caboclo hráva za Grizzlies, tak som mu hneď odvetil, nech sa pozrie na náš najbližší zápas v NBA,“ povedal zámorským médiám Antetokounmpo.

Tri štvrtiny sa hviezde Bucks nedarilo, hrala málo a mala problémy s faulami. Memphis to využil a vybudoval si desaťbodový náskok. Do zápasu sa vtedy vrátil úradujúci MVP a všetko otočil vo svoj prospech. „Takto majú hrať lídri, keď sa nedarí, majú prísť s riešením,“ vravel Grék.

Nezabudol aj na Cabocla. Za stavu 98:97 vo štvrtej štvrtine cez neho zasmečoval a mohutne zakričal: „Do tvojej vyj..anej hlavy.“ Za svoje správanie dostal technickú chybu, ale presne vedel, čo robí. V ďalších šiestich minútach prestrieľali 19:7 a položili základ víťazstva. Giannis dal dve trojky, pridal tri šestky a dal kôš s faulom. Zápas zakončil s 37 bodmi a 11 doskokmi. Bucks vyhrali 118:106.

Celé srdce do boja

„Giannisovi je jedno, či má päť faulov v prvom polčase. V rozhodujúcich chvíľach pôjde naplno a spraví všetko preto, aby tím vyhral. Je to jeho cesta, prečo je taký skvelý,“ povedal krídelník Wesley Matthews.

Po stretnutí Antetokoumpo hneď vyhľadal na sociálnej sieti spoluhráča Papagiannisa a pripomenul mu zápas proti Brazílii. „Vždy, keď Cabocla vidím, tak sa mi vyjaví zápas s Brazíliou. Ak ste bojovník, tak musíte dať do podobných vecí celé srdce,“ dodal ťahúň Milwaukee, ktorého mrzela technická chyba.

„Bola zaslúžená, ale stojí ma to dvetisíc dolárov. Musím si dávať pozor, máme dieťa na ceste a za každú technickú je takáto pokuta. Veď to sú štyri mesiace plienok,“ pobavil na záver zámorských novinárov Antetokounmpo.