Z víkendu vzbudzujúceho obavy vyťažila výkon sezóny

Publikované: 10.12.2019 Autor: Jozef Cyprián Foto: Pavel Netolička

Dinamo Novosibirsk (RUS) vs. YOUNG ANGELS Košice, Petra Bartánusová (20) (Foto: Pavel Netolička)

Uplynulý víkend bol v podaní košických basketbalistiek rušný a pestrý. V priebehu troch dní odohrali tri stretnutia vo dvoch odlišných súťažiach, pričom domov sa mohli vrátiť s pocitom dobre odvedenej práce.

„Priznám sa, že pred tým víkendom som mala obavy z jeho intenzity. Po tom mojom dlhodobom zranení je predsa len takáto záťaž rizikom,“ obhliadla sa za poslednými dňami hráčka Young Angels Petra Bartánusová, ktorá má za sebou hneď niekoľko operácií kolena. „Povedala som si však – doposiaľ to koleno držalo a tak ma snáď podrží aj ďalej. Na samotné zápasy som sa však veľmi tešila a napokon to bolo fajn.“

Dinamo Novosibirsk (RUS) vs. YOUNG ANGELS Košice, Petra Bartánusová (20) (Foto: Pavel Netolička)

Vo svojom úvodnom stretnutí v rámci druhého turnaja Európskej basketbalovej ligy (EWBL) podľahli Slovenky Rostovu na Done 76:101.

„Preverili nás výškovou prevahou i agresivitou. Ruský basketbal je predsa len inde ako ten náš a musím priznať, že hrali veľmi pekný basket. Hlavne v prvom polčase sme mali čo robiť. Potom sme si povedali, že nás takto nemôžu školiť a hoci sme prehrali, na ihrisku sme napokon odovzdali to, čo sme odovzdať mali,“ poznamenala Bartánusová.

Záverečnú štvrtinu proti Rostovu vyhrali “anjelky“ 21:19 a to ich nakoplo ideálnym spôsobom do ďalšieho súboja proti ruskému súperovi. Proti Novosibirsku to už bola úplne iná pesnička a na konto mladého tímu Zuzany Žirkovej pribudol cenný triumf 86:71. V prípade Bartánusovej sa pritom dá hovoriť o výkone sezóne, veď proti Dynamu zaznamenala 19 bodov, 5 doskokov a 3 asistencie.

Dinamo Novosibirsk (RUS) vs. YOUNG ANGELS Košice, Petra Bartánusová (20) (Foto: Pavel Netolička)

Od začiatku sezóny som sa trochu trápila a musím povedať, že mi tento výkon dosť pomohol,“ priznala rozohrávačka Young Angels. „Neviem či nás Novosibirsk podcenil, ale z našej strany to bolo veľmi dobré. Dodalo nám to sebavedomie pred ďalším turnajom.

Po dvoch turnajoch EWBL tak majú Košičanky bilanciu 2–3 a v tabuľke B-skupiny sa delia o štvrtú priečku s českou Ostravou a litovským Kibirkstisom. Pred posledným januárovým „stageom“ tak stále živia šancu na postup. „Určite do toho dáme všetko a o ten postup ešte zabojujeme,“ prisľúbila bývalá kapitánka reprezentácie Slovenska.

Dinamo Novosibirsk (RUS) vs. YOUNG ANGELS Košice, Petra Bartánusová (20) (Foto: Pavel Netolička)

Ešte pred vyvrcholením pôsobenia v základnej fáze EWBL však čaká Košičanky rušný domáci program. Do Vianoc ich čakajú ešte tri extraligové stretnutia. Prvé z nich odohrajú už v stredu proti majstrovskému Ružomberku.

Pre mňa je po takmer dvojročnom výpadku sviatkom každý zápas. Či je to Banská Bystrica, Šamorín, alebo Ružomberok. V každom stretnutí máte čím pomôcť svojmu družstvu a každý zápas vás posúva ďalej,“ upozornila Bartánusová. Keďže však pod Čebraťom v minulosti pôsobila a „ruža“ je momentálne najlepším tímom slovenského ženského basketbalu, špeciálnosť tohto duelu poprie iba ťažko. Otázkou však je, či je súčasný Ružomberok na domácej úrovni poraziteľným súperom. Bilancia 10–0 hovorí jasnou rečou.

Každý súper je zdolateľný, ale bude to veľmi ťažké. Vraj sa posilnili o ďalšiu Američanku a majú teda veľkú silu. Všetko je však možné a v športe obzvlášť,“ pousmiala sa Petra Bartánusová.

Dinamo Novosibirsk (RUS) vs. YOUNG ANGELS Košice, Petra Bartánusová (20) (Foto: Pavel Netolička)

Po Ružomberku čakajú „anjelky“ ešte ďalšie dve stretnutia v Šamoríne a doma proti Piešťanským Čajkám. A potom už prídu najkrajšie sviatky roka. Zísť sa však v kompletnom zložení je vo veľkej športovej rodine Bartánusovcov problém.

Na Vianoce sa všetci tešíme, no takú tú pravú rodinnú atmosféru, počas ktorej by bola rodina pohromade celá, sme nemali už asi tri roky. Brat má totiž počas sviatkov stále tréningy a zápasy a nemá preto šancu prísť domov,“ povzdychla si sestra útočníka Banskej Bystrice Mareka Bartánusa. Hokejisti totiž na rozdiel od basketbalistiek zažijú poriadne intenzívne sviatky a zápasy ich čakajú 22., 26., 28. i 30. decembra.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.