Palubovku zaplavili hračky a potom Jovanovič zničil súpera trojkovou streľbou

Publikované: 05.12.2019 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: Ladislav Szibilla

BC Prievidza vs. BK Slávia Žilina, Zlatko Jovanovič (55) (Foto: Ladislav Szibilla)

Televízny zápas ovládli prievidzskí hráči. V domácej hale zvíťazili nad Žilinou o 15 bodov. Publikum strhol parádnym výkonom skúsený bosniansky rozohrávač Zlatko Jovanovič.

V štrnástej sekunde strelil tridsaťpäťročný Jovanovič prvý kôš domácich a svoju prvú trojku v zápase. Po tomto momente zahádzali fanúšikovia palubovku stovkami plyšových hračiek. Jubilejný desiaty ročník akcie Lietajúce plyšáky má dobročinný význam.

Akciu, ktorá prišla z hokejovej NHL, organizuje náš klub už desiaty rok. Hračky dostanú deti zo sociálne slabších rodín. Zároveň prebieha zbierka nadácie Úsmev ako dar. Minulý rok sa nám podarilo pozbierať viac ako tritisíc hračiek. Každý rok máme výbornú spätnú väzbu. Kým sa ľudia do toho zapájajú a deti sa z toho tešia, budeme v tom pokračovať naďalej,“ vysvetlil pre RTVS tradíciu klubu generálny manažér BC Prievidza Marko Batina.

BC Prievidza vs. BK Slávia Žilina, Lietajúce plyšáky (Foto: Ladislav Szibilla)

Jovanovič: Niektorí ma nepoznajú, mám dlhoročné skúsenosti

Domáci hráči potom potešili malých i veľkých divákov svojou hrou na ihrisku. Veľmi rýchlo si vypracovali dvojciferný náskok. Za šesť minút prvej štvrtiny strelili súperovi 25 bodov.

Mužom zápasu bol srbský rozohrávač Zlatko Jovanovič. V úvodnej desaťminútovke ohromil skvelou paľbou spoza perimetra. V úvodnej časti premenil prvých päť svojich trojkových pokusov (v prvej štvrtine mal bilanciu 5 zo 6). Celkovo strelil v zápase 8 zo 14 trojkových striel.

Niektorí ľudia na Slovensku ma možno nepoznajú, ale mám veľké skúsenosti a basketbal hrám dlhé roky. Niekedy mám zápasy, v ktorých skórujem takmer zo všetkého. Proti Žiline sa mi darilo, v ďalších stretnutiach sa blysne zase niekto iný. Pre mňa je podstatné, že sme to zvládli,“ povedal skromne.

„To, čo dnes dával bolo neskutočné. V prvej štvrtine nás zakopal a ťažko sa nám vracalo do zápasu. Určite sme urobili veľa chýb, či už pri tých pick & rolloch alebo sme mali na neho vyvíjať väčší tlak, čo sme nespravili,“ ocenil Jovanovičov strelecký výkon Jakub Merešš.

Udobriť si fanúšikov po prehre v derby

Bývalý reprezentant Bosny a Hercegoviny mal fantastické čísla v trojkovej streľbe i v minulej sezóne. Pôsobil v rodnej krajine v klube OKK Sloboda Tuzla a dosiahol 42% úspešnosť za tri body.

Trojkovú streľbu špeciálne netrénujem ale samozrejme, je to určite aj o nejakom tréningu. Odhodlám sa na strely a ide to. Najdôležitejšie je, aby ste si dôverovali. Predtým sme mal viacero zranení a chorôb. Prehrali sme doma derby s Handlovou a chceli sme si udobriť fanúšikov. Ukázali sme charakter a veľká pochvala patrí mojim spoluhráčom,“ doplnil Jovanovič.

V Rumunsku strelil aj 40 bodov

Do Prievidze prišiel koncom októbra. Odohral zatiaľ osem zápasov a 28-bodový výkon proti Žiline je jeho bodovým maximom na Slovensku. Osobný rekord to však pre neho zďaleka nie je.

Nebol to môj najlepší zápas v kariére. Pamätám si, že počas pôsobenia v Rumunsku som mal lepšie zápasy a strelil som aj 40 bodov. To ale nie je pre mňa dôležité. Ako tím sme odohrali proti Žiline výborný zápas,“ doplnil len 181 centimetrov vysoký Bosniak.

Pre mňa ako nového hráča v slovenskej lige a v Prievidzi to nebolo zo začiatku jednoduché. Súťaž je veľmi otvorená. Prehráte dva zápasy a ste na ôsmom mieste, vyhráte dva zápasy a môžete byť na druhej priečke. Klub je výborný, rovnako aj tréningy. Máme skvelých hráčov, zakaždým bojujeme a cítim tu rodinné prostredie. V apríli alebo máji sa ukáže, ako sme na tom,“ pokračoval.

BC Prievidza vs. BK Slávia Žilina, Jakub Merešš (10) (Foto: Ladislav Szibilla)

Po super štarte do sezóny menšia kríza Žiliny

Žilina prehrávala po polčase o 13 bodov a dovtedy nemala na konte žiadny útočný doskok. V konečnom účtovaní ich mala na konte len 6.

V zápase sa priblížila súperovi najviac na 5-bodové manko, no v dôležitých okamihoch domáci zabrali a Slávii chýbala energia na veľký obrat.

Chýbala nám energia. Navyše sme nemali k dispozícii dvoch pivotov a zaskakovali sme tam ja s DeAndre Dicksonom. Nemôžeme si dovoliť nechať kvalitnému tímu toľko otvorených striel. Po prvej štvrtine sme hrali s veľkým mankom. Musíme si dávať pozor na začiatky zápasov. Neboli sme agresívni, musíme hrať na súperových ihriskách lepšie. Musíme vyvíjať väčší tlak na loptu a na útočný doskok, ak chceme byť úspešní,“ povedal dvadsaťtriročný Merešš.

Odohral 36 minút a 18 sekúnd a po spoluhráčovi a s 20 bodmi najlepšom žilinskom strelcovi Dejanovi Jeftičovi (čas na palubovke 36:48), bol druhým najvyťaženejším hráčom zápasu. Žilina má aktuálne zlú formu, prehrala v piatom vystúpení po sebe.

Začiatok sezóny sme mali super. Hrali sme veľa zápasov doma. Teraz prišla menšia kríza. Bojujeme so zraneniami a urobili sme v zápasoch veľa chýb. Niektoré nás stáli vylúčenia či už Olivera Tota alebo nového hráča Tonyho Woodsa. Dáme sa dokopy a bude to lepšie,“ zakončil žilinský krídelník.

24 Washington Wizards 15/30 33,33%
25 Minnesota Timberwolves 15/31 32,61%