Veľký bystrický obrat v závere sa zrodil z rastúceho sebavedomia, Žilinská: Posunie nás to vpred

Publikované: 01.12.2019 Autor: Karolína Vrabcová Foto: Ivan Golembiovský

BK ŠKP 08 Banská Bystrica vs. Piešťanské Čajky, Lucia Žilinská (17) (Foto: Ivan Golembiovský)

Hovoria si bystrické pumy a v hlavnom meste v sobotu naplnili túto prezývku do bodky. Hráčky Banskej Bystrice vstupovali do záverečnej štvrtiny proti domácemu Dubčeku Bratislava so stratou 13 bodov. Po záverečnom klaksóne však na informačnej tabuli svietilo tesné skóre 60:59 v ich prospech.

V súboji dvoch posledných družstiev tabuľky sa neočakávali veľké basketbalové hody a tri štvrtiny zápasu tomu aj zodpovedali. Potom však nastúpilo na palubovku akoby iné družstvo Banskej Bystrice a začali sa diať veci. Náskok domácich hráčok sa s každou pribúdajúcou minútou stenčoval a stupňujúca dráma vyvrcholila v záverečných minútach.

Ešte tri minúty pred poslednou sirénou viedli domáce o 7 bodov, ale pumy svojho súpera hnali čoraz viac do kúta. Rozhodujúce chvíľky prišli v záverečnej minúte. Keď Lucia Striešová 31 sekúnd pred koncom premenila trojku, hráčky Dubčeka boli zlomené. Víťazstvo hostiek napokon zariadila dvoma úspešnými trestnými hodmi Laura van Dalenová.

BK ŠKP 08 Banská Bystrica vs. Piešťanské Čajky, Lucia Žilinská (17) (Foto: Ivan Golembiovský)

Žilinská: Uspokojili sme sa a mysleli si, že sa zápas vyhrá sám

„Vedeli sme, že to nebude ľahké, nakoľko je Dubček veľmi kvalitný súper,“ povedala nám v hodnotení stretnutia Bystričanka Lucia Žilinská. „V prvej štvrtine sme podali veľmi dobrý tímový výkon v obrane i útoku. Zvyšok zápasu sme boli nekoncentrované, čo súper dobre využil a odskočil nám na rozdiel niekoľkých bodov. Ku koncu poslednej štvrtiny sme chytili druhý dych a rozhodli sa bojovnosťou otočiť stretnutie. Minútu pred koncom sme ešte prehrávali o štyri body, ale my sme sa nevzdali. Trafili sme za tri body, získali loptu a dvomi premenenými šestkami sme vyhrávali o jeden bod. Potom sme sa už len snažili udržať skóre a priviesť zápas do víťazného konca."

Z čoho pramenila nekoncentrovanosť v dvoch desaťminútovkách? „Uspokojili sme sa s výkonom v prvej štvrtine a mysleli si, že sa zápas vyhrá sám,“ pokračovala ďalej talentovaná basketbalistka.

Tréner im prehovoril do duše

Po prvej polovici zápasu by na víťazstvo Banskej Bystrice vsadil len málokto a hostkám nevyšiel ani vstup do tretej štvrtiny. Čo si povedali po polčase v kabíne? „Rozprávali sme sa o chybách, ktoré sme robili v obrane a útoku a o tom ako ich napraviť. Vedeli sme, že ak to pôjde takto ďalej, nemáme šancu vyhrať. Tréner nám vstúpil do svedomia a my sme do druhého polčasu vstúpili už viac koncentrované.“

Heroická štvrtá štvrtina priniesla to najsladšie ovocie v podobe cenného víťazstva. „V tejto časti hry sme si začali viac veriť a dali sme do toho všetku energiu, ktorú sme v sebe mali. Po niekoľkých dobrých útokoch z našej strany a ubránení súpera sa nám zvýšilo sebavedomie, čo nám dosť pomohlo, aby sme sa vrátili do zápasu,“ pokračovala v rozprávaní ešte len 17-ročná Žilinská, ktorá bola s 20 bodmi druhou najproduktívnejšou hráčkou Bystrice za 23-bodovou menovkyňou Luciou Striešovou.

Lucia Žilinská (17), BK ŠKP 08 Banská Bystrica (Foto: Ivan Golembiovský)

Takéto víťazstvá ich posúvajú vpred

Basketbal často ponúka divákom nádherné športové predstavenie do posledných sekúnd. Výhody z podobných zápasov, aké sme mohli sledovať včera v Bratislave, však ťažia najviac samotné aktérky na víťaznej strane. „Myslím si, že tento triumf posunie každú jednu z nás smerom dopredu. Cenná skúsenosť a to, že treba bojovať do poslednej sekundy si zapamätá každá z nás a bude veriť, že všetko sa dá, keď sa chce,“ verí Žilinská.

Bystričanky sa posúvajú v tabuľke smerom nahor. Tento trend budú chcieť potvrdiť aj budúcu sobotu, keď ich čaká duel v Šamoríne. „Na to aký sme mladý tím, si myslím, že naše postavenie v tabuľke je dobré. Každý zápas sa snažíme nadobudnúť nové skúsenosti od skúsenejších hráčok, ktoré by nám mohli v budúcnosti pomôcť. Zápas proti Šamorínu sa budeme snažiť odohrať čo najlepšie, aby sme sa mohli tešiť z ďalšieho víťazstva v sezóne,“, dodala hráčka, ktorú spoznáte podľa čísla 17 na chrbte.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SVI SVI live
03.07.2020
TRN TRN
LEV LEV live
03.07.2020
SNV SNV
KBK KBK live
03.07.2020
BNB BNB
INT INT live
03.07.2020
DKE DKE

ScoreBoard ...

YAKE YAKE 06.07.2020 PNC PNC
SBK SBK 06.07.2020 BAMP BAMP
MBK MBK 06.07.2020 BAC BAC
TT TT 06.07.2020 YAKE YAKE

ScoreBoard ...

SBK SBK live
03.07.2020
CBK CBK
STT STT live
03.07.2020
LUC LUC
MBK MBK live
03.07.2020
BKM BKM
YAKE YAKE live
03.07.2020
STL STL