Pospíšil: Náš basketbal padol na úplné dno, sme odkázaní na spoluprácu

Publikované: 02.12.2019 Autor: Marta Brliťová

Tréner Martin Pospíšil, Piešťanské Čajky (Foto: Laco Duračka)

Slovenská basketbalová asociácia zavádza nový model práce s mládežou. V ženskej zložke povedie prípravné kempy kategórií U13, U14 a U15 skúsený tréner Martin Pospíšil.

SBA sa chce pod vedením prezidenta Miloša Drgoňa výraznejšie zamerať na mládežnícke kategórie. Dievčatá do 13 rokov čakajú počas sezóny tri kempy, vždy pre 24 hráčok. Kategória do 14 rokov bude mať ročne taktiež tri kempy a k nim aj dva turnaje. Poslednú kategóriu, do 15 rokov, čakajú rovnako tri prípravné kempy a dva turnaje. Toto družstvo bude navyše reprezentovať Slovensko na EYOF 2021 v Banskej Bystrici.

Tento model by sa podľa prezidenta SBA Miloša Drgoňa mal opakovať každý rok. Prvé kempy pre všetky tri kategórie sa uskutočnia v priebehu decembra. ,,Ako prvé absolvujú celý systém prípravy ročníky 2007 a mladšie. Vychádza to tak, že kým bude tento ročník v kategórii U16 a dievčatá pôjdu spolu na prvé majstrovstvá Európy v roku 2023, budú mať za sebou približne 20 spoločných prípravných blokov. Obdobný model prípravy budeme aplikovať aj u chlapcov. O podrobnostiach bude informovať už onedlho koordinátor mužskej zložky pán Ondruš,“ uviedol Drgoň.

Tréner Martin Pospíšil a asistentka trénera Andrea Kuklová, KP Brno (CZE) (Foto: David Titz)

Hlavným trénerom týchto kempov je Martin Pospíšil, bývalý tréner mládežníckych reprezentácií všetkých kategórií. ,,Ohľadom možnej spolupráce ma oslovil Miloš Drgoň, s ktorým sme spolupracovali v Piešťanoch. Vzhľadom na to, že som vždy vnímal otázku mládeže ako kľúčovú, rozhodol som sa svojou troškou pomôcť tam, kde si myslím, že je to mimoriadne potrebné,” začal 38-ročný tréner, ktorý sa bude tomuto projektu venovať na čiastočný úväzok.

Zo strany SBA aj trénera Pospíšila ide o dlhodobejší projekt. ,,Pri kategóriách U13, U14 a U15 by krátkodobá spolupráca nemala hlbší význam,” upozorňuje bývalý tréner mládeže BK Petržalky, ženského aj mužského seniorského celku Nitry, Piešťanských Čajok, mládeže USK Praha a žien v KP Brno.

Rozdiel medzi pôsobením pri seniorských kategóriách a mládeži je podľa Pospíšila obrovský. ,,Rozdiel je úplne vo všetkom. V seniorskom basketbale je kľúčová taktika, kým pri mládeži ide predovšetkým o zameranie sa na technické detaily. To však veľmi zjednodušujem. V mládeži sú výsledky sekundárne a nedá sa ich vnímať cez tituly a umiestnenia. Najväčší úspech je podľa mňa vychovať kvalitného človeka a hráča, čo je zložitý proces.”

Piešťanské Čajky, tréner Pospíšil a tím (Foto: Laco Ďuračka)

Pospíšil sa chce v kempoch zamerať najmä na techniku. ,,Budeme pracovať na herných činnostiach jednotlivca, rozobratých do detailov, individuálnej taktike a prístupe, ktorý súvisí so zanietením. Bez zanietenia sa neposunieme. Dôležité bude taktiež nastaviť správnu metodiku a to do detailov. Chcem, aby každá hráčka pochopila, že najpodstatnejšia vec je chcieť sa učiť.”

Komunikácia Pospíšila s klubovými trénermi, nielen vybraných hráčok, bude mimoriadne dôležitá. ,,Osobne si myslím, že je to o vzájomnej spolupráci. Za posledné obdobie bolo veľa sporov a nezhôd. Náš basketbal padol na úplné dno. To je realita, či to chceme počuť alebo nie. Ak máme v našich neľahkých podmienkach niečo zmeniť, sme odkázaní na spoluprácu. Verím, že sa čo najviac trénerov spojí pre zlepšenie situácie v mládeži. V minulosti sme to viackrát dokázali a z malej základne sme vyprodukovali skvelých hráčov a hráčky. Spolupráca je základ a náš basketbal ju potrebuje na každej úrovni,” zdôrazňuje Pospíšil.

BK AŠK Slávia Trnava U15 (Foto: bkslaviatrnava.sk)

,,Zdá sa mi, že sme často spokojní s výhrou v kategórii U12, ale že hráči a hráčky nevedia základné herné činnosti, je až sekundárne. Ak sa chceme niekam pohnúť, toto sa musí zmeniť. Možno sa teraz nejaký zápas prehrá, ale ak hráči pracujú naplno a so zanietením, vyhrávať sa skôr či neskôr začne. Najväčšia výhra je podľa mňa zanietený hráč, ktorý sa chce učiť a miluje basketbal. Nevnímam to ako potlačenie víťaznej mentality, ale ako krok k nej,” uzatvára niekdajší asistent Natálie Hejkovej a Maroša Kováčika pri reprezentácii žien.

Spolupracovať na projekte, ktorý sa uskutoční vďaka finančnej podpore SPP, bude s kondičnými trénermi Marekom Mikletičom a Tomášom Bulíkom. Ambasádorkou troch decembrových kempov je reprezentačná krídelníčka Terézia Páleníková, ktorá sa po zdravotných problémoch pomaly vracia k basketbalovým tréningom.

Aj ona vyrastala na podobných kempoch, odkiaľ sa cez mládežnícke reprezentácie prepracovala až do reprezentácie žien a na európsky šampionát. ,,Pamätám si svoj prvý takýto zraz, kde nás mohlo byť aj 60 dievčat z celého Slovenska v jednej kategórii. Zhodou okolností, práve tam začali niektoré moje priateľstvá, ktoré trvajú dodnes. S niektorými dievčatami hráme spolu aj teraz medzi ženami. Som veľmi rada, že sa na tomto projekte môžem podieľať a byť prínosom pre mladé talentované hráčky,” teší sa na decembrové kempy 24-ročná Páleníková.

Terézia Páleníková (33), 1KS Šleza Vroclav (POL) (Foto: Archív (tp))

Budúcim reprezentantkám chce bývalá hráčka BK Petržalka, Piešťanských Čajok a poľskej Slezy Wroclaw pomôcť najmä s technikou. ,,Budem sa dievčatám individuálne venovať a veľa s nimi komunikovať. Verím, že moje skúsenosti im dokážem odovzdať v takej podobe, ako to budú potrebovať. V tomto veku je najdôležitejšia chuť trénovať a basketbalovo rásť. Neuspokojiť sa s niečím priemerným a mať radosť z hry,” doplnila Páleníková, ktorá svoje prvé majstrovstvá Európy do 16 rokov zažila už ako 14-ročná.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.