Striedačka Petra Tordu: Trápi ma, že mladí tréneri robia chyby, ktorými som trpel ja

Publikované: 29.11.2019 Autor: Peter Torda Foto: fb pbbasket

IMC Slovakia U19 Považská Bystrica vs. Inter U19 Bratislava (Foto: fb pbbasket)

Keď sa ktokoľvek pustí na tenký ľad v podobe vyjadrovania svojich myšlienok a názorov musí počítať s tým, že bude dostávať pozitívne, ale aj negatívne odozvy. Nedávno som mal veľmi zaujímavý rozhovor s kolegyňou trénerkou na rôzne témy týkajúce sa slovenského basketbalu. Začalo to netradične, kritikou na jeden z mojich článkov, ktorý sa jej dotkol.

Snažil som sa obhájiť svoj názor, čo som tým myslel, ona sa mi snažila vysvetliť jej názor na to, čo som napísal. V konečnom dôsledku to bol minimálne pre mňa podnetný rozhovor, z ktorého som si zobral niektoré jej podnety, ktoré budem ďalej v článku rozvíjať.

V podstate sa celý rozhovor točil okolo systému práce trénerov a s tým spojenou výchovou hráčov.

Aký je teda náš systém? Povedzme si na rovinu, nie je žiadny. V poslednej dobe sa o tejto téme snažím rozprávať s kolegami trénermi v mojom veku, ktorí si už prešli všetkými úrovňami od mládeže po dospelých. Cieľom by malo byť znovuobnovenie združenie trénerov, ako strešného orgánu zameraného a spoluzodpovedného za vzdelávanie a s tým aj spojenej funkcie metodika zodpovedného za aplikáciu v praxi.

Ihneď po skončení hráčskej kariéry, keď som začínal ako tréner, som sa snažil praktizovať veci, ktoré so mnou ako hráčom robili všetci moji tréneri. Nehľadel som na to, čo je správne a dôležité, nebral som ohľad na schopnosti hráčov, na ich mentálnu stránku a podobne. Myslel som si, že to čo robím, je najlepšie. Podobne fungoval viac-menej každý, kto skončil rovnako ako ja a chcel zostať pri basketbale. Vtedy som nemyslel na systematickú prácu, metodiku učenia herných a individuálnych činností. Skrátka, bolo mi jedno či nejaký systém práce je alebo nie je a či niekto na to dohliada. Dlho som sa učil systémom pokus omyl. Myslel som si, že toto je najlepšia cesta ako si vytvoriť svoj vlastný model fungovania. Domnieval som sa, že je to lepšia cesta ako mať pri sebe staršieho trénera, ktorý by mi do toho rozprával. Teraz viem, ako veľmi som sa mýlil.

Zmena prišla, keď sa o niektorých našich hráčov začali zaujímať európske kluby (Benetton Treviso, Virtus Bologna, Partizan Belehrad, Palacanestro Varese) a ja som absolvoval skúšky spolu s nimi. Až tam som zistil, aký veľký význam má systém práce či už v kluboch, alebo vo federácii samotnej. Aká dôležitá je systematická práca, kontrola a s tým spojené výstupy smerom ku hráčom a trénerom. Teraz už viem a bez obáv to priznám, že keby som mal možnosť mať toho „starého“ trénera, bol by som za to nesmierne vďačný. Myslím, že aj trénersky niekde inde. Viem, že hráči ktorí prešli naším klubom, v ktorom som bol zodpovedný za tréningový proces, by boli viac edukovaní a pravdepodobne aj viac pripravení na vrcholový basketbal ako v dobe, keď klub opúšťali.

Z rozhovoru s kolegyňou trénerkou bolo jasné, že problémom je neexistujúce metodické vedenie pre všetkých trénerov a tým pádom aj napredovanie našich hráčov. Rozprávala mi o basketbalových amatérskych fanatikoch, ktorí trénujú na východe (moja poznámka, že nielen na východe), obetujú voľný čas, snažia sa ako sa len dá. Problémom je, že niekedy sú limitovaní skúsenosťami, či už hráčskymi, čo má dopad na to ako vedú hráčov. Nechcem povedať, že to robia zle, robia to najlepšie ako vedia a treba na rovinu povedať, že aj oni by si zaslúžili, aby im niekto venoval pozornosť prostredníctvom návštevy, metodickej rady, systému práce a podobne.

Nemusíme chodiť ďaleko. Výborne nastavený systém majú v Českej republike, možno by stačilo na začiatok prevziať časť ich fungovania. Naposledy absolvovala vybraná skupina trénerov trip po amerických univerzitách, kde sledovali tréningy, zápasy a v neposlednom rade hovorili s trénermi o fungovaní družstva. Predpokladám, že väčšina myšlienok bude aplikovaná v ich basketbalových centrách. Treba podotknúť, že možno aj kvôli tomuto fungujúcemu systému a naopak nášmu nefungujúcemu odišlo v posledných rokoch mnoho mladých trénerov práve do Českej republiky.

Som basketbalový fanatik, aj v rámci rodinných návštev či výletov idem na basketbalový zápas. V neposlednom rade sa pomerne často stretávam v rámci súťažných zápasov s mladšími kolegami, ktorí „robia“ rovnaké chyby ako ja v ich veku. Nepozerá sa mi na to dobre. Zónové obrany od začiatku do konca zápasu, skrývanie sa za akcie, ktoré vidíme v zápasoch Euroligy, nezvládnuté základné činnosti jednotlivca a podobne. Bol by som veľmi šťastný, keby sa nám trénerom, ktorí sme v zrelom, produktívnom veku a už máme skúsenosti podarilo spoločne s SBA nastaviť systém, ktorý by tu ostal a darilo by sa nám ho rozvíjať tak, aby sme si vytvorili vlastný systém práce. Ten by definoval slovenských hráčov a aj trénerov. Všetkým by nám pomohol vychovávať hráčov pre vrcholový basketbal.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.