Januaryová je najlepšou hráčkou extraligy. Chce titul a preraziť v WNBA

Publikované: 28.11.2019 Autor: Marta Brliťová Foto: Laco Ďuračka

Jessica January (14), Piešťanské Čajky (Foto: Laco Duračka)

Jessica Januaryová je líderkou Piešťanských Čajok aj individuálnych štatistík extraligy žien. Túži preraziť v zámorskej WNBA a vyhrať slovenský titul.

Rodáčka z Richfieldu v Minnesote hrá svoju tretiu sezónu ako profesionálka. Po skúsenostiach v Rumunsku a Fínsku sa rozhodla pre angažmán na Slovensku. „Nevedela som veľmi, čo od tejto sezóny očakávať. Som ale veľmi rada, že môžem hrať v troch súťažiach. Je to veľká výzva. Hráme veľa zápasov proti tímom z rôznych krajín s rozličnými štýlmi. To je skvelé a posúva nás to ako tím,“ pochvaľuje si kombináciu troch súťaží 24-ročná Jessica. Piešťanské Čajky aj v tejto sezóne hrajú okrem extraligy aj medzinárodné súťaže EWBL a CEWL.

Na Slovensku je zatiaľ spokojná. „Páči sa mi tu. Piešťany sú pekné, pokojné mesto a všade to mám na skok. Navyše je kúsok Bratislava, kde je ešte viac možností na nákupy a zábavu,“ pochvaľuje si 170 centimetrov vysoká rozohrávačka.

Jessica January (14), Piešťanské Čajky (Foto: Laco Duračka)

Veľké herné rozdiely medzi krajinami, v ktorých doteraz hrala, nevidí. „Basketbalovo to je zatiaľ všade podobné. Hrá sa veľa clôn na hráčku s loptou a izolácie 1:1.“ Vyzerá to tak, že práve to Januaryovej vyhovuje. Po 8. kole extraligy je totiž prvá vo všetkých kľúčových individuálnych štatistikách.

Líderka Piešťan zaznamená priemerne 18,2 bodov, ku ktorým pridáva 9,8 doskoku a 5,2 asistencie na zápas. Pre bývalú líderku rumunského tímu Alba Iulia a fínskeho Hyvinkaan Ponteva to ale nie je kľúčové. „Ani som o tom nevedela, ale samozrejme je to veľká česť. Vždy chcem byť tou najlepšou hráčkou pre môj tím. To je najpodstatnejšie.

Jessica January (14), Piešťanské Čajky (Foto: Laco Duračka)

Čajky cez víkend čaká druhý turnaj Európskej basketbalovej ligy žien EWBL. Na domácej palubovke odohrajú dve stretnutia – s maďarským PINNK Pécs a bieloruským Horizontom Minsk. „Veľmi sa na turnaj teším. Celý týždeň sme na tréningoch pracovali na detailoch v obrane aj útoku a sme pripravené. Berieme na prakticky ako každý iný zápas, do ktorého vložíme maximum a pevne verím, že sa to na výsledkovej tabuli ukáže,“ teší sa na medzinárodnú konfrontáciu absolventka univerzity DePaul v Chicagu.

Ambiciózna Američanka sa svojim hlavným cieľom netají. Sníva o titule. Ako primárny cieľ družstva však označila niečo úplne iné. „V prvom rade sa chceme dať konečne zdravotne do poriadku a tak zostať aj po zvyšok sezóny. Kvôli početným zraneniam sme počas celej sezóny nemali šancu hrať spolu v kompletnom zložení. Mali sme smolu, že nás to takto zastihlo. Nepríjemná situácia otestovala mentálnu odolnosť a posilnila nás ako kolektív. Sústredíme sa predovšetkým na to, čo vieme ovplyvniť. V druhom rade, chceme vyhrať titul,“ vyhlásila piešťanská rozohrávačka, ktorá sama laborovala s podvrtnutým členkom.

Jessica January (14), De Paul Blue Demons (NCAA, USA) (Foto: USA Today)

Januaryová bola v roku 2017 draftovaná z 28. miesta družstvom Connecticut Sun, ktoré v poslednom ročníku WNBA získalo strieborné medaile. Do prvého tímu sa však nedostala. Jej ambície presadiť sa v domácej lige však pretrvávajú. „Ak ma pred letom pozvú na kemp, bude mojim hlavným cieľom dostať sa do tímu a zahrať si WNBA,“ zakončila sympatická Jessica.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.